Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA OD GIER KOMPUTEROWYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA OD GIER KOMPUTEROWYCH"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA OD GIER KOMPUTEROWYCH

2 Uzależnienie Ciągłe poszukiwanie pewnych substancji czy powtarzanie określonych zachowań. Uzależniony jest pochłonięty przedmiotem uzależnienia, nie może się bez niego obejść, zaniedbuje inne sprawy od relacji uczuciowych po kontakty w pracy, w szkole. Osoba, która posiada zespół pewnych cech, odczuwa pewne potrzeby stykając się z przedmiotem uzależnienia, przeżywa szczególne doświadczenie związane z oddziaływaniem tego przedmiotu na swoją psychikę w wyniku tego kontaktu Uzależnienie to nie nałóg, ale proces rozpoczynający się w tej chwili, kiedy osoba dzięki temu kontaktowi odbiera siebie w inny sposób.

3 IAD – Internet Addiction Disorder
Zaburzenie przejawiające się w sposobie korzystania z Internetu. Osoba staje się połączona z siecią przez długie godziny, traci poczucie czasu. Nie jest w stanie kontrolować potrzeby łączenia się z siecią, która staje się centrum niepokoju, frustracji

4 Uzależnia się osoba, która ma w sobie następujące części składowe:
Wrażliwość jednostki i istnienie psychopatologii

5 Uzależnia się osoba, która ma w sobie następujące części składowe:
Wrażliwość jednostki i istnienie psychopatologii + Stresor (czynnik wywołujący stres)

6 Uzależnia się osoba, która ma w sobie następujące części składowe:
Wrażliwość jednostki i istnienie psychopatologii + Stresor (czynnik wywołujący stres) + Internet

7 Kontakt z Internetem jest powtarzany jeżeli osoba doświadcza pozytywnych skutków.

8 Czuję się pusty i niepotrzebny w realnym życiu, w świecie wirtualnym jestem KIMŚ

9 Dobrze się czuję jedynie, gdy jestem podłączony do Internetu
Czuję się pusty i niepotrzebny w realnym życiu, w świecie wirtualnym jestem KIMŚ Dobrze się czuję jedynie, gdy jestem podłączony do Internetu

10 Dobrze się czuję jedynie, gdy jestem podłączony do Internetu
Czuję się pusty i niepotrzebny w realnym życiu, w świecie wirtualnym jestem KIMŚ Dobrze się czuję jedynie, gdy jestem podłączony do Internetu Kiedy nie jestem w sieci, ludzie mnie źle traktują

11 Internet to mój jedyny przyjaciel.
Czuję się pusty i niepotrzebny w realnym życiu, w świecie wirtualnym jestem KIMŚ Internet to mój jedyny przyjaciel. Dobrze się czuję jedynie, gdy jestem podłączony do Internetu Kiedy nie jestem w sieci, ludzie mnie źle traktują

12 Uzależnieni spędzają ponad 50 godzin w Internecie;
nadmierne korzystanie z Internetu nasiliło ich problemy rodzinne lub szkolne; mimo to nie udaje im się ograniczyć swego zaangażowania; Internet jest dla nich atrakcyjny ze względu na swoją anonimowość, łatwość dostępu i użytkowanie; jest środowiskiem do uzyskania wsparcia społecznego, satysfakcji seksualnej, spojrzenia na siebie samego w inny sposób; czują zwiększenie poczucia władzy, dzięki uczestnictwie w grach opartych na wyobraźni.

13 Gry są typową formą rozrywki wieku dorastania.
1/4 nastolatków gra codziennie i są to głównie chłopcy; Gry są tworzone przez mężczyzn dla mężczyzn; Chłopcy częściej ujawniają agresję, chęć rywalizacji; Mężczyźni posiadają lepsze umiejętności wzrokowe i przestrzenne.

14 W gry można grać: - w domu lub „wszędzie” – przy użyciu przenośnych konsoli - bez przerwy, gracz decyduje, kiedy kończy się gra.

15 POZYTYWY GIER poprawiają kondycję wzrokowo – ruchową
podnoszą samoocenę dostarczają poczucie mistrzostwa i osiągnięć, wzmacniają poczucie własnej wartości.

16 Gry mogą pomagać i są wykorzystywane w terapii:
CIEKAWOSTKA Gry mogą pomagać i są wykorzystywane w terapii: u pacjentów po wylewie; u osób z zaburzeniami uwagi (głęboki poziom) u pacjentów z pourazowym uszkodzeniem mózgu czy z urazem czaszkowo – mózgowym; przy uszkodzeniu (urazie) dłoni, nadgarstka, ramienia; u pacjentów z dystrofią mięśniową; u pacjentów z porażeniem splotu barkowego.

17 NIEBEZPIECZEŃSTWO NAŁOGOWEGO GRANIA
Fizyklane: Ryzyko wystąpienia drgawek epileptycznych Halucynacje słuchowe Bóle nadgarstków, łokci, karku, zapalenie ścięgien Nadwaga (brak ruchu) Bezwiedne moczenie, wypróżnianie LECZENIE -> ODSTAWIENIE GRY

18 DZIECI (0 – 8 lat): Stają się bardziej agresywne po kontakcie z grą komputerową – potwierdza to szereg badań. Nie ma analogicznych badań potwierdzających, że nastolatki i osoby dorosłe staja się bardziej agresywne po grach komputerowych.

19 UZALEŻNIENIE OD GIER Zachowanie przymusowe (kompulsywne)
Brak zainteresowania innymi czynnościami Kontakt głównie z innymi uzależnionymi osobami Objawy fizyczne i psychiczne podczas prób odstawienia tego obiektu, tzw. „efekt odstawienia”, głód.

20 UZALEŻNIENIE OD GIER JEST WYNIKIEM ICH ODDZIAŁYWANIA NA POZIOM POBUDZENIA
Osoby uzależnione spędzają większą część dnia grając, zabiera to cały czas wolny, ale też wpływa negatywnie na czas, który powinien być przeznaczony na naukę, sport, sen, jedzenie, odpoczynek, itp.

21 KONSEKWENCJE UZALEŻNIENIA (realne)
Kradzież pieniędzy, by kupować nowe gry, sprzęt; Udział w drobnych przestępstwach; Kupowanie gier przeznaczonych na obiady, bilety miesięczne itp. Wagary po to by grać! Brak czasu na naukę, prace domowe; Brak życia towarzyskiego cd….

22 KONSEKWENCJE UZALEŻNIENIA (realne)
Poirytowanie, rozdrażnienie, gdy nie ma możliwości grania (np. podczas wakacyjnego wyjazdu); Granie zawsze dłużej niż zaplanowany czas; Zauważalny wzrost poziomu agresji.

23 WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Rodzic powinien znać rodzaj gry w jaki gra dziecko, powinien z dzieckiem to omówić (zawsze czytać instrukcję zawartą na opakowaniu)

24 WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Dzieci powinny otrzymać konkretna informację od dorosłych, że jest różnica między czasem wymyślonym a rzeczywistym

25 WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Zniechęcanie do grania (szczególnie w pojedynkę)

26 WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Zapewnienie dziecku innych zajęć w czasie wolnym

27 SPRAWDŹ ! … czy dziecko gra codziennie?

28 SPRAWDŹ ! … czy dziecko często gra długo, ponad 3-4 godziny?

29 SPRAWDŹ ! … czy dziecko potrzebuje emocji, których gra mu dostarcza?

30 SPRAWDŹ ! … czy dziecko jest niespokojne, poirytowane, jeśli nie może grać?

31 SPRAWDŹ ! … czy dziecko zaniedbuje życie towarzyskie, inne dodatkowe zajęcia?

32 SPRAWDŹ ! … czy dziecko gra zamiast się uczyć, odrabiać lekcje?

33 SPRAWDŹ ! … czy sam próbuje ograniczyć granie, ale jest bezsilny?


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA OD GIER KOMPUTEROWYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google