Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELKI GŁÓD NA UKRAINIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELKI GŁÓD NA UKRAINIE"— Zapis prezentacji:

1 WIELKI GŁÓD NA UKRAINIE
HOŁODOMOR 80 Rocznica

2 W tym roku przypada 80 Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie; Co roku wydarzenie to obchodzone jest ostatniego tygodnia listopada;

3 Głód – skąd się wziął? STALIN
W odróżnieniu od innych klęsk głodu w przeszłości, Wielki Głód na Ukrainie w latach nie był spowodowany przez klęskę żywiołową (jak np. susza lub powódź). Głód ten został wywołany sztucznie przez jednego z największych zbrodniarzy świata – Stalina – komunistycznego przywódcę Związku Sowieckiego w latach ; Stalin odpowiedzialny jest również za zbrodnie na polskich oficerach w Katyniu. Rozpoczęta przez niego reforma rolnictwa (tzw. kolektywizacja) celowo doprowadziła do zagłodzenia milionów ludzi. Największa akcja wygłodzenia skierowana była przeciwko Ukrainie. STALIN

4 Dlaczego ludzie umierali z głodu ?
Na Ukrainie komuniści działający na rozkaz Stalina zabierali chłopom wszystkie zbiory, nie można było opuszczać granic swoich wiosek, pola były pilnowane przez wojsko aby nikt nie mógł zebrać najmniejszych plonów. Granice Ukrainy były szczelnie otoczone przez sowieckich żołnierzy aby nikt nie mógł z niej wydostać się w celu zdobycia pożywienia. Umierały całe rodziny, całe wioski….

5 Dlaczego inne Państwa nie pomagały głodującym?
Wywołany na Ukrainie głód był ukrywany przez komunistyczne władze na czele ze Stalinem; Do innych Państw wysyłano informację o wspaniałych zbiorach i urodzaju; Utajnione zostały też wyniki spisu ludności z 1937 roku, ujawniające drastyczny spadek ludności. Rachmistrze, znający prawdę, na rozkaz Stalina, zostali rozstrzelani…

6 Ile ofiar pochłonął Wielki Głód na Ukrainie?
Z powodu głodu, na Ukrainie zginęło co najmniej: osób (w tym też Polaków mieszkających na Ukrainie) To tak jakby zostały zagłodzone na śmierć dwa takie miasta jak Warszawa!!!

7 Dlaczego Wielki Głód na Ukrainie określamy mianem ludobójstwa?
Ponieważ była to zbrodnia przeciwko ludzkości polegająca na celowym wyniszczaniu lub stworzeniu warunków obliczonych na fizyczne wyniszczenie całości lub części narodu lub grupy etnicznej. Termin „ludobójstwo” wprowadził polski prawnik Rafał Lemkin. Użyto go po raz pierwszy w procesie przywódców hitlerowskich Niemiec.

8 Reakcja Polski i świata na Wielki Głód
Wiele państw uznało Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo, w tym Polska (uchwała Senatu RP z 16 marca 2006 i Sejmu z 6 grudnia 2006); 23 października 2008 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której stwierdzono: „Wielki Głód, sztucznie wywołany na Ukrainie w latach 1932–1933, jest wstrząsającą zbrodnią przeciwko ludności Ukrainy i przeciwko ludzkości”.

9 Upamiętnienie Wielkiego Głodu na Ukrainie
Na Ukrainie i w innych Państwach stawiane są pomniki ku pamięci ofiar Wielkiego Głodu. Po lewej stronie slajdu pomnik w Kijowie. Przy pomniku składane są zamiast kwiatów wiązanki z 5 kłosów przewiązanych czarną wstążką. Te pięć kłosów wzięło się od tzw. dekretu pięciu kłosów Stalina, który przewidywał karę śmierci lub 10 lat więzienia (łagru) w razie zebrania choćby 5 kłosów z pola wbrew zakazowi.

10 Pomniki w Polsce Warszawa Kraków

11 PAMIĘTAJMY O OFIARACH WIELKIEGO GŁODU TAK SAMO JAK O OFIARACH INNYCH ZBRODNI STALINOWSKICH


Pobierz ppt "WIELKI GŁÓD NA UKRAINIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google