Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HOLOCAUST Żaden Bóg nie ma wstępu do tego miejsca. Tutaj przychodzą tylko posłańcy i pomocnicy szatana… Miriam Akavia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HOLOCAUST Żaden Bóg nie ma wstępu do tego miejsca. Tutaj przychodzą tylko posłańcy i pomocnicy szatana… Miriam Akavia."— Zapis prezentacji:

1 HOLOCAUST Żaden Bóg nie ma wstępu do tego miejsca. Tutaj przychodzą tylko posłańcy i pomocnicy szatana… Miriam Akavia

2 Holokaust to zaplanowany, instytucjonalnie zorganizowany i systematycznie przeprowadzony przez nazistowskich Niemców i ich pomocników mord na prawie 6 milionach europejskich Żydów, 2 milionów Polaków, ponad pół miliona Romów oraz setek tysięcy spośród innych "nieczystych ras" w latach II wojny światowej. Termin Holokaust pochodzi od greckiego słowa holocaustikós, oznaczającego ofiarę całopalną (spalaną w całości). Ze względu na niespotykaną do tej pory masowość mordów dokonywanych przez Niemców nazistowskich na Żydach, nawiązano właśnie do tego słowa.

3 Dyskryminacja Żydów rozpoczęła się po dojściu Hitlera do władzy w styczniu 1933 r. Wielu historyków uważa, że ta data wyznacza początek ery Holokaustu. W listopadzie 1938 r. podczas Nocy Kryształowej w Niemczech zaczęto niszczyć mienie żydowskie, aresztować Żydów z powodów rasowych i zamykać w obozach nazistowskich. Zgodnie z rasistowską ideologią Niemcy uważali się za członków rasy wyższej - nordycko-aryjskiej, natomiast Żydów traktowali jako "antyrasę". Rasistowska i antysemicka ideologia Hitlera dążyła do zachowania "czystości rasowej" i stworzenia grupy "nadludzi".

4

5 Holokaust był w historii ludzkości najbardziej zbrodniczym okresem, określany mianem ludobójstwa. Hitlerowcy dokonywali zbrodni, nie tylko na narodzie żydowskim, ale i na Niemcach: osobach chorych psychicznie, homoseksualistach, członkach zdelegalizowanej w Niemczech partii komunistycznej, czy na wyznawcach m. in. Kościoła Świadków Jehowy. Słowianie - ludność Polski, Rosji, Ukrainy, Jugosławii i Czechosłowacji - byli uważani przez nazistów za rasę niższą. Hitlerowcy traktowali Polaków jako "podludzi”.

6 Po dojściu do władzy naziści utworzyli obozy koncentracyjne, w których więziono przeciwników reżimu. Pierwszy obóz koncentracyjny utworzono w Dachau 23 marca 1933 r., dwa miesiące po powołaniu Hitlera na stanowisko kanclerza Niemiec. Największymi obozami w Niemczech były Buchenwald, Mauthausen, Neuengamme, Ravensbrück i Sachsenhausen.

7 obóz koncentracyjny w Dachau
obóz koncentracyjny w Buchenwald

8 Podczas II wojny światowej Żydów, a także inne narody uważane wtedy z „nieczyste rasy” zmuszano do życia w gettach i pracy ponad siły. Największe z nich znajdowało się w Warszawie, Łodzi, Lwowie, Mińsku oraz w Wilnie. W trakcie II wojny Niemcy przystąpili do ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, likwidacji gett i eksterminacji wszystkich Żydów, którzy jeszcze pozostali przy życiu. Zakładali obozy na terytoriach państw okupowanych. Największy masowy mord w dziejach ludzkości miał miejsce w utworzonym w 1942 r. obozie Auschwitz-Birkenau na terenie Polski. Zamordowano w nim ponad milion Żydów oraz setki tysięcy Polaków, Sinti, Romów i ludzi innych narodowości.

9 Auschwitz-Birkenau Podział Auschwitz :
W 1944 r., w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części: Auschwitz I, utworzonego w 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar; Auschwitz II-Birkenau, największego z całego kompleksu, utworzonego w 1941 r. na terenie odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka, z której wysiedlono polską ludność, a zabrane im domostwa rozebrano. W Birkenau naziści wybudowali też większość urządzeń masowej zagłady; Auschwitz III. W latach , głównie przy różnego rodzaju niemieckich zakładach przemysłowych a także gospodarstwach rolniczo-hodowlanych, powstało ponad 40 podobozów, wykorzystujących niewolniczą siłę roboczą więźniów. Największy z nich o nazwie Buna utworzyono w 1942 r. 6 km od obozu Auschwitz I, przy zakładach syntetycznej gumy i benzyny Buna-Werke. Zostały one wybudowane w czasie wojny przez niemiecki koncern IG Farbenindustrie, któremu SS dostarczało więźniów do pracy.

10 Auschwitz I

11 Auschwitz II -Birkenau

12 Obozy koncentracyjne na terenie Polski
Jesteśmy drugim krajem pod względem ilości wybudowanych obozów koncentracyjnych na świecie w tamtym okresie. Stutthof Auschwitz w tym Birkenau i Monowitz Kulmhof Treblinka Sobibor Bełżec Majdanek Warschau

13 W wielu krajach Żydów ratowali zwykli ludzie, miesiącami lub latami ukrywając ich w specjalnie przygotowanych schronieniach. Znane są przypadki, że sami Niemcy zajmujący wysokie pozycje w hierarchii nazistowskiej pomagali Żydom. "Sprawiedliwy wśród narodów świata" to oficjalny tytuł nadawany tym, którzy narażali swoje życie, aby uratować Żydów. Orderem tym wyróżniono ponad 6 tys. Polaków - więcej obywateli niż jakiegokolwiek innego państwa. Nie oznacza to, że Żydom nie pomagało więcej Polaków - wielu nazwisk wciąż jeszcze nie znamy.

14 Awers i rewers medalu "Sprawiedliwy wśród narodów świata"

15 Prezentacje przygotował
Bibliografia Prezentacje przygotował Paweł Wojtasz III c


Pobierz ppt "HOLOCAUST Żaden Bóg nie ma wstępu do tego miejsca. Tutaj przychodzą tylko posłańcy i pomocnicy szatana… Miriam Akavia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google