Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny wilgotnego lasu równikowego MATEUSZ TURCZYNOWICZ 6 „B”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny wilgotnego lasu równikowego MATEUSZ TURCZYNOWICZ 6 „B”"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny wilgotnego lasu równikowego MATEUSZ TURCZYNOWICZ 6 „B”

2 Wstęp Las równikowy jest gęsty i mroczny. Aby w nim przetrwać, rośliny są zmuszone do walki o światło. Rośnie tu prawie 700 gatunków drzew i ponad 1000 gatunków innych roślin. Tworzą one kilka warstw.

3 Piętra lasu równikowego Piętro pojedynczych drzew sięgających 50-70 m. Pnie tych drzew pozbawione są gałęzi, a ich korony nie tworzą zwartej warstwy, np. drzewo kapokowe. Piętro koron drzew stanowią wiecznie zielone drzewa, osiągające wysokość 30-40 m. Powierzchnia koron drzew, tworzy zielony rozległy baldachim. Drzewa często oplątane są lianami. Piętro to jest doskonałym przystosowaniem dla owadów i małych zwierząt (pająków, gadów, ptaków). Charakterystyczne rośliny – w koronach hebanowców, mahoniowców, palm żyją epifity: paprocie, storczyki, glony, grzyby, mchy, porosty. Piętro średnie to liany, nagie pnie i konary oraz niższe drzewa o wysokości 5-20 m. W tym piętrze występują epifity. Należą do nich storczyki, kaktusowate, ananasowate oraz niektóre figowce. Piętro najniższe to warstwa krzewów i runa. Ponieważ gęste korony drzew ograniczają dostęp światła, panuje tu półmrok i runo leśne jest słabo rozwinięte i czasami w ogóle nie występuje. Występują rośliny cieniolubne i cienioznośne, głównie rośliny zielne, paprotniki i mchy, liczne są grzyby rozkładające szczątki organiczne.

4 Rośliny wilgotnego lasu równikowego W lasach równikowych rosną: drzewa kapokowe, hebanowce, mahoniowce, paprocie drzewiaste, kakaowce, palmy np. palma olejowa, bananowce. epifity i pnącza

5 Drzewo kapokowe gatunek drzewa z rodziny ślazowatych. Rośnie w Południowej, Środkowej Ameryce, w Meksyku, na Karaibach oraz w Afryce. Dorasta do 60-70 m wysokości, ma cienką i gładką korę, aby utrudnić innym roślinom wspinanie się po niej.

6 Hebanowiec Inaczej hurma, gatunek rosnący w niższej warstwie drzew, dorastający do 30-40 m wysokości. Są to przeważnie drzewa zimozielone. Żeńskie drzewa zrzucają liście w czasie owocowania. Drzewa rosną szybko i są odporne na warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Większość gatunków ma jadalne owoce.

7 Mahoniowiec rodzaj roślin z rodziny meliowatych występujących w Ameryce Środkowej i na Antylach. Rośnie w niższej warstwie drzew i dorasta do 30-40 m wysokośći. Zimozielone lub półzimozielone, wysokie drzewa o dużych, gładkich i lśniących listkach. Kwiaty drobne i niepozorne. Owocem jest torebka z oskrzydlonymi nasionami.

8 Paproć drzewiasta Paprocie tworzą niższą warstwę i osiągają wysokość pnia do 20 m. Pień jest zwykle nierozgałęziony lub słabo rozgałęzia się na szczycie. To pionowo rosnące kłącze, nierzadko okryte gęstymi korzeniami przybyszowymi.

9 Kakaowiec to gatunek rośliny zimozielonej z rodziny ślazowatych. Pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie największe powierzchnie upraw znajdują się w Afryce. Tworzy niższą warstwę drzew o zwartej koronie wysokości 10-15 m lub krzew do 5 m wysokości. Ma cienką, cynamonowo -brązową korę. Z nasion kakaowca właściwego wytwarza się kakao oraz masło kakaowe.

10 Palma roślina należąca do jednoliściennych. Występuje od ok. 2 tys. do 3 tys. gatunków. Występuje na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej. Do palm należą rośliny drzewiaste o wzroście do 60 m wysokości i zwykle jest nierozgałęziona. Liście są okazałe, często w formie pióropusza na szczycie pędu, pierzaste lub dłoniaste. Owoce to jagody, pestkowce lub orzechy.

11 Bananowiec to rodzaj roślin z rodziny bananowatych, obejmujący około 80 gatunków. Bylina o wysokości do 15 m, występ. w warstwie krzewów i runa. Ma gładkie i ostro zakończone liście, co sprzyja szybkiemu spływaniu wody deszczowej z ich powierzchni. Występuje we florze międzyzwrotnikowej Azji, Afryki i Australii. Część gatunków dostarcza jadalnych owoców.

12 Epifity Epifity to rośliny rosnące na pniach, gałęziach, a niekiedy na sztywnych liściach drzew. Zmagają się one z niedoborem wymaganych składników. Do nich zaliczamy: storczyki, bromelie, dzbaneczniki.

13 Storczyk Występują w średniej warstwie wilgotnego lasu równikowego. Mają korzenie powietrzne służące do pobierania wody. Wchłaniają ją z pary wodnej i deszczu.

14 Bromelia – rodzaj roślin jednoliściennych, występujących w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej, w średniej warstwie drzew. Do tego rodzaju zaliczanych jest około 50 gatunków roślin. Rośliny te w naturze są epifitami, czyli rosną na galeziach drzew, przyczepiając się do nich korzeniami. Ich liście są ułożone w rozetkę, umożliwia to gromadzenie wody deszczowej i wilgoci.

15 Dzbaneczniki rodzaj roślin owadożernych z rodziny dzbanecznikowatych. Występują jako pnące się półkrzewy w środkowej warstwie. Występują głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Do rodzaju zalicza się ok. 140 gatunków. Dzbaneczniki chwytają i trawią drobne zwierzęta, aby uzupełnić niedobory soli mineralnych.

16 Liany pnącza o zdrewniałych łodygach, które wykształcają korzenie czepne, kolce lub haki i korzystając z innych roślin, rosną ku górze i osiągnąwszy sklepienie lasu rozgałęziają się. Osiągają znaczne długości do 300 -400 m.

17 Dziękuję!


Pobierz ppt "Rośliny wilgotnego lasu równikowego MATEUSZ TURCZYNOWICZ 6 „B”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google