Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„SZLAKIEM KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH. POZNAJEMY HISTORIĘ MAZUR” Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Orzyszu Opiekunowie projektu : Katarzyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„SZLAKIEM KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH. POZNAJEMY HISTORIĘ MAZUR” Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Orzyszu Opiekunowie projektu : Katarzyna."— Zapis prezentacji:

1 „SZLAKIEM KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH. POZNAJEMY HISTORIĘ MAZUR” Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Orzyszu Opiekunowie projektu : Katarzyna Kizling, siostra Jolanta Kisiel

2 Nasza inspiracja to stary, drewniany krzyż stojący na rozstaju dróg, na tzw. kolonii Grądów Podmiejskich.

3 STOIMY PRZY KRZYŻU

4 SŁUCHAMY O HISTORII MAZUR

5 PIERWSZYM NASZYM DZIAŁANIEM BYŁY PRZYGOTOWANIA DO JASEŁEK PT. „JUTRZNIA NA GODY”. A OTO EFEKTY NASZEJ PRACY

6 „ POSŁUCHAJCIE Z WESELEM, Z WESELEM, Z WESELEM ! CO SIĘ DNIA TEGO, CASU DAWNEGO W BETLEJEM, W BETLEJEM, ZAPEWNE STAŁO, A JUZ PODAŁO, LUDZIOM WSEM, LUDZIOM WSEM

7 „ JUTRZNIA NA GODY ZE WZGLĘDU NA PIEŚNI I GWARĘ MAZURSKĄ MIAŁA WIELKIE ZNACZENIE…”

8 ... NIEMCY, PO DOJŚCIU HITLERA DO WŁADZY ZACZĘLI JUTRZNIĘ TĘPIĆ…

9 „ACH SYNECKU JEDYNY, JEDYNY, JEDYNY, COŚ W LUDZKIM CIELE UCIERZPSIAŁ WZIELE...”

10 CISZA W KOŚCIELE PODCZAS PRZEDSTAWIENIA I OKLASKI NA JEGO KONIEC BYŁY DLA NAS NAJWIĘKSZĄ NAGRODĄ

11 NASZYM DRUGIM DZIAŁANIEM BYŁO ZORGANIZOWANIE DNIA MAZURSKIEGO W KAJAKU

12 PRACUJEMY W GRUPACH NAD MAZURSKIMI LEGENDAMI

13 POSZUKIWANIA REKWIZYTÓW I STROJÓW DO PRZEDSTAWIENIA OKAZAŁY SIĘ OWOCNE

14 KUBA I OLIWIA W SKUPIENIU PRACUJĄ NAD SCENARIUSZEM

15 MAZURSKI BAGIENNIK PREZENTUJE SIĘ IMPONUJĄCO

16 PREZENTACJA PRZEDSTAWIENIA POD TYTUŁEM „O CHCIWYM RYBAKU Z CZARCIEGO OSTROWIA.”

17 LEGENDA O NIESZCZĘŚLIWEJ MIŁOŚCI GALINDY DO RYBAKA

18 KUBA JAKO RYBAK W LEGENDZIE O KRÓLU SIELAW

19 NASZE NASTĘPNE DZIAŁANIE: JEŹDZIMY SZLAKIEM KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH

20 KRZYŻ WE WSI PIANKI Mówi pani Szurnicka, mieszkanka Pianek, właścicielka prywatnej kapliczki: „ Tę kapliczkę postawił ojciec męża. Zamówił chyba u kowala krzyż, a może jakiś stary wykorzystał? Tego nie wiem. Stoi od lat sześćdziesiątych. Na złość komunistycznej władzy. Inni we wsi też tak zrobili. No i zamiast do kościoła to przy swoich krzyżach się modlili. Nawet z gminy przyjeżdżali i kazali rozebrać, ale nikt się nie posłuchał. Ale urzędnicy nie sprawdzali, no i tak do tej pory stoją. Dbamy o nie – każdy o swój. A o wspólną kapliczkę przy drodze to starsi dbają”

21 KAPLICZKA W WIERZBINACH

22 Mówi pan Sznip, mieszkaniec Wierzbin, którego zastaliśmy przy pracy, przy odnowie krzyża: „ Podobno i przed wojną tu jakiś krzyż stał, bo we wsi i katolicy mieszkali. Ale potem nowy po wojnie był. Takie czasy, że niektórzy bali się chodzić do kościoła, to przy krzyżu się pomodlił… A teraz to niby mieszkańcy remontują, ale jakoś sam tu jestem…”

23 KAPLICZKA W ODOJACH

24 Mówi p. Siergiej, mieszkanka wsi Odoje: „Ta kapliczka została postawiona po wojnie. W 1967 roku krzyż został odremontowany z drewnianego na metalowy, a w 2012 mieszkańcy wsi zrobili całkowitą renowację kapliczki, krzyża i ogrodzenia. Panie ze wsi dbają o czystość wokół krzyża, starają się, by paliły się znicze, wymieniają kwiaty. Odbywają się tu nabożeństwa majowe o g.18. Panie modlą się i śpiewają pieśni. Dobrze, że teraz i dzieci pomogą przy kapliczce…”

25 JEDZIEMY MAZURSKIM SZLAKIEM: NIECZYNNY MOST KOLEJOWY W DRODZE DO PIANEK

26 CHWILA PRZERWY NA SZLAKU…

27 KAPLICZKA PRZY DRODZE DO GAUDYNEK

28 KRZYŻ PRZY DRODZE DO MIKOSZ OSADY

29 DZIAŁANIE CZWARTE : Z WIZYTĄ W BIURZE LGD MAZURSKIE MORZE

30 OGLĄDAMY WYSTAWĘ RĘKODZIEŁA INSPIROWANEGO KULTURĄ MAZURSKĄ

31 MAZURSKA MAKATKA

32 WYSTAWA NASZYCH PRAC PLENEROWYCH…

33 … PREZENTOWANA W KAJAKU.

34 NASZA REFLEKSJA NA PODSUMOWANIE W trakcie trwania projektu nie mieliśmy żadnych trudności. Czasem może działaliśmy impulsywnie, przychodziły nowe pomysły… W dosłownym sensie nie adoptowaliśmy konkretnego, jednego krzyża czy kapliczki. Obiecaliśmy jednak, że będziemy pomagać w dbaniu o te, które są w miejscu naszego zamieszkania. Będziemy przez to bliżej ludzi, którzy mogą przekazać nam jeszcze niejedną ciekawą historię. Myślimy, że w ten sposób zaadoptowaliśmy więcej niż zabytek. Zaadoptowaliśmy kawałek dziejów materialnych i niematerialnych naszej ziemi.

35 Prezentację wykonali: wolontariusz z gimnazjum Maciej Biedrzycki oraz Gabriela Grudzińska i Aleksandra Kordaszewska. Pomocą służyły s. Jolanta Kisiel i Katarzyna Kizling.


Pobierz ppt "„SZLAKIEM KAPLICZEK PRZYDROŻNYCH. POZNAJEMY HISTORIĘ MAZUR” Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Orzyszu Opiekunowie projektu : Katarzyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google