Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sycylia – włoska wyspa oczami Polaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sycylia – włoska wyspa oczami Polaka"— Zapis prezentacji:

1 Sycylia – włoska wyspa oczami Polaka
PREZENTACJA Natalia Teda

2 Podstawowe informacje na temat Sycylii które każdy powinien już znać .
Sycylia – włoska wyspa z swoją siedzibą w Palermo. Powierzchnia jaką zajmuje to km ². Liczba ludności na Sycylii to Sycylie dzielimy na 9 prowincji lub na 390 gmin. Jest to największa wyspa na Morzu Śródziemnym , leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Flaga Sycylii.

3 Hymmm. Ciekawe jakie góry są na tej wyspie ?!
Najbardziej znana jest góra Etna, najwyższy szczyt w całej Sycylii, wznoszący się na wysokość 3323 m n.p.m. Jest to równocześnie najwyższy aktywny wulkan w całej Europie. Dalej na południowym wschodzie znajduje się niższe pasmo górskie Monti Iblei (986 m n.p.m.). Północna część wyspy to głównie łańcuchy będące przedłużeniem Apeninów takie jak Monti Peloritani, Monti Madonie i Monti Nebrodi. W północno- zachodniej części wybrzeża znajduje się góra Sparagio o wysokości 1110 m n.p.m.

4 GÓRA ETNA

5 Wulkany czy Sycylijskie wulkany są takie groźne na jakie się wydają ?
Z 6 aktywnych włoskich wulkanów, aż 3 znajdują się na Sycylii. Jest to wspominany już wulkan Etna, aktywny od 550 tys. lat. Kolejnym wulkanem jest Stromboli, z którego ciągle unosi się stróżka dymu. Tak samo jako Stromboli, wulkan Vulcano jest osobną wyspą. Znajdują się tam baseny błota siarkowego oraz Baja Negra, czyli plaża z czarnym piaskiem wulkanicznym. Wchodzą one w skład Wysp Liparyjskich. Wulkany na Sycyli są jak wcześniej wspominałam aktywne czyli niestety są groźne i mogą występować z nich wybuchy.

6 WULKAN STAMBOLI

7 Rzeki, jeziora na Sycyli ? Hmm ciekawe.
Na Sycylii rzadko padają obfite deszcze dlatego ważne są tam rzeki. Wyspa ma tylko jedno naturalne jezioro – Lago di Pergusa. W systemie rzecznym najważniejsze rzeki to: Simeto(113km) mająca swój początek w górach i płynąca na wschód przez Nizinę Katańską; Alcantara (52 km) znajdująca się w północno-wschodniej części wyspy oraz Salso (144km) najdłuższa rzeka na Sycylii.

8 RZEKA SIMETO

9 Sycylijski klimat ! Sycylia ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem. Wybrzeże charakteryzują temperatury porównywalne z panującymi w Afryce Północnej, za to w miesiącach zimowych Etnę pokrywa śnieg. Roczne opady wynoszą mm., natomiast na wschodzie wyspy opady nie przekraczają mm. Gwałtownych opadów można spodziewać się późną jesienią i wczesną wiosną. Zdarza się, że ulewa trwa nieprzerwanie przez kilka dni, lecz równie dobrze może się przejaśnić w ciągu kilku minut.

10 Ukształtowanie terenu Sycylii
 Powierzchnia wyżynna i górska, na północy rozciągają się góry: Monti Peloritani (1374 m n.p.m.), Monti Nebrodi (1847 m n.p.m.), Le Madonie (Carbonara, 1979 m n.p.m.). We wschodniej części wyspy znajduje się najwyższy szczyt - czynny wulkan Etna (3340 m n.p.m.). Na wschodzie rozciąga się Nizina Katańska.

11 MAPA SYCYLII

12 Język na Sycyli … Włoski czy Sycylijski ?
Sycylijczycy, choć nieczęsto znają angielski, są zawsze dwujęzyczni. Mówią po włosku, który to język jest językiem urzędowym, ale mówią też po sycylijsku. Niesłusznie zwany dialektem, sycylijski to język, który sam posiada wiele dialektów. Nie pochodzi on wcale od włoskiego - wywodzi się bezpośrednio z łaciny. Inaczej mówią mieszkańcy wschodniej, a inaczej zachodniej Sycylii, jednak dla przybysza te różnice nie są wielkie. Natomiast różnicę między sycylijskim a włoskim można zauważyć dość łatwo jeśli choć trochę zna się włoski. 

13 Miejsca warte zobaczenia 
Teatr Grecki w Taorminie jest jednym z najbardziej znanych zabytków, jakie można obejrzeć zwiedzając Sycylię. Turyści doceniają nie tylko świetny stan teatru, w jakim udało mu się dotrwać do naszych czasów, ale również jego piękne położenie. Teatr został zbudowany w III wieku przed naszą erą na wzgórzu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą Taorminę oraz jej okolice.

14 Ciąg dalszy …. Cefalù to rybackie miasteczko na Sycylii, na jej wschodnim wybrzeżu. Leży ono w połowie drogi między Mesyną a Palermo. Główna arteria – Corso Ruggero – dzieli miasteczko na dwie części: pierwszą z kamienistymi i krętymi uliczkami okrążającymi majestatyczną skałę La Rocca, i drugą z równoległymi, prostymi ulicami wiodącymi wprost na piaszczystą plażę.

15 Hmmm , co jeszcze..? Syrakuzy to jedno z najpopularniejszych miejsc na Sycylii, dokładnie na jej wschodnim wybrzeżu. Amatorzy zwiedzania, wielbiciele tajemniczych ruin i wąskich uliczek, odnajdą w Syrakuzach swoje siódme niebo. Niemal na każdym kroku można tu znaleźć nie lada gratkę, a prawdziwe ich zatrzęsienie znajduje się w parku archeologicznym: Parco Archeologico Della Neapoli. Na zachętę warto również wspomnieć, iż całe miasto Syrakuzy jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

16 Sycylijskie zabytki… czyli głównie piękne katedry .
Katedra w Noto Katedra w Monreale Katedra w Palermo Katedra Duomo

17 Na koniec , piękno Sycylii czyli najpiękniejsze krajobrazy .! 

18

19

20

21 Bardzo dziękuję za uwagę 
Natalia Teda 2gc


Pobierz ppt "Sycylia – włoska wyspa oczami Polaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google