Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pieszy - uczestnikiem ruchu drogowego Edyta Górska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pieszy - uczestnikiem ruchu drogowego Edyta Górska"— Zapis prezentacji:

1 Konspekt lekcji techniki w klasie VI z wykorzystaniem technologii informacyjnej
Pieszy - uczestnikiem ruchu drogowego Edyta Górska Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 w Wałbrzychu

2 Założenia wstępne: czas trwania: 4 godziny lekcyjne miejsce: klasa VI szkoła podstawowa umiejętności uczniów: uczniowie posiadają podstawowe umiejętności obsługi komputera, oraz obsługę przeglądarki internetowej. Cele dydaktyczne: utrwalenie wiadomości z klas młodszych na temat zasad poruszania się pieszych na terenie miasta i poza nim; usystematyzowanie wiadomości dotyczących znaków drogowych pionowych, poziomych oraz sygnałów świetlnych; przekazanie informacji na temat potrzeby poznawania i uczenia się przepisów dotyczących ruchu drogowego; Umiejętności: rozpoznawanie znaków drogowych dotyczących pieszych; znajomość pojęć: pieszy, uczestnik ruchu drogowego, kierujący pojazdem; odpowiedni dobór miejsca przeznaczonego na przejście dla pieszych; prawidłowe poruszanie się po chodniku oraz przy przejściu przez jezdnię.

3 Uczeń powinien wykazać się dodatkowo umiejętnościami pozwalającymi:
wyszukać odpowiednie znaki drogowe, oraz podstawowe przepisy ruchu drogowego w internecie korzystając z gotowych adresów internetowych; wskazanie konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego dotyczących pieszych. Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do inernetu; znaki drogowe przygotowane przez nauczyciela; artykuły z prasy na temat wypadków drogowych, w szczególności te gdzie w wypadku brał udział pieszy. Formy pracy: indywidualna, zespołowa. Metody pracy: słowna, pokazu – demonstracji, ćwiczeń praktycznych.

4 Przebieg lekcji: 1. Na początku lekcji dzieci czytają fragmenty przyniesionych przez siebie, wyciętych z gazet i czasopism artykułów na temat wypadków drogowych z udziałem pieszych. Nauczyciel zadaje pytanie: „Dlaczego powinniśmy przestrzegać przepisów ruchu drogowego?” 2. Nauczyciel przeprowadza dyskusję na temat okoliczności powstawania wypadków z winy pieszych. 3. Wspólnie ustalają przyczyny wypadków: nieostrożne i gwałtowne wejście na jezdnię, wchodzenie na jezdnię zza pojazdu, przebieganie przez jezdnię, próby przekroczenia jezdni podczas palącego się czerwonego światła sygnalizacji świetlnej dla pieszych, spacery po torowisku pojazdów szynowych: tramwajów, pociągów, poruszanie się po jezdni niewłaściwa strona drogi poza miastem tj. prawą stroną.

5 4. Wspólnie proponują sposoby zapobiegania takim niebezpieczeństwom.
5. Następnie nauczyciel przystępuje do utrwalenia wiadomości dotyczących znaków drogowych związanych bezpośrednio z ruchem pieszych oraz wyjaśnienia znaczenia sygnałów świetlnych. 6.Utrwala z uczniami wiadomości związane z zasadami obowiązującymi pieszych podczas korzystania z dróg w mieście i poza miastem. 7.Uczniowie siadają przy komputerach i uruchamiają przeglądarkę internetową (nauczyciel wcześniej przygotowuje adresy stron internetowych niezbędnych do omówienia tego tematu lekcji). Uczniowie wyszukują w internecie przepisy prawa drogowego pod adresem eduseek.ids.pl/multimedia/znaki/

6 Katalog znaków i sygnałów świetlnych

7 Akty prawne

8 Znaki ostrzegawcze

9 Znaki zakazu

10 Znaki nakazu

11 Znaki informacyjne

12 Znaki kierunku i miejscowości

13 Znaki uzupełniające

14 Tabliczki do znaków drogowych

15 Znaki drogowe poziome

16 Sygnały dawane przez uprawnione osoby

17 Praca uczniów podczas lekcji
8. Uczniowie przystępują do wykonania zadania. Celem pracy jest wykonanie ilustracji w programie graficznym przedstawiające prawidłowe zachowanie się dziecka podczas drogi do szkoły. A oto niektóre z prac wykonane przez uczniów PSP nr 5 w Boguszowie -Gorcach

18 Prace uczniów wykonane w Paint

19 Test ze znajomości znaków drogowych

20 Historia znaków drogowych http://mary.win.pl/

21 Historia sygnalizacji świetlnej http://mary.win.pl/

22

23

24


Pobierz ppt "Pieszy - uczestnikiem ruchu drogowego Edyta Górska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google