Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kotlina Kongo M. Klimaszewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kotlina Kongo M. Klimaszewska."— Zapis prezentacji:

1 Kotlina Kongo M. Klimaszewska

2 Spis treści Występowanie lasów równikowych na Ziemi.
Charakterystyka Kotliny Kongo. Roczny przebieg opadów w Kotlinie Kongo. Roczny przebieg temperatur w Kotlinie Kongo. Wilgotny las równikowy. Roślinność lasu równikowego. Zwierzęta. Ludność zamieszkująca Kotlinę Kongo. Wtórny las równikowy. Uprawy.

3 Występowanie lasów równikowych na Ziemi.

4 A f r y k a Kotlina Kongo

5 Kotlina Kongo Obszar w Afryce Środkowej o powierzchni ok. 3 mln km² i średniej wysokości ok. 400 m n.p.m., z niewysokimi garbami, które są poprzedzielane dopływami rzeki Kongo. Większość Kotliny Kongo zajmuje las równikowy. Temperatura tam nigdy nie schodzi (w dzień) poniżej C, a maksymalne opady to 1760mm na metr kwadratowy. Nie ma tam przejścia między dniem a nocą, lecz od razu robi się ciemno lub jasno. Brak pór roku.

6

7

8 Rzeka Kongo Rzeka w Afryce równikowej, uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Druga co do długości, rzeka w Afryce. Jej zlewnia pokrywa 12% kontynentu. Długość km. Powierzchnia km².

9 Wilgotny las równikowy
Wilgotny las równikowy — lasy wiecznie zielone. Stanowią około 30% powierzchni wszystkich lasów na świecie. Występują na obszarze, gdzie przez cały rok panuje wysoka temperatura i padają obfite deszcze ,dlatego ich roślinność rośnie bardzo szybko i jest bardzo bujna, występuje ok. 200 gatunków drzew, podczas gdy w lesie strefy umiarkowanej, najwyżej dziesięciokrotnie mniej). Las ten to zbiorowisko roślin drzewiastych, krzewiastych, epifitów, lian, mchów, porostów, glonów oraz grzybów.

10 Roślinność lasu równikowego

11 Epifity Rośliny rosnące na innych roślinach, ale nie prowadzące pasożytniczego trybu życia. Korzystają z nich tylko jako podpory, a odżywiają się samodzielnie.

12 Liany Pnącza o zdrewniałych łodygach. Występują w cienistych lasach strefy międzyzwrotnikowej, rzadko w strefie umiarkowanej. Korzystając z innych roślin lub przedmiotów jako podpór, wynoszą ku światłu organy asymilacyjne.

13 Storczyk Rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych, która liczy około 750 rodzajów i 25 tys. gatunków. Storczyki występują głównie w klimacie tropikalnym Afryki, Ameryki i Azji. Znane są też gatunki rosnące w klimacie umiarkowanym, nieliczne żyją na pustyniach lub w rejonie arktycznej tundry.

14 Drzewo kapokowe (puchowiec)
Dorasta m wysokości, pień wraz z korzeniami podporowymi osiąga średnicę 3 m. Włókno drzewa zwane kapokiem, jest głównym celem uprawy puchowca. Jest ono bardzo lekkie, sprężyste i odporne na działanie wody. Dzięki tym zaletom wykorzystywane jest do wypełniania materaców, w tapicerstwie, i jako wykładzina ocieplająca. W  przeszłości używano go również do wypełniania pływaków kamizelek ratunkowych.

15 Drzewo chlebowe Owoce chlebowca różnolistnego spożywa się przeważnie na surowo, a nasiona pieczone, zaś owoce i nasiona chlebowca właściwego po upieczeniu.

16 Bananowiec Wymagania glebowe rośliny nie są duże, chroni ona natomiast glebę przed erozją. Kwiat bananowca >>>

17 Zwierzęta

18 G o r y l W Kotlinie Kongo występuje bogactwo gatunków świata zwierzęcego, wśród ssaków: małpy, także człekokształtne.

19 Hipopotam

20 Mamba pospolita Osiąga 1,8 m (rzadko 2 m) długości. Wierzch ciała jednolicie jaskrawozielony. Spód żółty, oczy duże, czarne. Młode z niebieskim odcieniem.

21 Bawół

22 Mucha tse-tse Tse - tse - rodzaj owadów z rodziny much. Zamieszkują tropikalną i subtropikalną Afrykę. Jest ich około 20 gatunków. Osiągają zazwyczaj długość ok. 12 mm. Przypominają wyglądem muchę domową. Jej ukąszenie powoduje śpiączkę - śmiertelną u bydła chorobę.

23 Okapi

24 Termity Termity żywią się w większości drewnem ale są gatunki, które hodują grzyby i żywią się nimi. Niektóre gatunki termitów budują imponujące gniazda zwane termitierami.

25 Termitiery mogą mieć kształt wysokich kolumn osiągających wysokość kilku metrów, gniazda znajdującego się na drzewie lub stanowić sieć kanałów w drzewie i ziemi.

26 Kameleon Oczy ruchliwe niezależne od siebie tak, że każde może patrzeć w inną stronę. Mają szczególną zdolność zmiany barwy ciała dostosowując ją do otoczenia. Niektóre stosują mimetyzm przybierając kształt np. zeschłych liści.

27 Ludność zamieszkująca Kotlinę Kongo

28 Pigmeje Pigmeje - ludy zamieszkujące dżungle Afryki Środkowej, charakteryzuje ich mały wzrost, średnio ok. 150cm. Częściowo prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmując się łowiectwem i zbieractwem. Na czas polowań zbierają się pod przewodnictwem tymczasowego wodza.

29 Pigmeje są ludem koczowniczym.

30 Wtórny las równikowy Występują tu murzyni Bantu. Ich znaczącą cechą jest to, że wypalają część lasu równikowego pod uprawę, a kiedy teren przestaje ich żywić - przenoszą się w inny obszar lasu. Na miejscu wypalanych przez nich terenów wyrasta tzw. wtórny las równikowy, jednak nigdy nie jest on tak bujny, jak naturalne wiecznie zielone lasy.

31 Najczęściej uprawiane rośliny

32 Maniok jadalny Częścią użytkową są bulwy korzeniowe o długości cm, grubości 10 cm i ciężarze do 25 kg. Są one brązowe z zewnątrz, wewnątrz białe lub żółtawobiałe. Zawierają 20-40% skrobii, w stanie surowym są trujące.

33 Bataty-słodkie ziemniaki
Spożywane są po ugotowaniu lub upieczeniu. Wytwarza się z nich również mąkę, płatki, skrobię oraz alkohol.

34 Kakaowiec W wyniku prażenia i mielenia otrzymywana jest gęsta masa, z której w procesie tłoczenia otrzymuje się masło kakaowe, a odtłuszczone wytłoczyny, poddane powtórnemu mieleniu, przybierają postać proszku kakaowego - kakao.

35 Kauczukowiec W korze występuje lateks - sok mleczny, uzyskiwany przez nacięcie pnia, który jest przerabiany na kauczuk naturalny.

36 Proso Roślina zbożowa - uprawiana w Afryce. Z prosa wytwarza się m.in. kaszę jaglaną. Kwiat zebrany w kwiatostan - wiecha zwisła, rozpierzchła lub wyprostowana.

37 ? Pytania ?

38 Jakie to zwierzęta?

39 Jakie to rośliny?


Pobierz ppt "Kotlina Kongo M. Klimaszewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google