Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

The thanksgiving day in the usa and canada

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "The thanksgiving day in the usa and canada"— Zapis prezentacji:

1 The thanksgiving day in the usa and canada
ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA The thanksgiving day in the usa and canada

2 „Thanksgiving”, czyli „dziękczynienie”
Kiedy człowieka w życiu spotyka coś dobrego, kiedy ktoś życzliwy udzieli mu pomocy i wsparcia, należy powiedzieć „dziękuję” i zaprosić na uroczysty, świąteczny obiad. Wiedzieli o tym purytanie, którzy jako pierwsi przybyli na teren dzisiejszych Stanów Zjednoczonych na pokładzie okrętu „Mayflower” i założyli kolonię Playmouth. Zima, z którą przyszło im się zmierzyć była długa i surowa, i połowa z nowych osadników jej nie przeżyła. Ci, którym się to udało, zawdzięczają to Indianom z lokalnego szczepu, którzy widząc dobre intencje przybyszów nie tylko nie wyrządzili im krzywdy, ale udzielili pomocy. Takie były początki Stanów Zjednoczonych i takie były początki dorocznego dziękowania za wszystko dobro, które nas w mijającym roku spotkało. Takie były początki Święta Dziękczynienia , czyli Thanksgiving Day.

3 A kim byli ci „purytanie”?
Jak pamiętamy w Anglii od XVI wieku panuje odłam religii protestanckiej, zwany anglikanizmem, której głową jest panujący monarcha – król lub królowa. Purytanie natomiast byli ruchem religijnym wewnątrz anglikanizmu, dążącym do oczyszczenia: religii anglikańskiej z pozostałości po katolicyźmie oraz zwyczajów z wszelkiego grzechu (stąd ich nazwa: „purity” znaczy po angielsku „czystość”). Wyznawali bardzo surowe zasady życia, oparte na pracy, modlitwie i czytaniu Pisma Świętego. Nosili proste, czarne stroje, unikali wszelkich rozrywek i uciech. Ale co najważniejsze: otwarcie głosili, że tylko sam Pan Bóg może stać na czele kościoła, czym bardzo narazili się królowi …

4 Co na to król? Król miał do wyboru dwie opcje: albo uwięzić, osądzić i w pień wyciąć wszystkich purytan (ale wyszedłby przez to na tyrana), albo podsunąć im pomysł, aby gdzieś indziej poszukali godnego dla siebie i swojej religii miejsca, i tam założyli kolonię. I tak oto pielgrzymi wylądowali na Skale Plymouth dnia 11 grudnia 1620 roku. Po pierwszej ostrej zimie do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na statku "Mayflower". Ale ponieważ żniwa 1621 roku były obfite, koloniści postanowili uczcić to świętem wraz z 91 Indianami, którzy wraz z wodzem pomogli im przetrwać pierwszy rok. I to było właśnie pierwsze „Thanksgiving Day”. Na stoły wniesiono pieczone indyki, wtedy jeszcze jako dziczyznę oraz ciasta z dyni. Te potrawy są serwowane w tym dniu do dzisiaj.

5 No właśnie, a jak to jest obecnie?
Obecnie Święto Dziękczynienia jest najbardziej ciepłym (choć obchodzonym późną jesienią) świętem rodzinnym, porównywanym do polskiej Wigilii. Tego dnia praktycznie ustaje życie kraju, gdyż każdy spieszy, aby spędzić go w gronie rodziny i bliskich przyjaciół przy suto zastawionym stole. Choć nie jest to święto religijne i obchodzone jest przez wszystkich obywateli USA i Kanady bez względu na wyznanie, zawsze zaczyna się od odmówienia dziękczynnej modlitwy. Następnie na stół „wjeżdża” gwóźdź programu, czyli pieczony indyk w towarzystwie tradycyjnych potraw z dyni, głównie ciasta i wszyscy delektują się ich smakiem.

6 Ciekawostki Święta Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia jest obchodzone w USA w każdy czwarty czwartek listopada, zaś w Kanadzie w drugi wtorek października. Dzień przed Świętem Dziękczynienia kraj przeżywa prawdziwy paraliż komunikacyjny, gdyż wszyscy podróżują do swoich domów rodzinnych, oddalonych nawet tysiące kilometrów. Tradycją stało się, że tego dnia Prezydent Stanów Zjednoczonych korzysta z przysługującego mu prawa łaski i uwalnia jednego indyka, darując mu życie. W wielkich miastach organizowane są uliczne parady z wielkimi platformami i ogromnymi dmuchanymi balonami przedstawiającymi ulubionych bohaterów amerykańskich, np. Supermana i Spidermana oraz postaci z kreskówek Walta Disneya.

7 Ciekawostek ciąg dalszy
Dzień po Święcie Dziękczynienia jest dniem wolnym i jednocześnie początkiem zakupowego sezonu Bożego Narodzenia – wtedy wielkie centra handlowe organizują atrakcyjne przedświąteczne promocje i zaczyna się szał zakupowy. Z tego powodu dzień ten nazywany jest „the Black Friday” („Czarny Piątek”), gdyż jego atmosfera jest przeciwieństwem spokojnego, uroczystego, rodzinnego Święta Dziękczynienia Bożonarodzeniowe dekoracje domów są zakładane już przed Świętem Dziękczynienia i tak przystrojone domostwa są aż do Święta Trzech Króli 6 stycznia. Najbardziej znany na całym świecie bożonarodzeniowy hicior (nie licząc piosenki „Last Christmas”), czyli „Jingle Bells” został napisany z myślą właśnie o Święcie Dziękczynienia i dlatego nie ma w swoim tekście żadnego odniesienia do Bożego Narodzenia, a tylko do jazdy saniami przez zaśnieżony świat (w listopadzie w północnych i centralnych stanach często jest już regularna zima).

8 Happy Thanksgiving Day!


Pobierz ppt "The thanksgiving day in the usa and canada"

Podobne prezentacje


Reklamy Google