Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAWORZE, ACH TE JAWORZE NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE, WIEŚ TO NIEDUŻA, MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAWORZE, ACH TE JAWORZE NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE, WIEŚ TO NIEDUŻA, MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …"— Zapis prezentacji:

1

2 JAWORZE, ACH TE JAWORZE NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE, WIEŚ TO NIEDUŻA, MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …

3 Gmina Jaworze powstała w 1991 r., wyodrębniając się z Gminy Jasienica. Gmina znana jest z walorów uzdrowiskowych, na tym terenie w XIX wieku odkryto źródła wody bogate w sole jodobromowe. Corocznie przybywa tutaj wiele osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Na terenie Jaworza funkcjonują obiekty wczasowo- rekreacyjne, liczne ścieżki rowerowe i narciarskie.

4 Wójt gminy Jaworze- Zdzisław Bylok Zastępca wójta- Radosław Ostałkiewicz Wójt prowadzi różne sprawy, bez których nie ma poprawy… W urzędzie gminy pośmiać się można a Pan Radosław z pewnością cię pozna…

5 Klasycystyczny pałac w Jaworzu powstał prawdopodobnie w 1793 r. Wybudował go hrabia Arnold Saint Genois d'Anneaucourt. W XIX w. jego właścicielami została rodzina Larischów. Po II wojnie światowej całość majątku zostaje znacjonalizowany i urządzono w pałacu dom dziecka dla dzieci polskich repatriantów z Niemiec i sierot wojennych, później Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. Klasycystyczny piętrowy pałacyk w Jaworzu to najcenniejszy zabytek tej miejscowości.

6 Pomnik Marszałka odsłonięto po raz pierwszy w lipcu 1931 roku. Był to pierwszy pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego na ziemi śląskiej. Polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk Naczelnik Państwa w latach 1918– 1922 i Naczelny Wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski.

7 Amfiteatr w Jaworzu został wybudowany w latach 70-tych XX wieku. W roku 2007 Gmina Jaworze przystąpiła do modernizacji amfiteatru oraz parku zdrojowego. Przebudowano dawną scenę i wybudowano infrastrukturę towarzyszącą. W amfiteatrze organizowane są koncerty, festyny i różnego rodzaju imprezy takie jak "Jaworzański Wrzesień" czy noworoczny pokaz sztucznych ogni. Amfiteatr jest również jedną ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Gdy majówka w amfiteatrze się zbliża, orkiestra dęta nam czas przybliża…

8 Legendarna Glorieta zbudowana na wzgórzu Goruszka przez Arnolda barona Saint-Genois d’Anneaucourt. W czasie jej kompleksowej konserwacji, prowadzonej w 2003 roku, na jednej z kolumn odczytano datę 1798. Prawdopodobnie jest to data jej powstania. Gdy echo swoje chcemy posłuchać, do Gloriety trzeba się udać…

9 Miejsc, w których bezpośrednio możemy się zetknąć z folklorem nigdy dosyć. Skansen Zygmunta Podkówki z Jaworza spełnia dwie zasadnicze funkcje: można tam po prostu miło spędzić czas i dowiedzieć się czegoś o zwyczajach i życiu dawnych mieszkańców tej okolicy. Gdy do skansenu pójdziemy, różne zabytki odnajdziemy…

10 Na ławeczce każdy usiąść może, a czyste powietrze z pewnością pomoże… W centrum dawnej miejscowości uzdrowiskowej, w parku pamiętającym czasy świetności rodziny hrabiowskiej Saint-Genois d'Anneaucourt, tęskniący do dawnych uzdrowiskowych tradycji lokalni prominenci postawili fontannę, z której o dziwo, nie leje się woda lecz wydobywana z głębi ziemi Zabłocka solanka termalna.

11 Kościółek w Nałężu kusi swą pięknością dlatego też podoba się wszystkim gościom… W 1829r. Filip Ludwik ufundował i wybudował kaplicę, która miała być „po wsze czasy” utrzymywana przez Panów miejscowości. W 1847r. utworzono tu lokalia, podniesiono do rangi parafii pozwalające na jej samodzielne istnienie. W 1910r. dotknęło kaplicę nieszczęście. Pożar zniszczył doszczętnie cały dach oraz znacznie uszkodził jej wnętrze.

12 Kościół Opatrzności Bożej w Jaworzu –rzymskokatolicki kościół parafialny w Jaworzu, w powiecie bielskim w województwie śląskim. Kościół wzniesiony został w 1802 przez mistrza murarskiego Englischa na miejscu dawnej drewnianej kaplicy. Ufundowany został przez Arnolda Saint-Genois – ówczesnego właściciela wsi.

13 Parafia luterańska w Jaworzu, należąca do diecezji cieszyńskiej. Mieści się przy Placu Kościelnym. Data założenia 1782 rok. Pastorem jest obecnie ksiądz Władysław Wantulok.

14 W 1862 roku, dzięki zaangażowaniu trzeciego z kolei z rodu Saint Genois d’Anneaucourt hrabiego Maurycego Jana Nepomucena, Jaworze stało się uzdrowiskiem, gdzie leczono żętycą i kąpielami borowinowymi. Z hrabią porozmawiać możemy i wiele ciekawych rzeczy się dowiemy…

15


Pobierz ppt "JAWORZE, ACH TE JAWORZE NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE, WIEŚ TO NIEDUŻA, MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google