Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RUCH WIROWY ZIEMI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RUCH WIROWY ZIEMI."— Zapis prezentacji:

1 RUCH WIROWY ZIEMI

2 Ruch obrotowy Ziemi – inaczej ruch wirowy Ziemi – obrót Ziemi wokół własnej osi. Czas jednego obrotu względem odległych gwiazd wynosi 23 godziny 56 minut i 4,1 sekundy. Na równiku prędkość wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1674,4 km/h, bieguny natomiast pozostają w miejscu. Tam gdzie na powierzchnię Ziemi padają promienie słoneczne, panuje dzień, na pozostałym obszarze panuje noc. W jedną godzinę Ziemia obraca się w przybliżeniu o 15° a w cztery minuty o 1°.

3 Konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi:

4 Wynikające bezpośrednio z ruchu:
dobowy ruch sfery niebieskiej ze wschodu na zachód czyli pozorny ruch gwiazd po sklepieniu niebieskim zamiana dni i nocy i związana z tym rachuba oraz możliwość pomiaru czasu obrót płaszczyzny wahań wahadła Foucaulta

5 Wynikające z siły odśrodkowej:
spłaszczenie Ziemi na biegunach, które wynosi 0,00335 (czyli różnica długości promienia równikowego i biegunowego to ok. 21 km) zmniejszenie siły ciążenia na równiku

6 Wynikające z siły Coriolisa:
efekt Coriolisa – odchylenie kierunku poruszania się ciał (w prawo na półkuli północnej i w lewo na półkuli południowej), obserwowane np. w zmianie kierunku płaszczyzny wahań wahadła Foucaulta odchylenie ciał swobodnie spadających na wschód wirowanie mas powietrza wokół niżów i wyżów barycznych (cyklony i antycyklony) oraz strefy stałych wiatrów (pasat)

7 Wynikające z obrotu wektorów sił pływowych Księżyca i Słońca:
przesunięcie fali wywołanej pływami mórz ruchy skorupy Ziemi

8 Ruch obrotowy Ziemi nie jest stały, ulega krótkookresowym wahaniom, cyklom rocznym oraz powolnym zmianom, w których przeważa zwalnianie.

9 Prezentację wykonali:
Michał Stegenta Tomek Jabłoński


Pobierz ppt "RUCH WIROWY ZIEMI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google