Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GNIEZNO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GNIEZNO."— Zapis prezentacji:

1 GNIEZNO

2 Gniezno-miasto leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza stolica Polski, kolebka Państwa Polskiego, siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, stolica pierwszej metropolii kościelnej, ośrodek akademicki; od 19 grudnia 2009 stolica prymasowska Polski. Miasto wznosi się na siedmiu pagórkach: Lechowym, św. Piotra, św. Wawrzyńca, św. Michała, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim. Pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, tj. sprzed tys. lat temu, zaś od końca VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany za czasów Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan. Najnowsze badania dendrochronologiczne dostarczyły dowodów na to, że najstarszy gród gnieźnieński zbudowano dopiero ok. 940 na Wzgórzu Lecha.

3

4 Jezioro Jelonek

5

6 Panorama na ul. Tumską, w głębi ul. Chrobrego

7 Tuż obok katedry stoi dzwonnica, w której wisi jeden z największych dzwonów w Polsce - Wielki św. Wojciech o wadze 6,3 tony, średnicy 208 cm i wysokości 150 cm. Władysław IV przywiózł go w 1621 r. z wyprawy do Moskwy.

8 Seminarium Duchowne

9 Przeciwległa wieża

10 Plac Św. Wojciecha

11 Widok na Dolinę Pojednania

12 Hotel

13 Pomnik Bolesława Chrobrego

14

15 Dzwon przed katedrą

16 Malowidło na budynku przy placu Św. Wojciecha

17 Portal przy ul. Kolegiaty 6

18 Ul. Tumska

19 Godła i herby można znaleźć na ulicach gnieźnieńskich

20 Rynek

21

22

23 Kościół Św. Michała Archanioła-fundowany w XIII, obecny kościół z początku XV w., restaurowany po 1613, przebudowany w latach , wieża neobarokowa z 1900.

24 Św. Wojciech-patron Gniezna

25 Kościół Garnizonowy p. w
Kościół Garnizonowy p.w. NMP Królowej Polski-kościół eklektyczny z I poł. XIX w.

26 Budynek Poczty z ciekawą kopułą

27 Miejski Ośrodek Kultury

28 Kościół Św. Trójcy-fundowany w II połowie XII wieku, obecny z około roku, zbudowany za czasów księdza Mikołaja Grossmana, jednonawowy, późnogotycki; po 1613 roku odbudowany w stylu barokowym.

29 Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna

30 Kościół Św. Jerzego-(jednonawowy) powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej. Obecny kościół został zbudowany w XII w. Po pożarze w 1613 gruntownie przebudowany w XVIII wieku, zachował bryłę romańską .

31

32 Figura duchownego prawosławnego w parku nad jeziorem

33 Przy wejściu do muzeum Początków Państwa Polskiego znajdują się godła z różnych okresów państwa polskiego.

34 Makieta grodu Gniezno

35 Obecnie muzeum nic nie ma do zaoferowania, piętro nieczynne z powodu przecieku dachu a parter można zwiedzić w 15 minut .Zero eksponatów przedstawiających początek państwa polskiego .

36

37 Plac. Św. Wojciecha

38 Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św
Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski.

39 Prawdopodobnie już w IX wieku (około 100 lat przed przyjęciem Chrztu przez Mieszka I) na Wzgórzu Lecha powstała najstarsza świątynia chrześcijańska Po wojnie świątynia została odbudowana w stylu gotyckim. Całkowita jej długość to około 85 m, a wysokość nawy głównej to 22 metry. W fasadzie zachodniej wznoszą się dwie potężne wieże.

40

41

42

43

44 Drzwi gnieźnieńskie składa się z dwóch odlanych z brązu skrzydeł z 18 płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Skrzydła drzwi są różnej wielkości .

45 Drzwi gnieźnienskie Otto wręcza pastorał Wojciechowi

46 Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św
Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem.

47 A teraz zapraszam na zwiedzenie katedry od wewnątrz

48

49

50

51

52

53

54

55 Kaplica Łubieńskich-ołtarz z 1778 roku

56 Zdjecia internet Opr.Irenka


Pobierz ppt "GNIEZNO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google