Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alicja Kruczek Anna Michalska Liceum Ogólnokształcące nr II ul. W. Wróblewskiego 9 44-100 Gliwice.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alicja Kruczek Anna Michalska Liceum Ogólnokształcące nr II ul. W. Wróblewskiego 9 44-100 Gliwice."— Zapis prezentacji:

1 Alicja Kruczek Anna Michalska Liceum Ogólnokształcące nr II ul. W. Wróblewskiego 9 44-100 Gliwice

2 Francuska nazwa – Aquitaine – pochodzi z języków celtyckich, z których przeniknęła do łaciny. W nazwie tej prowincji – bogatej w rzeki, potoki, jeziora i moczary – pobrzmiewa łacińskie słowo aqua (woda). Herb i flaga Akwitanii.

3 Akwitania jest regionem położonym w południowo- zachodniej Francji, między rzeką Garonną a Pirenejami. Jej stolicą jest Bordeaux. Na powierzchni 41 309 km 2 żyje tu 2 908 359 mieszkańców. Składa się z 5 departamentów, Dordogne Gironde Lot-et- Garonne Landes Pyrénées Atlantiques

4 Warunki geograficzne. Poza Pirenejami na terenie Akwitanii przeważają niziny (Basen Akwitański). Najwyższym punktem regionu jest szczyt Midi d’Ossau (2885 m n.p.m.) Akwitania znajduje się w strefie klimatu oceanicznego. Większą jej część pokrywają lasy.

5 Tereny dzisiejszej Akwitanii były zamieszkane już w czasach późnego paleolitu. Najstarsze malowidła na ścianach jaskini Lascaux pochodzą z okresu 15 000 - 13 000 lat p.n.e. HISTORIA

6 O Akwitanii pisał już Juliusz Cezar w swojej Commentarii de bello Gallico, wymieniając ją jako jedną z trzech głównych części Galii. Cesarz rzymski Oktawian August uczynił Akwitanię rzymską prowincją, a jej granice ciągnęły się na północ aż do Loary i na wschód po Masyw Centralny.

7 HISTORIA V w. – podbita przez Wizygotów VI w. – znów pod panowaniem Franków VIII w. – zdobyta przez Karola Wielkiego, który uczynił ją królestwem IX w. – rozdrobniona po najazdach Normanów Za panowania Henryka II podporządkowana Anglii. Pod koniec wojny stuletniej powróciła do Francji. Karol Wielki

8 Eleonora Akwitańska (ur. ok. 1122, zm. 1 IV 1204) Byłą córką Wilhelma X Akwitańskiego Zjednoczyła Akwitanię z Królestwem Francji poprzez małżeństwo z Ludwikiem VII. Po rozwodzie z Ludwikiem VII poślubiła Henryka Plantegeneta, przyszłego króla Anglii Henryka II. Nowy mąż Eleonory podarował Akwitanię swojemu synowi – Ryszardowi Lwie Serce. Po śmierci Ryszarda w 1199 królestwo powróciło do Eleonory i 5 lat później zostało połączone z koroną angielską.

9 Kuchnia regionu Tradycyjne specjały z Akwitanii: BOUILLABAISSE - zupa rybna z owoców morza CAGOUILLES - ślimaki z farszem mięsnym CANNELLES BORDOLAISES - babeczki z Bordeaux SALADE LANDAISE - szynka,orzechy włoskie i gesier FOIE GRAS - pasztet z gęsich wątróbek, przygotowywany na specjalne okazje Salade Landaise Foie Gras

10 Bordeaux jest stolicą Akwitanii i najgęściej zaludnionym miastem regionu. Słynne jest ze swoich winnic i licznych zabyków.

11 Bordeaux Miasto położone jest nad rzeką Garonną, 97 km od Atlantyku. Możemy w nim podziwiać liczne zabytki: Znajduje się tu 19 szkół wyższych, w tym Université de Bordeaux z 1441 roku, szkoła morska i Akademia sztuk pięknych. Kościoły: Ste-Eulalie, St-Michel, Ste-Croix Bramy miejskie, resztki murów obronnych i amfiteatr z czasów rzymskich Musee des Beaux-Artes z cennymi zbiorami malarstwa

12 Katedra St-Andre, poświęcona w 1096 przez papieża Urbana II Inne zabytki: Średniowieczny kościół St-Seurin

13 Winnice Apelacja Bordeaux obejmuje departament Gironde. Winnice zajmują 60 000 ha (55% wszystkich winnice w Gironde). Wina tej apelacji są zrównoważone, lekkie, delikatne, harmonijne, z owocowym aromatem, a przy tym cena dopasowana jest do jakości). Winnice przestrzegają rygorystycznych nakazów: zabronione jest nawadnianie, podlewanie, określona jest gęstość sadzenia i wysokość, a także procent alkoholu.

14 Biarritz „Królowa kurortów i kurort królów” Leży nad Zatoką Biskajską. Modnym miejscem wypoczynkowym stała się za sprawą Eugenii – żony Napoleona III. Odwiedziły to miasto również inne koronowane głowy: Królowa Wiktoria, Edward VII oraz Alfons XIII, król Hiszpanii.

15 Bajonna (Bayonne) Miejscowość leżąca w widłach Nive i Adour. Napoleon wyruszał z niej do Hiszpanii. Jest stolicą francuskiej Baskonii i jednym z najważniejszych miast po drodze na Półwysep Iberyjski. Znajduje się w niej największa katedra Francji południowo zachodniej – Sainte-Marie, zbudowana w XIII w.

16 Piękno Akwitanii… Bergerac

17 Cap - Ferret Pireneje

18 Akwitania Akwitania łączy atrakcje wielu regionów – góry, piaszczyste plaże, malownicze rzeki i jeziora, zielone winnice ciągnące się po horyzont – z bogatą historią.


Pobierz ppt "Alicja Kruczek Anna Michalska Liceum Ogólnokształcące nr II ul. W. Wróblewskiego 9 44-100 Gliwice."

Podobne prezentacje


Reklamy Google