Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przykłady energii w przyrodzie i sposoby jej wykorzystywania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przykłady energii w przyrodzie i sposoby jej wykorzystywania"— Zapis prezentacji:

1 Przykłady energii w przyrodzie i sposoby jej wykorzystywania

2 Energia paliw kopalnych
Paliwa kopalne – węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny są głównym źródłem energii wykorzystywanym przez człowieka. Spalając je ludzie zamieniają zawartą w nich energię chemiczną w mechaniczną lub elektryczną. Kiedy paliwa kopalne są spalane, zanieczyszczają powietrze, ponieważ wydzielają się wówczas szkodliwe dla człowieka i środowiska przyrodniczego dymy, gazy i pyły. Eksploatacja ropy naftowej jest nie tylko kosztowna, ale też niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw dla środowiska.

3 Energia jądrowa Energia jądrowa to energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych. Reakcja rozszczepienia ciężkich jąder może być kontrolowana i jest wykorzystywana w energetyce w elektrowniach jądrowych. Najczęściej stosowanym surowcem jest uran-235. Wytwarzana w ten sposób energia wewnętrzna jest wykorzystywana do napędzania turbin generatorów energii elektrycznej Stosowany jest również napęd atomowy (okręty podwodne, lotniskowce). Energia rozpadu promieniotwórczego służy również do zasilania aparatury pomiarowej sond kosmicznych.

4 Energia słoneczna Energetyka słoneczna – gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie. Przykłady zastosowań : urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, Np. kalkulatory, zegarki elektroniczne, trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, Np. domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary, pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, Np. sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe.

5 Energia wodna Energia wodna – wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną (hydroenergetyka, często oparta na spiętrzeniach uzyskanych dzięki zaporom wodnym). Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn – istnieje wiele rozwiązań, w których płynąca woda napędza turbinę lub koło wodne. Przed wynalezieniem maszyn elektrycznych i upowszechnieniem elektroenergetyki energię wodną powszechnie wykorzystywano do napędu młynów, foluszów, kuźni, tartaków i innych zakładów przemysłowych. W latach 30. XIX wieku, w szczytowym okresie rozwoju transportu rzecznego, napęd wodny stosowano przy przemieszczaniu barek po pochylniach pomiędzy odcinkami kanałów na różnych poziomach (pochylnie takie zachowały się do dziś na Kanale Elbląskim). Energia wodna może być znacznie tańsza od spalania paliw kopalnych lub energii jądrowej. Obszary bogate w energię wodną przyciągają przemysł niskimi cenami elektryczności. W niektórych krajach o wykorzystaniu energii wodnej zaczynają decydować względy ochrony środowiska, przeważając nad kalkulacją cen.

6 Energia wiatru Energia wiatru – energia kinetyczna przemieszczających się mas powietrza, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Jest przekształcana w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, jak również wykorzystywana jako energia mechaniczna w wiatrakach i pompach wiatrowych, oraz jako źródło napędu w jachtach żaglowych. W 2010 roku energia wiatru dostarczyła ludzkości 430 TWh, czyli 2,5% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

7 Energia geotermalna Energia geotermalna − energia termiczna skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi, zaliczana do odnawialnych źródeł energii. Jest pobierana za pomocą odwiertów, do których wtłaczana jest chłodna woda i odbierana gorąca po wymianie ciepła z gorącymi skałami. Służy również jako naturalne źródło ciepła w źródłach termalnych. Energię geotermalną wykorzystuje się w 64 krajach, a łączna moc działających elektrowni geotermalnych wynosi 11,4 GW (2012 rok). Najistotniejszym źródłem energii jest na Islandii i Filipinach. W Polsce instalacje geotermalne działają m.in. na obszarze Podhala.

8 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paliwa_kopalne
Świat fizyki - podręcznik dla uczniów gimnazjum cz. 2; B. Sagnowska; wyd. ZamKor Fizyka - podręcznik dla gimnazjum 2; R. Grzybowski; wyd. Operon Fizyka i astronomia dla gimnazjum, moduł 2; G. Francuz-Ornat, T. Kulawik, M. Nowotny-Różańska; wyd. Nowa Era


Pobierz ppt "Przykłady energii w przyrodzie i sposoby jej wykorzystywania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google