Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAPIEROSY Powszechna trucizna wśród młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAPIEROSY Powszechna trucizna wśród młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 PAPIEROSY Powszechna trucizna wśród młodzieży

2 ZAMIAST UZALEŻNIEŃ, ZNAJDŹ W SOBIE PASJĘ

3 GIMNAZJALIŚCI Z ÓSEMKI WŁĄCZAJĄ SIĘ W OBCHODY „PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM
WOLNYM OD UZALEŻNIEŃ”

4 Popularne nazwy papierosów
Szlugi Fajki Rury Pety Skręty Lufy Belwedery

5 ZNANE MARKI PAPIEROSÓW
West’y Belwedery Spike’y L&M’y Camel’y Marlboro Red&White

6 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW
udar mózgu, „ zęby palacza ‘’, nowotwór krtani, rak płuc, rozedma płuc, zawał serca, „ twarz nikotynowa ‘’, nowotwory nerek, częste infekcje górnych dróg oddechowych, astma.

7

8 Jednym z najczęstszych problemów w Polsce, jak i na świecie, jest palenie w ciąży.„ Ze wzruszeniem oglądamy na monitorze płód w brzuchu matki. Aparat USG pokazuje zarys noska i powiek, zgięte nóżki i rączki. W paluszkach – pet. Wokół główki, zamiast wód płodowych, kłęby dymu. To szokujący fotomontaż. Ale czy tylko? Dowiedz się, jakie są konsekwencje palenia papierosów w ciąży . Niestety, aż 30 proc. palaczek zatruwa własne dzieci jeszcze przed narodzeniem. Gdy ciężarna zaciąga się dymem, tętno płodu natychmiast skacze ze 130 do uderzeń na minutę. Dzieci palących rodziców ważą o 200–300 g mniej niż dzieci rodziców niepalących albo przychodzą na świat jako wcześniaki, a co się z tym wiąże mogą mieć kłopoty z oddychaniem, wady wrodzone, problemy z sercem, a w najgorszym przypadku umierają.

9

10 Myślę ze nikogo z nas nie zadowala ten widok, ale takie są realia skutków palenia papierosów.
Jak widać płuca palacza są zniszczone, nie zdolne do pracy, oraz narażone na raka płuc. Regularne wdychanie tych substancji upośledza pracę makrofagów pęcherzykowych(rzęsek oczyszczających płuca) których zadaniem jest mechaniczne wyrzucanie z organizmu drobinek kurzu, pyłu i wszelkich potencjalnie szkodliwych substancji dostających się do płuc poprzez drogi oddechowe. Normalnie zanieczyszczenia te są usuwane w trakcie kasłania - naturalnego odruchu, który każdy człowiek wykonuje kilka razy dziennie. Jednak regularne osiadające na płucach szkodliwe substancje niszczą rzęski, które przestają funkcjonować i "wymiatać" zanieczyszczenia z dróg oddechowych. Skutkiem jest gromadzenie się coraz większej ilości substancji toksycznych z dymu papierosowego, w tym substancji smolistych, przez które płuca stają się czarne.

11

12 „ Zamiast uzależnień , znajdź w sobie PASJĘ ‘’ !!!
Podsumowując : Nastolatku pamiętaj, ze nikotyna zawarta w papierosach, niesie pewna śmierć, i to nie tylko osobie palącej, ale także, osobą z jej otoczenia. Nie daj się w to wciągnąć, a wręcz przeciwnie, wspieraj osoby uzależnione! Nie bądź obojętny, zauważaj problemy innych, i reaguj, bo to najlepsze okazanie wsparcia oraz chęci pomocy. Stań się młodym liderem, walcz o zdrowie swoje, oraz innych. „ Zamiast uzależnień , znajdź w sobie PASJĘ ‘’ !!!

13 SAMI OCEŃCIE, ILE MACIE DO STRACENIA!!!
ŻYCIE JEST PROSTE, NIE KOMPLIKUJ. JEŚLI COŚ DZIAŁA, RÓB TEGO WIĘCEJ. JEŚLI COŚ NIE DZIAŁA, RÓB COŚ INNEGO. W ŻYCIU SZUKAJ PROSTYCH ROZWIĄZAŃ

14 NASZE ŻYCIE „ SPALA SIĘ ‘’ TAK SZYBKO JAK TLĄCY SIĘ PAPIEROS !
PAMIETAJMY !!! NASZE ŻYCIE „ SPALA SIĘ ‘’ TAK SZYBKO JAK TLĄCY SIĘ PAPIEROS ! NIE PRZYSPIESZAJMY TEGO PROCESU ! Przygotowali : Michalina Beszczyńska, MaksymilianKamiński, Katarzyna Lisota, Aleksandra Wiśniewska z klasy 3c .

15 Kochani uczniowie, klas I-III GIM., ale to nie wszystko !!!
Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na happening oraz apel profilaktyczny, które odbędą się 29 października na łączniku, na Waszych godzinach wychowawczych, wynikających z planu lekcyjnego. Dla podkreślenia charakteru tego dnia, prosimy, aby któryś z elementów Waszego ubrania był w barwie żółtej albo w niebieskiej. Pamiętajcie, aby koniecznie zabrać ze sobą chęci do zabawy, sporą dawkę energii oraz uśmiech.

16 Drodzy nauczyciele !!! Dla Was też mamy ogłoszenie! Jak już pewnie zauważyliście wzdłuż głównego holu, rozwieszone zostały plakaty, wspomagające walkę z uzależnieniami. Chcielibyśmy prosić Was o ich ocenę! Na początku holu postawiliśmy „skrzynię‘’, do której każdy chętny nauczyciel, będzie mógł wrzucić swój głos. Głosujemy, używając numerów, które znajdują się na plakatach. Wszystkim Nauczycielom z góry serdecznie dziękujemy!!!


Pobierz ppt "PAPIEROSY Powszechna trucizna wśród młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google