Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

THANKSGIVING DAY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "THANKSGIVING DAY."— Zapis prezentacji:

1 THANKSGIVING DAY

2 Thanksgiving Day( Thanksgiving / Dzień Dziękczynienia / Święto Dziękczynienia) – jest to święto obchodzone w 4 czwartek listopada w Stanach Zjednoczonych, a w 2 poniedziałek października w Kanadzie.

3 Geneza dnia dziękczynienia I
Święto to obchodzone jest na pamiątkę pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621. Osadnicy przybyli do Stanów na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Ponieśli oni tej pierwszej zimy wielkie straty i wielu z nich zmarło z głodu. Żniwa 1621 roku były już obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem, wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli Pielgrzymom przetrwać trudny okres.

4 Geneza dnia dziękczynienia II
Indianie pomogli Pielgrzymom przetrwać ich pierwszy rok. Sądzi się, że Pielgrzymi nie przetrwaliby tego pierwszego roku bez pomocy tubylców i ich wodza o imieniu Massasoit. Święto trwało trzy dni, w okresie między 21 września i 11 listopada roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni, podczas uczty nie było natomiast sosu żurawinowego, ziemniaków ani ciasta z dyni; nie było też indyków, a raczej jakieś inne ptactwo wodne (kaczki, gęsi).

5 "Pierwszy Dzień Dziękczynienia" (ang
"Pierwszy Dzień Dziękczynienia" (ang. The First Thanksgiving) - obraz amer. malarza, Jeana Leona Gerome Ferrisa

6 Początkowo Dzień Dziękczynienia obchodzono 26 listopada dzięki proklamacji wprowadzonej przez prezydenta Georga Washingtona. W 1863 r. prezydent Abraham Lincoln oficjalnie zaliczył Thanksgiving do dni świąt narodowych i wyznaczył datę właśnie na ostatni czwartek listopada.

7 Tego dnia na każdym stole króluje indyk, często nadziewany pokrojonymi jabłkami , selerami, cebulą , marchewką, gałązkami rozmarynu lub bazylii. Oprócz indyka jest także kukurydza, ziemniaki puree albo słodkie ziemniaki, żurawina ,sos gravy oraz zielone warzywa (fasola szparagowa, brokuły). Są też ciasta – z dyni lub z jabłkami. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie jedzą przeciętnie 46 milionów indyków

8 Podczas Dnia Dziękczynienia ma miejsce największej parada w USA – „Macy’s Thanksgiving Parade” w Nowym Jorku. Odbywa się ona na ulicach dzielnicy Manhatanu, a największą jej atrakcją jest pokaz balonów. Co roku na Manhatanie zbira się ok.3 mln widzów , a ok. 50 mln przed telewizorami.

9 W Stanach Zjednoczonych przyjął się także zwyczaj , iż dzień przed Świętem Dziękczynienia urzędująca głowa państwa ułaskawia świątecznego indyka. Zwyczaj uwalniania indyka (ang. Turkey Pardoning Ceremony) wprowadził prezydent Harry Truman po zakończeniu II Wojny Światowej.

10 Thanksgiving w Kanadzie
Historia dnia dziękczynienia wiąże się z angielskim odkrywcą Martinem Frobisherem , który bezskutecznie próbował znaleźć przejście północne do Chin. Udało mu się jedynie założyć osadę w Kanadzie. W roku 1578 Frobisher odprawił oficjalny ceremoniał w miejscu, które teraz zwane jest Nową Fundlandią i Labradorem, aby podziękować za przeżycie tak długiej wyprawy. Wydarzenie te powszechnie uważane jest za pierwsze kanadyjskie . Następni osadnicy kontynuowali tradycyjny ceremoniał zapoczątkowany przez Frobishera, oznaczonego tytułem szlacheckim, a zatoka, przez którą wpłynął, nazywa się Zatoką Frobishera (ang. Frobisher Bay).

11 Ceremoniał z roku 1578 nie jest pierwszym dziękczynieniem według tradycji Pierwszych Narodów(tubylczych ludów Kanady). Długo przed przypłynięciem Frobishera tradycją wielu kultur tubylców było składać dziękczynienie podczas jesiennych zbiorów, np. w kulturze Haudenosaunee dziękczynienie jest modlitwą ku czci "trzech sióstr" (fasola, kukurydza i dynia) podczas zbiorów.

12 Bibliografia dziekczynienia,449048 to_dziekczynienia_ html g_Jean_Louis_Gerome_Ferris.png&filetimestamp= 2009/3100/ thanksgiving dEFSPw0zQc/Sw5Ft5LsT8I/AAAAAAAAC2c/ea_9BywG6Pg/s1600/Ha ppyThanksgivingDay2003.jpg tradycja-swieta-dziekczynienia

13 Wiktoria Pacholik kl.III „a”


Pobierz ppt "THANKSGIVING DAY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google