Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPACER PO ŻORSKIEJ STARÓWCE Żory to miasto założone w 1272r. Plan zabudowy średniowiecznego miasta oparto na wydłużonej owalnicy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPACER PO ŻORSKIEJ STARÓWCE Żory to miasto założone w 1272r. Plan zabudowy średniowiecznego miasta oparto na wydłużonej owalnicy."— Zapis prezentacji:

1

2 SPACER PO ŻORSKIEJ STARÓWCE Żory to miasto założone w 1272r. Plan zabudowy średniowiecznego miasta oparto na wydłużonej owalnicy.

3 Zwiedzanie rozpoczynamy od murów obronnych znajdujących się na terenie kościoła św. św. Filipa i Jakuba.

4 Na starym cmentarzu znajduje się „Krzyż pokutny”, który stawiali zabójcy na miejscu zbrodni.

5 Na placu kościelnym znajdują się również interesujące obiekty np. „Pielgrzym”, stare dzwony, niewypał wydobyty z ziemi podczas remontu placu kościelnego.

6 Częścią fortyfikacji Dolnego Przedmmieścia była Brama Krakowska, zwana też Dolną. Rekonstrukcja budowli znajduje się na rondzie, ale w rzeczywistości brama mieściła się nieco bliżej miasta.

7 „Kościólek” jest śladem po pierwszym kościele parafialnym.

8 Ulica Murarska z charakterystyczną zabudową. Można tu zajrzeć do zaczarowanej cukierni.

9 Płyta Rynku, na której znajduje się statua św. Jana Nepomucena,

10 Ratusz z pamiątkowymi tablicami poświęconymi: żorskiemu nobliście oraz Świętu Ogniowemu.

11 Nowoczesny akcent to fontanny

12 oraz „Żorek”.

13 Ulica Szeptyckiego doprowadzi do pomnika Stanisława Moniuszki

14 oraz do Bramy Cieszyńskiej zwanej inaczej Górną.

15 Owal Starówki zamyka ul. Męczenników Oświęcimskich, przy której znajduje się „Willa Heringa”, która adoptowana jest obecnie na potrzeby żorskiego muzeum.

16 Tuż obok znajdują się stare zabudowania, w których mieścił się w okresie okupacji hitlerowskiej obóz dla przesiedlonych Polaków.

17 Spacer kończy się w Parku Śródmiejskim, w którym znajdują się odrestaurowane lwy oraz przebudowana w 1997r. fontanna.


Pobierz ppt "SPACER PO ŻORSKIEJ STARÓWCE Żory to miasto założone w 1272r. Plan zabudowy średniowiecznego miasta oparto na wydłużonej owalnicy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google