Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wybrać szkołę po gimnazjum?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wybrać szkołę po gimnazjum?"— Zapis prezentacji:

1 Jak wybrać szkołę po gimnazjum?

2 Dlaczego już dziś warto zastanowić się nad wyborem szkoły po gimnazjum
Dlaczego już dziś warto zastanowić się nad wyborem szkoły po gimnazjum? Bo za kilka tygodni nie będziecie mieć do tego głowy. Przed wami egzamin gimnazjalny, końcowa klasyfikacja i nowa szkoła. A stres też będzie raczej rósł, a nie się zmniejszał.

3 EGZAMIN Coraz bliżej jest trzydniowy egzamin gimnazjalny, od którego tak bardzo zależy, czy dostaniecie się do wymarzonej szkoły.

4 PAMIĘTAJ 23 KWIETNIA CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA 24 KWIETNIA CZĘŚĆ MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZA KWIETNIA CZĘŚĆ JĘZYKOWA

5 WYBÓR SZKOŁY (1) UFFFFFFFF. Jej wybór jest niesłychanie ważny
WYBÓR SZKOŁY (1) UFFFFFFFF!!! Jej wybór jest niesłychanie ważny. Decyduje o szansach studiowania, w jakiejś mierze przesądza też o Waszej przyszłości.

6 WYBÓR (2) – UFFFFFFFF!!! To także wybór kontaktów towarzyskich na najbliższe lata, ale też przyjaźni często utrzymujących się potem przez całe życie. Ale pamiętaj – nie kieruj się tym, gdzie idzie Twoja najlepsza koleżanka lub kumpel. Oni nie zapewnią Ci utrzymania za kilka lat.

7 WYBÓR (3) – UFFFFFFFF!!! Warto go podejmować jak najwcześniej, po głębokim przeanalizowaniu wszystkich możliwości. I po wielu, wielu rozmowach.

8 Co brać pod uwagę przy wyborze zawodu i szkoły?
- zainteresowania, predyspozycje psychofizyczne, stan zdrowia - wiedzę o zawodach - zakres obowiązków, czynności zawodowe, jakie trzeba będzie wykonywać, wymagania kwalifikacje, jakie trzeba zdobyć - wiedzę o rynku pracy - lokalnym, krajowym, globalnym (powiatowy urząd pracy)

9 Wybierając szkołę warto zwrócić uwagę na : - lokalizację szkoły
Wybierając szkołę warto zwrócić uwagę na : - lokalizację szkoły. Czy warto marnować czas na dojazdy? Pamiętajmy dojazdy związane są też z kosztami. - liczebność klas -wyposażenie szkoły (klasopracownie, warsztaty, sprzęt i urządzenia do nauki zawodu) -udział szkoły w projektach międzynarodowych – zajęcia warsztatowe i możliwość zdobywania kwalifikacji w krajach europejskich - możliwość wyboru dowolnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym Liceum Ogólnokształcące - 2 ,3 lub 4 (w technikach 2 przedmioty rozszerzone są już przypisane do poszczególnych klas.) - wybierając klasę (profil) „wybieramy już kierunki dalszego kształcenia” – należy zorientować się jakie przedmioty wymagane są przy rekrutacji na studia

10 WAŻNE Szkołę ponadgimnazjalną nie tylko trzeba wybrać, ale także trzeba się do niej dostać

11 SZKOŁY CZEKAJĄ 3 letnie liceum ogólnokształcące 4 letnie technikum
3 letnia zasadnicza szkoła zawodowa MATURA

12 Jeśli swoją przyszłość wiąże się z ukończeniem wyższej uczelni
to wybierz: liceum ogólnokształcące lub technikum. studia studia

13 „OGÓLNIAK” Uwaga. W obecnych ogólniakach nie ma już dawnych profili
„OGÓLNIAK” Uwaga! W obecnych ogólniakach nie ma już dawnych profili. Teraz wszędzie jest - po prostu - liceum ogólnokształcące, które w miarę swoich możliwości tworzy różne klasy specjalistyczne. Generalnie nauka w nich jest bardzo podobna. ALE!!!! ……….SĄ PEWNE RÓŻNICE!!!!

14 JAKIE ???? Nie sądźcie i nie dokonujcie wyboru tylko po atrakcyjnej nazwie klasy. Dowiedzcie się, jakie przedmioty będą w niej nauczane według rozszerzonego programu, lub czy możesz sam wybrać „rozszerzenia”. Obecnie przy dużej swobodzie szkół, w jednej klasa humanistyczna może mieć np. rozszerzony język polski i historię, a w drugiej tak samo nazwana klasa humanistyczna może kłaść duży nacisk na język polski i wiedzę o teatrze.

15 OGÓLNIAK – ALE DLACZEGO??.
Ogólniaki ściągają do siebie lepszych uczniów i ”ciągną ich w górę”, zaś słabsi uczniowie trafiają do szkół zawodowych. Warto o tym pamiętać, wybierając szkołę

16 Ogólniaki górą .... Są to szkoły nastawione na to,
by dobrze przygotować do studiów ... i jeszcze jeden argument za LO. Jak mówią pedagodzy, często nie macie jeszcze sprecyzowanych Ostatecznie zainteresowań, nie wiecie, co chcecie w życiu robić. Ogólniak daje Wam wykształcenie ogólne i pozwala tę ważną decyzję odłożyć po maturze ( lecz 2 „rozszerzenia” to za mało) to również jest możliwe po innych szkołach kształcących prozawodowo, ale te, część czasu na naukę muszą przeznaczyć na przekazywanie wiedzy zawodowej. 4. Około 40% Gimnazjalistów wybiera LO

17 Jeśli celem gimnazjalisty jest jak najszybsze zdobycie zawodu i rozpoczęcie pracy warto zastanowić się nad wyborem zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum.

18 Technikum Kształcąc się w technikum po czterech latach nauki jest egzamin maturalny oraz w trakcie 4 lat nauki egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe (K2,lub K3 ) .Można również kontynuować naukę na wyższych uczelniach lub zdobywać inne kwalifikacje zawodowe

19 Zasadnicza szkoła zawodowa
Umożliwia uzyskanie kwalifikacji w wyuczonym zawodzie (K1). Szkoła kształci uczniów, młodocianych pracowników. Kształcenie 3 lata. Dobrze się zorientuj zanim podejmiesz decyzję. Po szkole możesz kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym (2 lata), które kończą się egzaminem maturalnym lub zdobywać kwalifikacje w innym zawodzie.

20 JAK WYBIERAĆ ??? (1) Wybieraj zgodnie z zainteresowaniami Jeśli jesteście pewni swoich zainteresowań, marzycie o konkretnym zawodzie, możecie wybrać szkołę, która go uczy

21 JAK WYBIERAĆ ??? Nie wybieraj samotnie.
Pytaj wszystkich, do których masz zaufanie i którzy mają wiedzę o szkole. Rodziców, kolegów, rodzeństwo, przyjaciół czy nauczycieli.

22 JAK WYBIERAĆ ??? Co mówią ulotki i szkolne reklamy Jeśli jakaś ulotka was zaciekawi, to bardzo dobrze. Ale jeśli na tej podstawie dokonacie wyboru i uwierzycie we wszystko, co jest na niej wypisane, to źle. Nie ma powodu, żeby szkołom nie wierzyć, ale z drugiej strony reklama opiera się na zasadzie, że „papier zniesie wszystko, w życiu może być inaczej”. Każdą ulotkę trzeba sprawdzić. Rozmawiać, wypytywać.

23 JAK WYBIERAĆ ??? Co mówią ulotki i szkolne reklamy Jeśli jakaś ulotka was zaciekawi, to bardzo dobrze. Ale jeśli na tej podstawie dokonacie wyboru i uwierzycie we wszystko, co jest na niej wypisane, to źle. Nie ma powodu, żeby szkołom nie wierzyć, ale z drugiej strony reklama opiera się na zasadzie, że „papier zniesie wszystko, w życiu może być inaczej”. Każdą ulotkę trzeba sprawdzić. Rozmawiać, wypytywać.

24 JAK WYBIERAĆ ??? Koniecznie wybierz się do szkoły. Tylko przekraczając próg przyszłej szkoły, możemy sprawdzić i wypytać o szczegóły jej oferty. W ten sposób poznacie też - choć w ograniczonym stopniu - klimat szkoły.

25 Szkołę można zmienić, ale…
Pół biedy, jeśli chcecie się przenieść w swojej szkole do inaczej sprofilowanej klasy (trzeba wtedy nadrobić różnice programowe). W miarę łatwe jest też przeniesienie do szkoły tego samego typu - np. z jednego ogólniaka do innego (wystarczy, że dyrektor tej drugiej szkoły ma wolne miejsce i chce was przyjąć).

26 Szkołę można zmienić, ale…
Dużo trudniej przejść z technikum do ogólniaka. Różnice w programach są naprawdę spore i trzeba je nadrobić, a potem zdać tzw. egzaminy klasyfikacyjne. Nie jest to wcale proste.

27 Szkołę można zmienić, ale…
Także wybór zawodówki nie jest decyzją nieodwracalną, choć w trochę innym sensie. Nie zamyka ona drogi na studia, bo po niej można pójść do tzw. liceum uzupełniającego. Ta ścieżka edukacji jest jednak żmudniejsza i wymaga wiele silnej woli.

28 STATYSTYKI ! Bezrobocie według wykształcenia- 2012r.

29 STATYSTYKI !

30 PLANUJ PRZYSZŁOŚĆ JUŻ DZIŚ Dobry wybór- to Twoja przyszłość


Pobierz ppt "Jak wybrać szkołę po gimnazjum?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google