Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bioróżnorodność na Mierzei Wiślanej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bioróżnorodność na Mierzei Wiślanej"— Zapis prezentacji:

1 Bioróżnorodność na Mierzei Wiślanej

2 Źródło wiedzy Mierzeja Wiślana Piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym-wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej (część wschodnia).

3 Źródło wiedzy Sieć wodna Mierzeja Wiślana zamyka deltę Wisły i oprócz ujść Wisły w mezoregionie nie ma żadnej sieci wodnej.

4 Źródło wiedzy Klimat Warunki klimatyczne w mezoregionie są wyraźnie inne od tych w głębi kraju, ale podobne do tych w innych nadmorskich mezoregionach. Średnia temperatura roczna jest nieco wyższa niż na pojezierzach, jednak nieco niższa niż w centrum Polski. Wiosną jest chłodniej niż w głębi kraju, lecz jesienią wyraźnie cieplej.

5 Źródło wiedzy Przyroda Flora Warunki klimatyczne oraz glebowe powodują, że na terenie mierzei wykształciła się roślinność charakterystyczna dla wybrzeża W podziale geobotanicznym roślinność ta jest zaliczona do "Krainy Wybrzeża"

6 Źródło wiedzy Roślinność mierzei wiślanej występuje w charakterystycznych pasmach. Podstawową roślinnością plaży jest honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska, powodująca między innymi hamowanie wydm. Oprócz tego występują inne słonorośla związane z siedliskami plaż np. solanka kolczysta.

7 Źródło wiedzy Na wydmie białej dominują luźno rosnące trawy. Typowymi trawami polskiego wybrzeża są piaskownica zwyczajna oraz wydmuchrzyca piaskowa. Oprócz traw rzadko występuje lepiężnik oraz groszek nadmorski a także bylica polna, która rośnie również poza strefą nadmorską

8 Źródło wiedzy Na wydmie szarej oprócz roślin występujących na wydmie białej pojawia się wiele zielenic oraz turzyca piaskowa, szczotlicha siwa, kocanki piaskowe. Dzięki zwiewaniu obumierających roślin na wydmach tych tworzy się niewielka warstwa próchnicy

9 Źródło wiedzy Naturalną roślinnością centralnej części mierzei jest bór sosnowy. W borach sosnowych rosną: jałowiec pospolity i wierzba piaskowa. W runie boru sosnowego występuje wrzos zwyczajny, bażyna czarna.

10 Źródło wiedzy Ochrona Przyrody Na Mierzei Wiślanej znajdują się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody: Ptasi Raj W całości na terenie Gdańska Mewia Łacha Częściowo na terenie Gdańska Kąty Rybackie Buki Mierzei Wiślanej.

11 Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej
Źródło wiedzy Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej Leśny rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej, o powierzchni 7 ha na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Ochronie rezerwatu podlega głównie buczyna pomorska (prawie 200-letnie buki, dęby, świerki, brzozy). Znajdują się tu również stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m. in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity).

12 Rezerwat Kąty Rybackie
Źródło wiedzy Rezerwat Kąty Rybackie Ptasi rezerwat przyrody na Mierzei Wiślanej (utworzony w 1957 r., obecnie o powierzchni 102,5 ha). Ochronie w rezerwacie podlega kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Jest to największa kolonia kormoranów w Polsce i Europie (spis z roku 2007 wykazał istnienie ponad 11 tysięcy gniazd tych ptaków).

13 Źródło wiedzy Ssaki Spośród ssaków występują m.in.: bóbr europejski, gronostaj, jenot, kret europejski, kuny – domowa i leśna, łasica, ryjówki, rzęsorek rzeczek, tchórz, wiewiórka, wydra, zając szarak oraz dziki, wędrujące łosie i sprowadzone na Mierzeję w XVII w. daniele. Na szczególną jednak uwagę zasługują: foka szara, foka pospolita.

14 Źródło wiedzy Płazy Spośród płazów napotkamy na Mierzei ropuchy – szarą i paskówkę oraz 5 gatunków żab, a na brzegach Zalewu również traszkę zwyczajną.

15 Źródło każdego obrazka dostępny po kliknięciu w dany obraz.
Tak wygląda Bioróżnorodność na Mierzei Wiślanej, ma na niej siedliska wiele gatunków organizmów ze wszystkich królestw. Naprawdę warto je chronić. Zachęcam do obserwacji środowiska również na Mierzei Wiślanej jak i w najbliższej okolicy. Źródło każdego obrazka dostępny po kliknięciu w dany obraz. Autor: Hubert Marchwat kl. 3b Gimnazjum nr 1 im.Wł.Jagiełły w Pasłęku Pasłęk ul. Jagiełły 30


Pobierz ppt "Bioróżnorodność na Mierzei Wiślanej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google