Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

2014 Rok Kanału Bydgoskiego. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "2014 Rok Kanału Bydgoskiego. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach."— Zapis prezentacji:

1 2014 Rok Kanału Bydgoskiego

2 Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach. Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem w skali całego świata.

3 Jego budowa rozpoczęła się wiosną 1773 roku, a we wrześniu 1774 r. rozpoczął się na nim ruch handlowy.

4 W XIX w. dzięki Kanałowi Bydgoskiemu nasze miasto stało się silnym ośrodkiem handlowym.. Ruch na kanale zmalał po I wojnie światowej, ale jeszcze kilkanaście lat po II wojnie kanał stanowił uczęszczaną drogę wodną. Od lat 60-tych XX wieku rozpoczął się proces upadku kanału. Obecnie zakwalifikowany jest jako droga wodna II klasy, czyli o znaczeniu regionalnym, służąca głównie do przewozów turystycznych. Kanał zachował status międzynarodowej drogi wodnej. W ostatnich latach jego część zabytkowa została odnowiona.

5 a 9,0 km w zlewni Brdy Całkowita długość Kanału Bydgoskiego wynosi 24,7 km z czego 15,7 km zlokalizowane jest w zlewni Noteci

6 Niezwykłym walorem turystycznym Kanału Bydgoskiego są śluzy. Na całej swej długości posiada sześć śluz żeglugowo – komorowych. Śluza Okole Śluza Czyżkówko

7 Śluza PrądyŚluza Osowa Góra Śluza Józefinki Śluza Nakło Wschód

8 Na wyłączonym z żeglugi odcinku o długości 3 km zwanym starym Kanałem Bydgoskim znajdują się kolejne trzy śluzy, które pełnią funkcję jazów oraz zabytków techniki Śluza IV Wrocławska

9 Śluza V – Czarna Droga

10 Śluza VI Bronikowskiego

11 Otoczenie Starego Kanału Bydgoskiego jest pod względem przyrodniczym unikatowe w skali całego kraju. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze skupionych jest wyjątkowo wiele cennych elementów, zarówno szaty roślinnej jak i przedstawicieli świata zwierząt.

12 Chmiel pospolity Lipa szerokolistnaDąb szypułkowy Wybrane gatunki roślin

13 Pleszka Szpak Dzięcioł Ptaki

14 Ssaki Lis pospolity Mysz leśna Szczur wędrowny Jeż

15 Ryby Lin Okoń Węgorz europejski

16 Płazy Żaba wodna Żaba trawna Ropucha szara

17 Owady Bielinek kapustnik Pszczoła miodna Nartnik duży

18 Na zakończenie prezentacji chciałybyśmy pokazać kilka zdjęć własnoręcznie przez nas zrobionych podczas spaceru nad Kanałem.

19

20

21 Dziękujemy za uwagę Prezentację o Kanale Bydgoskim wykonały uczennice Zespołu szkół Nr 30 w Bydgoszczy: Patrycja Kabat Agnieszka Kropkowska Pod kierunkiem Marcina Wrzesińskiego W pracy korzystałyśmy z następujących materiałów: Wikipedia.orgMuzeumkanalu.plBydgoszcz.pl Zdjęcia google Zdjęcia własne


Pobierz ppt "2014 Rok Kanału Bydgoskiego. Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna, jest wyposażona w system śluz nie mający sobie równego w innych tego typu obiektach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google