Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

THOMAS ALVA EDISON Najsławniejsi fizycy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "THOMAS ALVA EDISON Najsławniejsi fizycy."— Zapis prezentacji:

1 THOMAS ALVA EDISON Najsławniejsi fizycy

2 Biografia Urodził się w średnio zamożnej rodzinie o korzeniach holenderskich w małym miasteczku Milan w stanie Ohio niedaleko jeziora Erie. Ojciec, Samuel Ogden Edison, miał przedsiębiorstwo zajmujące się handlem drewnem budowlanym. Jego matka, Nancy Matthews Elliott, urodziła przed nim sześcioro dzieci, z których troje zmarło, dlatego była obawa, że on też może nie przeżyć. Dostał imię Thomas, które było często nadawane w jego rodzinie, na drugie ojciec sam wybrał mu imię Alva, aby upamiętnić swojego przyjaciela, z którym prowadził interesy. Tym właśnie imieniem nazywano najmłodsze dziecko, używając zdrobniałej formy Al.

3 Biografia(dorosłość)
W wieku 21 lat Thomas ostatecznie się usamodzielnił przeprowadzając się do Bostonu, gdzie został zatrudniony w Towarzystwie Telegraficznym Western Union. W Bostonie mieli swoje przedsiębiorstwa i pracownie najlepsi inżynierowie amerykańscy. Dzięki wielu sklepom można było nabyć wszystkie potrzebne składniki i narzędzia do przeprowadzania eksperymentów. W jednym z nich Thomas kupił dzieła Michaela Faradaya. W sklepie elektrycznym Charlesa Williamsa na Court Street wynalazcy tacy jak on założyli nieoficjalny klub. Poznał w nim Williamsa i przeniósł swoje laboratorium do jego fabryki. Zaproponował miejscowej giełdzie i gazecie "Boston Daily Telegraph" skonstruowanie na bazie telegrafu urządzenia automatycznie drukującego aktualne kursy akcji. Urządzenie to okazało się pełnym sukcesem, a Thomas sprzedał swój wynalazek giełdom i gazetom w Bostonie i Nowym Jorku, zarabiając na tym astronomiczną kwotę dolarów. Za te pieniądze otworzył laboratorium – pierwszą na świecie "fabrykę wynalazków" w Menlo Park w stanie New Jersey (obecnie nazwane jego imieniem), której zadaniem było "tworzenie jednego przełomowego wynalazku co pół roku i jednego mniej istotnego co każde 10 dni". Oprócz własnych pomysłów realizował tam też zlecenia "wynalazków na żądanie" tzn. rozwiązywania konkretnych problemów technicznych, z którymi nikt wcześniej nie mógł sobie poradzić. Interes rozwijał się świetnie i po dwóch latach laboratorium zatrudniało sześćdziesięciu pracowników.

4 Wynalazki: fonograf silnik prądu stałego prądnica prądu stałego
oscyloskop płyta gramofonowa perforowana taśma filmowa kamera filmowa z jednoczesną rejestracją dźwięku na taśmie filmowej projektor filmowy do filmów dźwiękowych betoniarka lodówka suche baterie alkaliczne dyktafon pióro elektryczne pierwsza na świecie guma syntetyczna tzw. buna. krzesło elektryczne wyrzynarka do wewnętrznego wyrzynania żarówka

5 Życie prywatne 25 grudnia 1871 roku Edison ożenił się z szesnastoletnią Mary Stilwell, którą spotkał dwa miesiące wcześniej w jednym ze swych sklepów. Miał z nią troje dzieci.: Marion Estelle Edison (1873–1965), którą nazywano "Dot” Thomas Alva Edison, Jr. (1876–1935), którego nazywano "Dash" William Leslie Edison (1878–1937) wynalazca, absolwent Sheffield Scientific School w Yale, 1900.[16] Mary Edison zmarła 9 sierpnia 1884, prawdopodobnie z powodu guza mózgu. 24 lutego 1886 roku, w wieku 39 lat, Edison ożenił się z dwudziestoletnią Miną Miller w miejscowości Akron, Ohio. Była córką wynalazcy Lewisa Millera, dobroczyńcy I współzałożyciela Chautauqua Institution. Z nią również miał troje dzieci: Madeleine Edison (1888–1979), która wyszła za mąż za Johna Eyre Sloane. Charles Edison (1890–1969), który przejął firmę po śmierci ojca. Został również wybrany Gubernatorem New Jersey. Charles objął kierownictwo nad eksperymentalnymi laboratoriami ojca w West Orange. Theodore Edison (1898–1992), opatentował ponad 80 swoich wynalazków.

6 Edison i jego wynalazki

7 KONIEC WYKONANIE: Krzysztof Szyperski


Pobierz ppt "THOMAS ALVA EDISON Najsławniejsi fizycy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google