Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bez nienawiści w Internecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bez nienawiści w Internecie"— Zapis prezentacji:

1 Bez nienawiści w Internecie
Aleksandra Jelińska Michaela Dalidowicz

2 Co to jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania.

3 Formy cyberprzemocy Rejestrowanie niechcianych zdjęć lub filmów telefonem komórkowym, Publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów w Internecie, Rozsyłanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu Wysyłanie wulgarnych słów, Wyzywanie, straszenie, obrażanie w sieci i przez telefon komórkowy, Grożenie komuś w sieci, Włamania na cudze profile na portalach społecznościowych, Podszywanie się w sieci pod inną osobę i działanie na jej niekorzyść.

4

5 Ofiary cyberprzemocy Świadomość, że ktoś dysponuje ośmieszającym filmem lub zdjęciem bywa trudna do zniesienia i krzywdząca, Rozsyłanie i publikowanie kompromitujących materiałów w sieci powoduje u ofiar strach i wstyd, Wulgarne SMS-y, e potrafią bardzo krzywdzić, zwłaszcza kiedy są otrzymywane od osób z najbliższego otoczenia (szkoła, klasa), Ofiary przemocy rówieśniczej często nie potrafią sobie same poradzić z taką sytuacją, Przemoc w sieci potrafi być bardziej dotkliwa niż przemoc w realnym świecie.

6 Obrazek przypominający, że czatując z nieznaną nam osobą, tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie monitora.

7 Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?
Dbać o prywatność swoich danych osobowych, Zapewniać swoim profilom w sieci status prywatny, Chronić swoje hasła i loginy, Nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów, Nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi.

8

9 Co zrobić, kiedy jest się ofiarą cyberprzemocy?
Nie odpowiadać na zaczepki w sieci, Domagać się skasowania filmów i zdjęć nagranych wbrew naszej woli, Natychmiast szukać pomocy u kogoś dorosłego, Zachowywać dowody przemocy, Interweniować u dostawców usług internetowych.

10

11 Co robić, kiedy jest się świadkiem cyberprzemocy?
Nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujemy w sieci, Zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy, Informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego - nauczyciela, rodziców, psychologa szkolnego.

12 Jak korzystać z Internetu i telefonu, żeby nie krzywdzić innych?
Traktować innych z szacunkiem (nie wyzywać, nie obrażać, nie straszyć itp.), Nie zamieszczać z Internecie materiałów (filmów, zdjęć, tekstów), które mogą kogoś skrzywdzić, Zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem, Tolerować poglądy i opinie innych, Nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą sprawić komuś przykrość.

13 Pamiętajcie, że w Internecie żadna z osób nie jest do końca anonimowa
Pamiętajcie, że w Internecie żadna z osób nie jest do końca anonimowa. Zanim obrazicie jakąś osobę, pomyślcie o konsekwencjach tego zachowania.

14 Pamiętajmy, że wszystko, co robimy w Internecie, przynosi realne skutki.

15 Statystyki Co drugi młody internauta miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy. 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania. 21% poniżania, ośmieszania, upokarzania. 16% straszenia i szantażowania. 29% zgłasza, że ktoś w sieci podawał się za nie wbrew ich woli. 57% internautów była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu kompromitujących je materiałów.

16 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyberprzemoc
https://sites.google.com/site/cyberprzem/2-rozwiniecie-tematu/2d-wnioski

17 Dziękujemy za uwagę!  Prezentacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska


Pobierz ppt "Bez nienawiści w Internecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google