Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak żyć zdrowo ? Jak żyć zdrowo?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak żyć zdrowo ? Jak żyć zdrowo?."— Zapis prezentacji:

1 Jak żyć zdrowo ? Jak żyć zdrowo?

2 Co robić aby zdrowo żyć ? Odżywianie Zasady prawidłowego żywienia to przede wszystkim jedzenie regularne, pięć razy dziennie, o czym zapominamy w pośpiechu. Wypoczynek czynny Ważne, żeby wypoczynek aktywny był tak regularny, jak regularnie odpoczywamy biernie np. podczas snu. Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści i sprawia, że jakość naszego życia jest po prostu lepsza.

3 Piramida zdrowego żywienia
Produkty zbożowe To najważniejsza grupa produktów. Stanowią one podstawę zdrowej diety. Zawarta w nich skrobia dostarcza energii mięśniom, a błonnik reguluje pracę jelit. Owoce i warzywa To najbogatsze naturalne źródło witamin i składników mineralnych, bez których nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Są mało kaloryczne. Tłuszcze roślinne Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie podnoszą stężenia cholesterolu we krwi. Nabiał Mleko i jego przetwory to najważniejsze źródło wapnia w naszej diecie oraz pełnowartościowego białka i witaminy B2. Ryby, drób, jaja Witamina D, której dostarczają drób, ryby i jaja, jest niezbędna do budowy mocnych i zdrowych kości. Czerwone mięso Zawiera doskonale przyswajalne przez nasz organizm żelazo.

4 Co jest zdrowsze? Wypoczynek czynny czy bierny ?
Odpoczynek - jednym kojarzy się z wylegiwaniem na kanapie, innym z uprawianiem sportu. Niezależnie od tego, kto co woli i częściej stosuje, obie formy odpoczynku konieczne są dla naszego zdrowia psychofizycznego.

5 Plan zdrowego odżywiania
Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami. Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm. Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu. Spożywaj produkty nieprzetworzone zawierające naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik. Spożywaj ostatni posiłek najpóźniej na 2 godziny przed nocnym spoczynkiem. Zachowaj umiar w spożywaniu zarówno masła jak i margaryny. Spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie. Staraj się ograniczać ilość spożywanej kawy i zwykłej herbaty. Staraj się ograniczać ilość spożywanego cukru.

6 Skutki niezdrowego odżywiania
To przede wszystkim nadwaga. Skutkami niedożywienia mogą być też zaburzenia wzrostu czy zbyt mała masa ciała, ale także łamliwe i kruche paznokcie, cienkie włosy, próchnica zębów (odwapnienie kości), niska sprawność fizyczna, a także trudności w uczeniu się (skupieniu uwagi).

7 Jak zachowuje się nasz organizm gdy żyjemy zdrowo?
Prowadząc zdrowy tryb życia wyraźna zmiana zachodzi zarówno w naszym samopoczuciu jak i kondycji. Nie czujemy zmęczenia, nie chorujemy tak często. Nasze ciało pracuje właściwie. Mamy dobrą przemianę materii, lepsze krążenie i wzmocnioną odporność. Nic nas nie boli i można się spokojnie schylić nie ryzykując nadwyrężenia kręgosłupa. Nasze ciało jest zdrowsze, odporniejsze, jędrniejsze i młodsze!

8 Julia Mieńko kl. 6 c

9 Źródła: Google grafika


Pobierz ppt "Jak żyć zdrowo ? Jak żyć zdrowo?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google