Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN"— Zapis prezentacji:

1 LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

2 „JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PO GIMNAZJUM?”
PREZENTACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW KWIECIEŃ 2013

3 Jak trafnie wybrać szkołę ponadgimnazjalną?
Po ukończeniu gimnazjum i napisaniu testów końcowych, uczniów czeka jeszcze jeden ważny sprawdzian – wybór szkoły ponadgimnazjalnej.  Kiedy zbliża się czas podejmowania tej decyzji, warto się zastanowić, jak to zrobić, aby wybór był trafny, a przede wszystkim samodzielny, bo trzeba mieć świadomość, że może on wytyczać dalszą drogę do kariery.

4 Którą szkołę wybrać? Wybór ten bywa często bardzo trudny. Żeby ułatwić sobie decyzję, trzeba wziąć pod uwagę pewne aspekty…

5 KROK 1: Postaw sobie dwa pytania
Najważniejsze pytania, jakie powinieneś(-aś) sobie postawić, zanim dokonasz wyboru to: Kim chciałbyś(-abyś) być w życiu? i Czym chciałbyś(-ałbyś) się zajmować?

6 Weź pod uwagę: Możliwości intelektualne – wiadomo, że w szkole zawodowej od uczniów wymaga się mniej niż w technikum i liceum, dlatego trzeba dopasować swoje możliwości intelektualne do poziomu szkoły; Wyniki osiągane w nauce – mogą pomóc określić Twoje możliwości intelektualne i pracowitość, aby pod tym kątem myśleć o wyborze szkoły; Motywacja do nauki – jeśli brakuje Ci jej, trudno będzie nastawić się np. na długotrwały proces kształcenia, który zazwyczaj wiąże się z wyborem technikum i ogólniaka; >>>

7 Weź pod uwagę: Zainteresowania i mocne strony – to one są najpraktyczniejszym przewodnikiem przy wyborze szkoły; przecież jeżeli interesuje Cię biologia, nie wybierzesz technikum kształcącego informatyków; Uzdolnienia, predyspozycje – jeśli w wolnej chwili czeszesz swoje koleżanki, a one są zadowolone z Twojego dzieła, może warto wybrać już konkretny zawód; Dojazd do szkoły – ten czynnik też jest ważny, bo jeżeli interesująca Cię szkoła jest bardzo daleko, dojazd będzie Ci zabierał sporo czasu, którego potem może Ci brakować na przygotowywanie się do zajęć na kolejny dzień albo na relaks czy rozwijanie swoich zainteresowań, uniemożliwi Ci również uczestnictwo w pełnym życiu szkoły.

8 Predyspozycje osobowe
Jeżeli jesteś zorganizowany, systematyczny, bardzo punktualny i szczegółowy, nie lubisz ludzi niezdyscyplinowanych, nie powinieneś(-naś) wybierać zawodów, w których trzeba pracować z ludźmi to musisz wybrać profesję, gdzie będziesz sam odpowiedzialny za swą pracę. Zawody odpowiednie dla ciebie to: architekt, grafik komputerowy, informatyk, montażysta filmowy.

9 Predyspozycje osobowe
Jeśli jesteś nieśmiały, boisz się występów przed dużą publicznością i nie lubisz podejmować ważnych decyzji, wolisz, aby inni je za ciebie podejmowali, na pewno nie będziesz dobrze się czuć w roli piosenkarki – piosenkarza, modelki – modela, tłumacza, szefa firmy, dziennikarza, prezentera telewizyjnego. Zawody, w których się sprawdzisz to: kucharz, asystent, informatyk, mechanik itp. Jeśli nie bawi cię wymyślanie czegoś nowego, tworzenie i stawianie sobie wciąż nowych wyzwań, to nie odnajdziesz się jako: fryzjer, projektant mody, artysta, scenograf. Musisz wybierać w profesje bardziej precyzyjne i ukierunkowane na jedno rozwiązanie. Zawody, dla których jesteś stworzony to: matematyk, fizyk, informatyk, historyk, lekarz, farmaceuta, inżynier, sprzedawca.

10 Predyspozycje osobowe
Masz głowę pełną pomysłów? Wciąż tworzysz coś nowego? Zawody bardziej twórcze, to coś dla ciebie, np.: dekorator wnętrz plastyk malarz poeta reżyser scenograf dziennikarz

11 Przeanalizuj jakie są typy szkół
KROK 2: Przeanalizuj jakie są typy szkół

12 Liceum ogólnokształcące
Nauka trwa 3 lata - uzyskujesz wykształcenie ogólne z poziomem średnim,  możesz dalej uczyć się w szkole policealnej, a po zdaniu egzaminu maturalnego możesz podjąć studia wyższe.  Każdy ogólniak na miarę swoich możliwości tworzy specjalistyczne klasy. W takiej klasie realizuje się rozszerzony program od dwóch do czterech przedmiotów. Teraz szkoły dość dowolnie nazywają swoje klasy - i w jednej klasa humanistyczna będzie miała rozszerzony polski i historię, w innej klasa humanistyczna to rozszerzony polski i wiedza o społeczeństwie

13 Liceum ogólnokształcące
Od wielu lat liceum jest synonimem prestiżu, daje wykształcenie ogólne, przygotowuje do matury, a w dłuższej perspektywie – do studiów. Ci, którzy stawiają na liceum, mają do wyboru wiele profili: liczne klasy językowe, matematyczno-fizyczne, biologiczno-chemiczne, biznesowe… możliwości jest bez liku. Szkoły kuszą też zajęciami dodatkowymi w szkołach wyższych dla uczniów z klas uniwersyteckich i politechnicznych. W ten sposób młodzież może wcześniej zaznajomić się ze specyfiką danej uczelni, jej wykładowców oraz samej nauki na uniwersytecie czy politechnice oraz przekonać się, czy dany kierunek jest dla nich faktycznie najlepszym wyborem.

14 Liceum ogólnokształcące
Liceum nastawione jest na to, by dobrze przygotować do studiów.  Jest jeszcze jeden argument za ogólniakiem - i to nie mniej ważny. Jak mówią nasi eksperci pedagodzy, 16-latek, który kończy gimnazjum, na ogół nie ma jeszcze sprecyzowanych ostatecznie zainteresowań, nie wie, co chce w życiu robić. Ogólniak daje wykształcenie ogólne i pozwala tę decyzję odłożyć Zdaje się maturę i można wybierać w szerokiej ofercie studiów. To oczywiście jest też możliwe po szkołach kształcących prozawodowo, ale te jednak część czasu na naukę muszą przeznaczyć na przekazywanie wiedzy zawodowej.

15 Ogólniaki górą Licea ogólnokształcące najlepiej „przygotowują” na studia, dlatego osoby ambitne powinny wybierać licea ogólnokształcące!

16 Technikum W technikum nauka trwa 4 lata – uczeń zdobywa wykształcenie średnie oraz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie potwierdzone dyplomem. Możesz podjąć pracę w wyuczonym zawodzie lub również kontynuować naukę w szkole policealnej, a po zdaniu egzaminu maturalnego na studiach wyższych.

17 Technikum Łączy w sobie zalety zawodówki i liceum – kończąc tę szkołę, uczniowie mają w ręku konkretny zawód, poparty praktyką zawodową, a także maturę, która otwiera drzwi do dalszej nauki w szkołach wyższych.  Technikum wybierają osoby, które chcą mieć zawód już po szkole średniej, lecz nie chcą sobie zamykać możliwości studiowania Takie rozwiązanie jest też bardzo korzystne dla uczniów, którzy są zdecydowani na zdobywanie wykształcenia w konkretnym kierunku na wszystkich etapach edukacji po ukończeniu gimnazjum.

18 Zasadnicza szkoła zawodowa
Nauka trwa 2 lata - zdobywasz ogólną wiedzę oraz praktykę zawodową. Naukę zawodu w praktyce można odbywać podczas warsztatów szkolnych Nauka przedmiotów ogólnokształcących w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych - tak jak w liceach - będzie powiązana z nauką w gimnazjach: treści tam rozpoczęte będą kontynuowane w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, który będzie chciał uzupełnić kwalifikacje i wiedzę, by zostać technikiem, będzie uczył się od razu od II klasy technikum. 

19 Gimnazjalisto! Jeśli jesteś bardzo rozczarowany(-ana) szkołą, możesz ją zmienić w trakcie nauki Ale wiedz, że to nie takie proste Pół biedy, jeśli próbujesz przejść z jednego liceum do innego, do klasy z tym samym rozszerzonym przedmiotem. Gorzej, jeśli w szkole, do której chcesz się przenieść, są inaczej sprofilowane klasy Wtedy trzeba zdawać tzw. egzaminy klasyfikacyjne. Jeszcze trudniej przejść z technikum do liceum To rzadkość, zbyt duże są bowiem różnice w programach nauczania. Ale nie jest to wykluczone (wtedy także czekają Cię egzaminy klasyfikacyjne).

20 KROK 3: Poradź się rodziców, kolegów, nauczycieli, pedagoga szkolnego Możesz zgłosić się do doradcy zawodowego na bezpłatne konsultacje.                              

21 Rodzinna decyzja Drogi Rodzicu, nie powinieneś wybierać szkoły za dziecko. Przeciwnie - absolwent gimnazjum ma prawo współdecydować o szkole, do której chce chodzić. Zwłaszcza że do szkoły ponadgimnazjalnej trzeba się dostać (nie ma gwarancji przyjęcia do niej) Decyzja o tym, o jaką szkołę będziemy "walczyć", musi być decyzją rodzinną, a nie rodziców. Ale uwaga! Nie można popadać ze skrajności w skrajność, 16-latek nie powinien zostawać z tą decyzją sam ze sobą Musimy go wesprzeć i pytać, wskazywać najlepsze dla dziecka rozwiązania i radzić.

22 Wspólna decyzja Dookoła jest wielu ludzi: rodzice koledzy
doradcy zawodowi psychologowie autorytety którzy mogą Ci coś zasugerować, podpowiedzieć, udzielić informacji. Ale ostateczną decyzję podejmujesz Ty Potraktuj to bardzo poważnie, aby w przyszłości odnosić sukcesy i być w pełni zadowolonym z pracy.

23 KROK 4: Odwiedź wcześniej wybraną szkołę
Zdecydowana większość placówek organizuje DNI OTWARTE To świetna okazja, żeby wejść do liceum czy technikum.

24 Obowiązkowy wywiad Zanim wybierzemy jakąś szkołę, musimy się o niej jak najwięcej dowiedzieć. Taki "wywiad" to obowiązek Kogo pytać? Wszystkich, do których mamy zaufanie, a którzy o danej szkole coś wiedzą: znajomych, rodzinę, uczniów tej szkoły, ich rodziców, znajomych nauczycieli z tej i z innych szkół. Przy najtrudniejszych decyzjach rodzice będą dla absolwenta gimnazjum niezastąpieni. Przykład: w gimnazjum uczono angielskiego i francuskiego, a w liceum mają uczyć angielskiego i niemieckiego. Co robić? Rozpocząć w wieku 16 lat naukę nowego języka? Szukać innej szkoły z francuskim? A może rodzice dojdą do wniosku, że będzie ich stać na prywatne lekcje francuskiego po szkole i dziecko nie musi się martwić, że straci kontakt z językiem? Wybór szkoły maturalnej musi być wspólną decyzją rodziców i gimnazjalisty.

25 Co warto sprawdzić w szkole?
Pytaj o pracownię komputerową, jej wyposażenie i dostępność po zajęciach, dostęp do Internetu, przejrzyj też stronę internetową szkoły, jeśli ją posiada.

26 Sprawdź wyposażenie sal lekcyjnych

27 Zwiedź bibliotekę, czytelnię, centrum multimedialne szkoły

28 Upewnij się czy szkoła realizuje wymianę międzynarodową

29 Pytaj o salę gimnastyczną – jej wyposażenie

30 Zapytaj o sukcesy szkoły

31 Co warto sprawdzić w szkole?
Zapytaj, czy rodzice i uczniowie mają wpływ na szkołę i w jakim zakresie - samorząd szkolny, gazetka szkolna, radiowęzeł, itd.

32 Co jeszcze jest ważne? czy szkoła ma system stypendialny,
jakie ma warunki lokalowe, tzw. „klimat szkoły” - czy jest sztywna, czy "luzacka", czy trzeba chodzić w mundurkach, warunki nauki języków obcych - jak wyposażone są pracownie, jak wygląda rekrutacja (każda szkoła określa warunki przyjęć co najmniej na 3 miesiące przed końcem roku szkolnego), ilu uczniów jest w klasie ile czasu moje dziecko poświęci na dojazdy do szkoły jak zorganizowane są zajęcia pozalekcyjne >>>

33 Co poza lekcjami? Należy też zwrócić uwagę na to, jaką ofertę pozalekcyjną ma szkoła. Pożytecznie spędzony w tym wieku czas po lekcjach jest bardzo ważny. To ostatni dzwonek, żeby dowiedzieć się więcej o silnych stronach ucznia, jego zainteresowaniach i predyspozycjach. Wybierając szkołę poza miejscem zamieszkania i dojeżdżając do niej, praktycznie nie masz możliwości uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych. Z drugiej strony pamiętajmy, że w szkole najważniejsza jest nauka. Ilość tzw. bonusów nie może ważyć przy wyborze szkoły więcej niż jakość i sposób pracy jej nauczycieli.

34 Co poza lekcjami? Sprawdź, czy w szkole działają organizacje charytatywne, Twoje zaangażowanie się w ich działalność będzie dobrze procentowało tak dla Ciebie, jak i osób, którym będziesz pomagać.

35 Losy absolwentów Pytaj o losy absolwentów, po to idziesz do wybranej szkoły, aby i Twoje losy się dobrze ułożyły!

36 Jaką szkołę wybrać, by potem tego nie żałować, by jak najlepiej "ustawić się" przed dalszą nauką lub jak najszybszym zdobyciem zawodu? Różne szkoły średnie nęcą Cię różnymi atutami (dodatkowe zajęcia, pracownie, osiągnięcia). Jak w tym gąszczu informacji znaleźć tę najlepszą dla siebie szkołę?

37 Wybieraj przede wszystkim LO, gdyż w ten sposób unikniesz "ścisłej specjalizacji", która nie sprawdza się na elastycznym wolnym rynku (który to mamy w naszym kraju) Ponadto szkoły zawodowe przeważnie "ciągną w dół", a ogólnokształcące "w górę" (tak co do wiedzy, jak i umiejętności oraz kultury bycia) - tak wynika z egzaminów maturalnych i badań przeprowadzonych przez OECD.

38 Wybieraj starannie szkołę ponadginazjalną, gdyż w ten sposób właściwie inwestujesz w swoją przyszłość (jej wybór w dużej mierze zdecyduje potem o wyborze studiów, karierze zawodowej, a nawet... kręgach towarzyskich - inne osoby spotkasz w zawodówce, a inne na studiach, z którymi potem będziesz mógł utrzymywać kontakty). Wybierając szkołę myśl jednak również o swoim możliwościach (czyli tym co umiesz i potrafisz w wyniku włożonego trudu w dotychczasową naukę).

39 W swych wyborach radź się rodziców, kolegów, nauczycieli, pedagoga szkolnego. Najlepiej oczywiście wiedzieć, co się chce w życiu robić, i pod tym kątem wybierać rodzaj szkoły i rodzaj klasy. Mając jednak 16 lat trudno to samemu rozeznać, dlatego warto się radzić innych, bardziej doświadczonych osób. UWAGA! W żadnym razie nie kieruj się tym, że Twój najlepszy kolega (koleżanka) idzie do danej szkoły. On wybrał według swoich potrzeb, a więc i Ty patrz na swoje potrzeby.

40 Jeśli masz wybór między szkołami o podobnych poziomach - wybierz tę, która leży bliżej Twojego domu (zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu na dojazdach, a także będziesz mniej narażony na różne patologie społeczne, na które - niestety - jesteś w młodym wieku podatny).

41 Bonusy (zajęcia dodatkowe) nie są najważniejsze
Bonusy (zajęcia dodatkowe) nie są najważniejsze! Najważniejszy jest wybór właściwej szkoły! Z drugiej strony pomyśl - ile to kółek zainteresowań może znieść Twoja głowa, jeśli i tak masz ją już "pełną roboty".

42 Dziękujemy za uwagę! Opracowała: M.Grudniewska r.


Pobierz ppt "LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN"

Podobne prezentacje


Reklamy Google