Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gniezno-miasto leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gniezno-miasto leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Gniezno-miasto leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza stolica Polski, kolebka Państwa Polskiego, siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, stolica pierwszej metropolii kościelnej, ośrodek akademicki; od 19 grudnia 2009 stolica prymasowska Polski. Miasto wznosi się na siedmiu pagórkach: Lechowym, św. Piotra, św. Wawrzyńca, św. Michała, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim. Pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Gniezna, pochodzą z końca paleolitu, tj. sprzed 8 - 10 tys. lat temu, zaś od końca VIII w. istniał tu obronny zespół osadniczy państwa plemiennego Polan. Rozbudowany i zmodernizowany za czasów Mieszka I stał się siedzibą pierwszych władców piastowskich jako główny gród państwa Polan. Najnowsze badania dendrochronologiczne dostarczyły dowodów na to, że najstarszy gród gnieźnieński zbudowano dopiero ok. 940 na Wzgórzu Lecha.

4

5 Jezioro Jelonek

6

7 Panorama na ul. Tumską, w głębi ul. Chrobrego

8 Tuż obok katedry stoi dzwonnica, w której wisi jeden z największych dzwonów w Polsce - Wielki św. Wojciech o wadze 6,3 tony, średnicy 208 cm i wysokości 150 cm. Władysław IV przywiózł go w 1621 r. z wyprawy do Moskwy.

9 Seminarium Duchowne

10 Przeciwległa wieża

11 Plac Św. Wojciecha

12 Widok na Dolinę Pojednania

13 Hotel

14 Pomnik Bolesława Chrobrego

15

16 Dzwon przed katedrą

17 Malowidło na budynku przy placu Św. Wojciecha

18 Portal przy ul. Kolegiaty 6

19 Ul. Tumska

20 Godła i herby można znaleźć na ulicach gnieźnieńskich

21 Rynek

22

23

24 Kościół Św. Michała Archanioła- fundowany w XIII, obecny kościół z początku XV w., restaurowany po 1613, przebudowany w latach 1811- 1815, wieża neobarokowa z 1900.

25 Św. Wojciech-patron Gniezna

26 Kościół Garnizonowy p.w. NMP Królowej Polski-kościół eklektyczny z I poł. XIX w.

27 Budynek Poczty z ciekawą kopułą

28 Miejski Ośrodek Kultury

29 Kościół Św. Trójcy-fundowany w II połowie XII wieku, obecny z około 1420-1430 roku, zbudowany za czasów księdza Mikołaja Grossmana, jednonawowy, późnogotycki; po 1613 roku odbudowany w stylu barokowym.

30 Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna

31 Kościół Św. Jerzego-(jednonawowy) powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej. Obecny kościół został zbudowany w XII w. Po pożarze w 1613 gruntownie przebudowany w XVIII wieku, zachował bryłę romańską.

32

33 Figura duchownego prawosławnego w parku nad jeziorem

34 Przy wejściu do muzeum Początków Państwa Polskiego znajdują się godła z różnych okresów państwa polskiego.

35 Makieta grodu Gniezno

36 Obecnie muzeum nic nie ma do zaoferowania, piętro nieczynne z powodu przecieku dachu a parter można zwiedzić w 15 minut.Zero eksponatów przedstawiających początek państwa polskiego.

37

38 Plac. Św. Wojciecha

39 Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski.

40 Prawdopodobnie już w IX wieku (około 100 lat przed przyjęciem Chrztu przez Mieszka I) na Wzgórzu Lecha powstała najstarsza świątynia chrześcijańska Po wojnie świątynia została odbudowana w stylu gotyckim. Całkowita jej długość to około 85 m, a wysokość nawy głównej to 22 metry. W fasadzie zachodniej wznoszą się dwie potężne wieże.

41

42

43

44

45 Drzwi gnieźnieńskie składa się z dwóch odlanych z brązu skrzydeł z 18 płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Skrzydła drzwi są różnej wielkości.

46 Drzwi gnieźnienskie Otto wręcza pastorał Wojciechowi

47 Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem.

48 A teraz zapraszam na zwiedzenie katedry od wewnątrz

49

50

51

52

53

54

55

56 Kaplica Łubieńskich-ołtarz z 1778 roku

57 Zdjecia internet Opr.Irenka WWW.CHOMIKUJ.PL/MAREK_ZURICH


Pobierz ppt "Gniezno-miasto leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google