Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zależność siły ciężkości od masy Do sprężyny doczepiane są masy, sprężyny rozciąga się w jednakowych odstępach pod działaniem siły ciężkości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zależność siły ciężkości od masy Do sprężyny doczepiane są masy, sprężyny rozciąga się w jednakowych odstępach pod działaniem siły ciężkości."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Zależność siły ciężkości od masy
Do sprężyny doczepiane są masy, sprężyny rozciąga się w jednakowych odstępach pod działaniem siły ciężkości

4 Wykres do przytoczonego doświadczenia
Siła ciężkości wzrasta wraz ze wzrostem masy.

5 Swobodny spadek jabłka
Ziemia oddziałuje grawitacyjnie na jabłko. Jabłko spada na Ziemię ruchem jednostajnie przyspieszonym pod działaniem siły ciężkości z przyspieszeniem, które nazywamy przyspieszeniem ziemskim i którego wartość oznaczamy literą g

6 Opór powietrza

7 Podważenie teorii Arystotelesa
Monety spadają swobodnie z prędkościami o tej samej wartości, czyli z jednakowym przyspieszeniem ziemskim niezależnie od wielkości ich mas i wielkości siły ciężkości działającej na monety.

8 Doświadczenie Galileusza
Galileusz, wł. Galileo Galilei (ur. 15 lutego 1564 r. w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 r. koło Florencji) – włoski astronom, astrolog, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki.

9 Wnioski: Na ziemi na każde ciało działa siła ciężkości.
Wszystkie ciała w polu grawitacyjnym w próżni spadają swobodnie ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem ziemskim g. Spadek swobodny ciał o różnych masach, w którym możemy pominąć opór powietrza podważa teorię Arystotelesa. Wszelkie ciała w pobliżu Ziemi, na które nie ma wpływu opór powietrza spadają swobodnie jednocześnie. Czas spadania ciał nie jest związany ani z masą, ani z ciężarem ciała.

10

11


Pobierz ppt "Zależność siły ciężkości od masy Do sprężyny doczepiane są masy, sprężyny rozciąga się w jednakowych odstępach pod działaniem siły ciężkości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google