Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nauka kultury osobistej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nauka kultury osobistej"— Zapis prezentacji:

1 Nauka kultury osobistej

2 W bieżącym roku szkolnym priorytetem naszej szkoły jest kultura osobista.
Praktyczna lekcja wychowawcza na temat dobrych manier odbyła się r. w naszej bibliotece szkolnej. Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy I b liceum zostali poczęstowani kawą i herbatą przez miłą bibliotekarkę, panią Joannę Stefaniuk.

3 Licealiści mieli okazję przypomnieć sobie lub poznać zasady kultury wejścia i etykiety powitania.
Innymi aspektami tej niecodziennej lekcji były: reguły obowiązujące przy stole, zasady zachowania w miejscach publicznych oraz doboru odpowiedniego stroju okolicznościowego. Licealiści bez trudu podawali synonimiczne terminy do związku wyrazowego kultura osobista, np. bon ton, savoir vivre, kindersztuba; poznali nowe: etykieta i kurtuazja. Ważną pomocą naukową były poradniki dobrych manier, wypożyczone m. in. z naszej biblioteki: „Nastolatki i bon ton” Marii Dańkowskiej, „Wielka księga dobrych manier” Elisabeth Bonneau, „Savoir vivre na co dzień” Agnieszki Sakowicz i „Dobre maniery” Ines Mendizabal i Catheriny Berthelot.

4 Pod koniec lekcji uczniowie wspólnie z wychowawcą sformułowali ogólne zasady kulturalnego zachowania się z uwzględnieniem czterech poruszonych na lekcji aspektów bon tonu. Wiodącym motywem zajęć było kształtowanie umiejętności dobrego współżycia z innymi ludźmi. Gościem na lekcji była wicedyrektor szkoły, pani Barbara Janiczek.

5 W czasie lekcji zarekomendowane zostały następujące poradniki dobrych manier:
Dorota Kasperowicz, wychowawczyni klasy I b liceum ZPSM nr 4 w Warszawie


Pobierz ppt "Nauka kultury osobistej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google