Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

P USTYNIA LODOWA. G DZIE WYSTĘPUJE PUSTYNIA LODOWA Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "P USTYNIA LODOWA. G DZIE WYSTĘPUJE PUSTYNIA LODOWA Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie."— Zapis prezentacji:

1 P USTYNIA LODOWA

2 G DZIE WYSTĘPUJE PUSTYNIA LODOWA Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie całą Antarktydę.

3 P USTYNIA LODOWA Pustynia lodowa (polarna) - nazwa stosowana dla określenia obszarów wiecznych lodów w strefie podbiegunowej (polarnej), pozbawionych roślinności i bez stałej ludności. Obszar pustyni lodowej pokrywa lądolód, czyli gruba warstwa lodu przykrywająca wielki obszar ziemi, o grubości kilku kilometrów, który powstaje w warunkach klimatu polarnego.

4 W ARUNKI KLIMATYCZNE Klimat polarny – najsurowszy klimat na kuli ziemskiej, głównie ze względu na niskie temperatury powietrza. W środkowej części Antarktydy (półkula południowa) przeciętna temperatura w zimie wynosi ok. –60 °C do –70 °C, w lecie nieco cieplej od –30 °C do –50 °C. Najcieplejszym obszarem jest wybrzeże, szczególnie okolice Półwyspu Antarktycznego – styczeń przeciętnie +1 °C. Klimat Arktyki (półkula północna) jest zróżnicowany - zależy od szerokości geograficznej oraz położenia względem dużych zbiorników wodnych. Temperatura wynosi od „+” kilku ºC latem (na obrzeżach) do „-” kilkudziesięciu zimą w głębi lądu. Klimat polarny charakteryzują silne wiatry i burze śnieżne. Na pustyniach polarnych przez cały rok obserwuje się temperatury ujemne od -20 do -50 stopni C. Opady tylko pod postacią śniegu do 250 mm rocznie, Występuje zjawisko dnia i nocy polarnej.

5 R OŚLINY I ZWIERZĘTA Z powodu bardzo niskiej temperatury rosną tu tylko nieliczne rośliny. Jedynie na wybrzeżu, w oazach polarnych (skrawki lądu niepokryte lodem), występuje bardzo skąpa roślinność złożona głównie z mchów, porostów i naziemnych glonów. W Arktyce w wielu miejscach z powodu wyższych temperatur i braku pokrywy lodowej pojawia się roślinność charakterystyczna dla tundry (a latem również zwierzęta). Brak roślinności powoduje, że na pustyniach lodowych żyje bardzo ograniczona liczba zwierząt i zasiedlają one jedynie wybrzeże. W wodach morskich bezpośrednio przy Antarktydzie spotkać można: foki, lamparty morskie, słonie morskie, krabojady, uchatki, wieloryby oraz liczne gatunki ryb. Na ladzie zakładają gniazda liczne kolonie ptaków – przede wszystkim pingwinów, ale także albatrosów, warcabników, wydrzyków, oraz świergotków. Na obszarze północnych pustyń lodowych żyje olbrzymi drapieżnik - niedźwiedź polarny. Jego pożywienie stanowią foki i morsy.

6 Z WIERZĘTA Na pustyni lodowej występują: PingwinyMors

7 FokaUszatki KrabojadyAlbatrosy

8 Petrele olbrzymie słonie morskie Płetwale karłowate Niedźwiedź polarny


Pobierz ppt "P USTYNIA LODOWA. G DZIE WYSTĘPUJE PUSTYNIA LODOWA Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google