Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRONIKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRONIKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH"— Zapis prezentacji:

1 KRONIKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH
ROK SZKOLNY 2012/2013

2 IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH LICZBA UCZNIÓW W SZKOLE-63 LICZBA CZŁONKÓW SKO-39 STAN OSZCZĘDNOŚCI 1 IX ,74 zł STAN OSZCZĘDNOŚCI 15 IV ,00 zł. STAN OSZCZĘDNOŚCI NA 1 UCZNIA- 257,14 zł. OPIEKUN SKO DYREKTOR SZKOŁY

3 PRZEDSTAWIAMY DZIAŁALNOŚĆ NA SZKOLNYCH BLOGACH I PRZYSTĘPUJEMY
DO KONKURSU CAŁOROCZNEGO Do tej pory uczestniczyliśmy we wszystkich edycjach konkursu "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO".W bieżącym roku również zgłosiliśmy udział szkoły w konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności. Kolejny rok szkolny przedstawiamy działalność SKO na Szkolnych Blogach. Z tego względu na październikowym apelu zapoznałam wszystkich uczniów naszej szkoły z regulaminem tego konkursu, i dodatkowo wyjaśniłam zasady konkursu „BLOG MIESIĄCA”

4 Śpiewali piosenki z gazetki BRAWO BANK.
APEL Nasza szkoła od wielu lat szerzy ideę systematycznego oszczędzania 8 X 2012r. uczniowie klasy VI przygotowali apel o oszczędności, gospodarności i SKO. Zachęcali do oszczędzania pieniędzy na książeczkach SKO i przedstawiali  korzyści z tego płynące. Sugerowali co warto oszczędzać,  a czego nie. Śpiewali piosenki z  gazetki  BRAWO BANK.

5 GAZETKI SKO NA POCZĄTKU ROKU SZKOLNEGO ZWIERZĘTA ZACHĘCAŁY DZIECI DO OSZCZĘDZANIA W SKO

6 W październiku przypominam wszystkim o modzie na oszczędzanie jaka panuje w naszej szkole przez cały rok. Dzięki gazetce SKO, która dekoruje szkolny korytarz przypominam również o tym wszystkim odwiedzającym naszą szkołę. Wraz z II semestrem wykonałam na tablicy SKO nową gazetkę zachęcającą do realizowania swoich marzeń  w nowym semestrze. Tym razem pomogły mi Smerfy. Smerfetka marzy o komputerze,  a tata  i bracia udzielają jej porad jak osiągnąć cel. Zachęcałam wszystkich do  skorzystania z ich rad.

7 PROMUJEMY SKO I SZKOLNE BLOGI
NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY UMIEŚCIŁAM INFORMACJĘ DOTYCZĄCĄ DZIAŁALNOŚCI SKO I SZKOLNYCH BLOGÓW GAZETKA ZACHĘCAJĄCA DO ODWIEDZANIA SZKOLNYCH BLOGÓW ORAZ ULOTKI INFORMACYJNE

8 Za systematyczne oszczędzanie ZA NAJWIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI
SKO ROZDAJE NAGRODY Za pierwszą wpłatę Za systematyczne oszczędzanie ZA NAJWIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI Każdy uczeń   przy dokonywaniu pierwszej wpłaty w nowym roku szkolnym otrzymywał mini upominek w formie zakładki do książki lub planu lekcji. To uczniowie którzy pierwsi dokonali wpłat.

9 SKO SPONSOREM NAGRÓD W INNYCH KONKURSACH NAGRODY DLA KLAS za udział w konkursach międzyklasowych Dzieci z naszej szkoły uczestniczą w różnych konkursach . W bieżącym roku szkolnym brały już udział w konkursie matematycznym ALFIK. Uczeń klasy V Antoni Śmidoda został laureatem tego konkursu  i wygrał obóz wypoczynkowo-naukowy w czasie wakacji Pozostałym uczniom, którzy nie zdobyli nagród w tym konkursie SKO zasponsorowało nagrody pocieszenia w formie piłeczek antystresowych. Nagrody dla klas za realizację zadań październikowych.

10 Miesiąc nagród sko Przez cały rok szkolny zachęcamy dzieci do oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności. Jeden z początkowych miesięcy roku szkolnego ogłaszam Miesiącem nagród SKO. W tym miesiącu oprócz nagród konkursowych dzieci za dokonywanie wpłat na książeczki SKO otrzymały mini nagrody w postaci: planu lekcji, zakładki, zeszytu, naklejki, gazetki BRAWO BANK Każdego tygodnia jest inna nagroda.

11 KONKURSY PROJEKT DYPLOMU
W naszej szkole sami projektujemy i drukujemy dyplomy za udział w różnego rodzaju konkursach i za różne osiągnięcia. Postanowiliśmy również zaprojektować dyplom dla osób systematycznie oszczędzających w SKO. Prace wykonywali uczniowie z klasy V i VI. Najciekawsze i najładniejsze propozycje wykorzystamy w przyszłości nagradzając uczniów  po I semestrze i na koniec roku. NA CO OSZCZĘDZAM W NOWYM ROKU SZKOLNYM

12 Lokatka proponuje Lokatkę znają już chyba wszyscy Oglądaliśmy ją w różnych miejscach. Podziwialiśmy  jej podobizny wykonane przez uczniów z innych szkół . Teraz przyszła kolej i na nasze dzieci. Ich zadaniem było jej narysowanie Na niektórych pracach Lokatka udzielała nawet porad. Portrety naszej bohaterki dekorowały tablicę SKO. Mikołaj wiezie prezenty z sko Nasza szkoła ma Mikołajki cały rok Dzieci systematycznie otrzymują upominki od PKO i SKO. Zaproponowałam więc dzieciom konkurs plastyczny "Mikołaj wiezie (niesie) prezenty do SKO".

13 CIUŁACZ MIESIĄCA Kartki świąteczne sko Konkurs dotyczył zaoszczędzenia przez cały miesiąc na książeczce SKO jak największej kwoty. Ważna była też systematyczność oszczędzania. Rywalizacja była spora. Maluchy z klasy I dokonywały wpłat niemal każdego dnia. Wielkość wpłat była bardzo zróżnicowana. Czasem były to grosze. W rywalizacji wygrał uczeń klasy V. W nagrodę otrzymał zestaw przyborów do rysowania. Przed świętami dzieci projektowały i wykonywały kartki świąteczne, które sprzedawały na kiermaszu. Niektóre z nich zostały wysłane do osób i instytucji zaprzyjaźnionych ze szkołą. Ogłosiłam również konkurs na kartki świąteczne SKO. Każdy przybywający do szkoły sam mógł odczytać znajdujące się w nich życzenia.

14 RYSUNEK DO PIOSENKI SKO
Przez wiele lat sami układaliśmy słowa piosenek związanych z oszczędnością i gospodarnością. Uległo to już zmianie. Dzięki gazetkom Brawo Bank i płycie dołączonej do nich w ubiegłym roku poznajemy nowe, wpadające w ucho piosenki związane z działalnością SKO. Tym razem postanowiliśmy wykonać do nich rysunki. RYSUNEK DO PIOSENKI SKO

15 Ozdoba wielkanocna sko
KTO WIĘCEJ? Ozdoba wielkanocna sko Kolejny konkurs SKO polegał na ułożeniu jak największej ilości wyrazów z liter wyrazu SKARBONKA. Litery mogły się powtarzać dowolną ilość razy. Na zabawę dzieci miały tydzień czasu. Najwięcej wyrazów ułożyła Wioletka Góral i Patrycja Bronowicka

16 KONKURSY MIĘDZYKLASOWE
RYMOWANKI KLASOWE Klasy rywalizowały w układaniu rymowanek związanych z SKO i oszczędzaniem. GAZETKI KLASOWE KLASA 0 W naszej szkole każdy wie , że oszczędzać opłaca się! KLASA I Gdy oszczędzasz w SKO, możesz kupić rzeczy sto. Książki, kredki lub zabawki, nowy rower, sweter w kwiatki. Możesz jechać na wycieczkę, kupić siostrze nową teczkę. Więc codziennie swoje grosze chętnie do SKO przynoszę. KLASA VI Na kiermaszach zarabiamy, do książeczki dokładamy. Odkładamy do książeczki  by pomnożyć złotóweczki. Tak zgromadzone oszczędności przynoszą dużo korzyści i radość. Klasy przedstawiły co zamierzają oszczędzać i w jaki sposób.

17 Największe oszczędności klasowe
Po I semestrze dokonałam  zestawienia oszczędności przypadających na jednego ucznia w każdej klasie. Jak widać z wykresu pierwsze miejsce zajmuje klasa III -386 zł na osobę. W tym semestrze pobiliśmy również rekord w oszczędnościach na zbiorczej książeczce SKO. 

18 Dzieci też mogą zarabiać
Maluchy z klas I-III też mogą  i chcą zarabiać pieniądze. Swoje pomysły na dochody przedstawiły w pracach plastycznych. Część ich propozycji była dostosowana do aktualnej pory roku

19 Cztery pory roku z sko Cały rok szkolny pracujemy , zarabiamy i oszczędzamy. Uczniowie przedstawili propozycje prac, dzięki którym mogą zarobić pieniądze uwzględniając porę roku.

20 rebusy sko Dzieci same wykonywały rebusy których rozwiązanie związane jest z działalnością SKO. Obrazki potrzebne do rebusów kopiowały z internetu.

21 Obrazki z monet Uczniowie klasy III wykonywali obrazki z monet i banknotów. Po zakończonej pracy musieli policzyć Jaką kwotę przeznaczyli na wykonanie obrazka.

22 ZDOBYWANIE WIEDZY BANKOWEJ
Pierwszaki poznają pieniądze Najpierw pierwszaki poznały pojęcia: banknot i moneta. Potem segregowały pieniądze od najmniejszej do największej wartości, a na zakończenie na różne sposoby układały 10 zł.

23 pogadanki w klasach Wychowawcy klas 0-VI przeprowadzili w swoich klasach godziny wychowawcze, na  których rozmawiali o oszczędności. Na lekcjach tych ,niektóre klasy podjęły się wykonania zadań o charakterze oszczędnościowo – gospodarczym. Klasy zobowiązały się przez cały rok oszczędzać zdrowie, kredę, światło wodę, książki.

24 wyjaśniamy znaczenie pojęć związanych z bankiem
Dzieci z klasy II i III pracując w parach poznawały pojęcia bankowe: bank, bankomat , konto, karta kredytowa, lokata, odsetki. Ich znaczenie same musiały znaleźć w internecie  a następnie  przekopiować do Word. Dzięki temu poznały znaczenie pojęć , nauczyły się korzystać z przeglądarki internetowej, przeglądały różne strony, czytały ze zrozumieniem, wybierały z tekstu informacje dotyczące pojęcia i ćwiczyły umiejętność zaznaczania  i kopiowania tekstu.

25 czytamy brawo bank i poradnik bankowy poznają wartość pieniądza
Kącik czytelniczy SKO znajduje się przy wejściu do świetlicy szkolnej. Umieściłam w nim gazetki BRAWO BANK  dla dzieci i PORADNIK BANKOWY dla dorosłych. Dzieci na przerwach czytały czasopisma, rozwiązywały  zadania. Niektóre nawet wzięły gazetkę dla siebie i dla rodziców do poczytania w domu. Maluchy poznają wartość pieniądza Pierwszaki oglądały różne towary i ich ceny. Liczyły ile trzeba zapłacić za zakupy.

26 Pracujemy z programami edukacyjnymi
Dzieci z klasy II i III pracowały z programami edukacyjnymi. Odczytywały cenę towaru, wskazywały monety, którymi trzeba zapłacić i obliczały resztę z wydatków Pracując na komputerze uczyły się obsługi programu, utrwalały zdobyte wiadomości i umiejętności matematyczne związane z pieniędzmi , realizowały zadania wynikające z planu pracy SKO, a przy tym wszystkim jeszcze dobrze się bawiły. Klasy starsze oglądają prezentacje i zapoznają się ze słownikiem ekonomicznym, a maluchy uczą się bawiąc i grając.

27 egzamin na sprzedawcę Sklepik prowadzą uczniowie klas IV-VI zanim jednak to nastąpiło musieli wykazać się umiejętnością liczenia pieniędzy, obliczania kosztów zakupu i wydawania reszty. W tym celu przygotowałam zestaw zadań sprawdzający wyżej wymienione umiejętności i przeprowadziłam egzamin.

28 ŹRÓDŁA DOCHODU Kiermasz owoców kiermasz kolorowanek
Jednym z naszych dochodowych  zadań  był już tradycyjny kiermasz owoców. Za symboliczne 10 gr  uczniowie sprzedawali jabłka i gruszki. Na kiermaszu były również śliwki i orzechy. Klasa zarobiła, ale i przypomniała o zdrowym odżywianiu. Nie udało nam się sprzedać wszystkich owoców . To co nam zostało rozdaliśmy  kolegom na stołówce podczas śniadania. Mam nadzieję że owoce wszystkim smakowały. Kolorowanki kupiłam po 50 gr, a sprzedaliśmy po 1 zł. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na nagrody dla klas w konkursie całorocznym SKO.

29 kiermasz przyborów szkolnych
Wrzesień to miesiąc szkolnych zakupów. W październiku wszyscy powinni mieć już pełne wyposażenie. Kto jednak jeszcze nie zdążył zakupić wszystkich przyborów szkolnych, mógł je  nabyć na kiermaszu zorganizowanym przez SKO. Kiermasz prowadzili uczniowie z klasy VI, a zarobione pieniądze będą przeznaczone na nagrody w konkursach SKO. Kiermasz diabełków Uczniowie klasy VI pod moim kierunkiem przygotowywali  diabełki z rózgami   dla swoich najbliższych i na kiermasz. Na  tekturce przygotowaliśmy dwa rodzaje diabełków. Do każdego dołączyliśmy rózgę pomalowaną lakierem lub srebrzanką. Przed Mikołajem sprzedawaliśmy je za symboliczną złotówkę. Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują.

30 Kiermasze świąteczne Boże narodzenie Na kiermaszu można było kupić przepiękne stroiki, bombki i gipsowe ozdoby na choinkę, a także przepyszne ciasteczka. Chętnych do zakupu nie brakowało. Dochód z kiermaszu dzieci przeznaczą na "zieloną szkołę", którą zorganizują w II semestrze.

31 Kiermasz wielkanocny Uczniowie klasy II i III z pomocą rodziców i wychowawcy przygotowali kiermasz wielkanocny. Znalazły się na nim: kurczaczki, palmy, stroiki, ozdoby gipsowe, ciasteczka, pisanki i dekoracyjne jajka. Od początku roku klasy te zbierają fundusze na wyjazd na zieloną szkołę w czerwcu.

32 Loteria fantowa Sklepik szkolny W  naszej szkole od wielu lat funkcjonuje sklepik szkolny. Dzieci po zdanym egzaminie na sprzedawcę  przyjmują i sprzedają towar (każdego dnia świeże bułki) i robią remanenty. Ich koledzy mogą kupić przybory szkolne, bułki i soczki. Szkoła zarabia pieniądze, które przeznacza na zakup pomocy naukowych W Dniu Patrona rodzice przygotowali dla dzieci loterię fantową, w której każdy los wygrywał, a fanty  pochodziły z wcześniej przeprowadzonej  zbiórki gier i zabawek używanych.

33 Wystawiamy jasełka Dnia odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury przegląd "Jasełek". Nasz szkoła zajęła III miejsce. Nagrodą był dyplom, czek na 100 złoty, aparat fotograficzny i paczka batonów dla wszystkich uczestników występu. Sukces w Kostomłotach zmobilizował dzieci do występów w  kościołach w Ramułtowicach, Karczycach, Chmielowie  i Bogdaszowicach Występy nagradzane były dużymi brawami i ofiarami pieniężnymi. Zebrane pieniądze wpłacono na SKO i zostaną przeznaczone na dofinansowanie Zielonej Szkoły dla dzieci z rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej.

34 PRACE O CHARAKTERZE GOSPODARCZYM
O środowisko dbamy Segregujemy śmieci Zbieramy baterie Już od kilku lat współpracujemy z firmą "REBA" i zbieramy baterie, bo wiemy jak bardzo są szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia . Mamy w szkole ustawione w widocznych miejscach pojemniki  do których je wrzucamy. Przynoszą je do szkoły dorośli i dzieci. Na apelu uczniowie klasy V przypomnieli nam o ochronie środowiska. Przekonywali, że o środowisko należy dbać przez cały rok. Zaprezentowali w jaki sposób należy segregować śmieci.

35 ekologiczna tradycja W każdym roku uczniowie klasy pierwszej na znak przyjęcia do szkolnej braci uczniowskiej sadzą na terenie szkoły drzewko. Później muszą się nim opiekować przez wszystkie lata nauki w naszej szkole. Pamiętamy o zwierzętach Z myślą o zimie i zwierzętach zbieraliśmy kasztany i żołędzie. Przy okazji robiliśmy porządek na terenie szkoły. Klasy rywalizowały między sobą. Nawet w czasie przerw nie odpoczywały, tylko pracowały. Nasze zbiory trafiły do Nadleśnictwa.

36 Porządki w klasach i wokół szkoły
Chcemy, aby wokół naszej szkoły było czysto i ładnie. Każda klasa ma swój sektor, o który dba przez cały rok. Za oknami jeszcze zima. Nie możemy jeszcze porządkować sektorów wokół szkoły. Zabraliśmy się za porządki w klasach a dokładnie to w szafkach dostępnych dla uczniów i szufladach. Przez zimę zrobił się niezły bałagan.

37 Szanujemy chleb Prezenty na różne okazje W naszej szkole szanujemy jedzenie i dziękujemy, że nam jej nie brakuje. Wykonaliśmy pojemniki do których wrzucamy to czego już nie możemy zjeść. Po lekcjach jedzenie trafia do gospodarstwa domowego. Karmione są nim zwierzęta Jesteśmy oszczędni i gospodarni, dlatego upominki dla gości i na różne okazje wykonujemy sami. Materiał z którego wykonujemy prace, też często jest z odzysku.

38 Sami wykonujemy Gry planszowe Woreczki do ćwiczeń Gry planszowe wracają do łask zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Przy nich gromadzą się dzieci i rodzice. Z nimi można w przyjemny sposób spędzić czas. Ich ceny nie są niskie, dlatego zrobiliśmy gry planszowe według własnych pomysłów. Sami ustaliliśmy ich zasady. Już po ich wykonaniu prezentowaliśmy je kolegom i chętnie w nie zagraliśmy. W sali gimnastycznej mamy dużo sprzętu do gier i zabaw. Jednak jednej rzeczy nam brakowało - woreczków do ćwiczeń. Postanowiliśmy uszyć je sami i wypełnić zbożem. Zobaczcie nawet chłopcom dobrze szła praca.

39 Sami robimy lampiony Dekorujemy szkołę Dzięki  dekoracjom  wiszącym w oknach i na korytarzach oraz   kolorowym gazetkom bez względu na porę roku w naszej szkole jest wesoło. W ten sposób pokazujemy jakie panują u nas nastroje. U osoby postronnej wchodzącej do naszej szkoły  już przy wejściu pojawia się uśmiech na twarzy. Przed Bożym Narodzeniem uczestniczyliśmy w Roratach. W tym celu dzieci samodzielnie   z różnych materiałów (w tym również z surowców wtórnych) wykonały lampiony, które zaświecały podczas nabożeństwa. Oszczędne i ładne.

40 OSZCZĘDZAMY ZDROWIE WIDOCZNI Z EPA WIND Dzień zdrowego śniadania
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2012/2013 zaproszono nasza szkołę do akcji „Widoczni z EPA Wind”. Celem akcji jest edukacja uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w zakresie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. 8  listopada obchodziliśmy "Dzień Zdrowego Śniadania" w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "ŚNIADANIE DAJE MOC". Uczniowie w swoich klasach zorganizowali wspólne śniadanie. Dowiedzieli się jak powinien wyglądać najważniejszy pierwszy posiłek dnia oraz dlaczego jest tak ważny dla organizmu.

41 Tanie relaksowanie Zorganizowałam uczniom klasy VI pieszą wycieczkę relaksacyjną połączoną z ogniskiem. Piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Były też zabawy w "Chowanego", "Obrońcy drzewa", "Pająk". W zabawie "Co się w nas zmieniło?" dzieci rywalizowały w parach. Na zakończenie wykonały sobie czarne makijaże. Dzięki zorganizowanej wycieczce dzieci wyrabiały w sobie nawyk aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijały cechy motoryczne, rozładowywały nagromadzoną energię. Wychowawcy klas 0-III zorganizowali uczniom ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. Po zjedzeniu kiełbasek dzieci śpiewały piosenki bawiły się w chowanego i inne zabawy. Chłopcy z klasy II i III zorganizowali mecz piłki nożnej. Zabawa była wyśmienita.

42 W TROSCE O INNYCH Dzień babci i dziadka
 odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały program artystyczny na który złożyły się: montaż słowno-muzyczny pt. "Kocham Cię Babciu, kocham Cię Dziadku" w wykonaniu dzieci z klas 0-VI, utwory instrumentalne w wykonaniu ucznia klasy II Piotra Galika oraz "Jasełka" w wykonaniu uczniów klas II-V. Po zakończonym programie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty i rozpoczął się wspólny poczęstunek.

43 Zakrętki dla hospicjum
Pamiętamy o swoich rówieśnikach, którzy zmagają się z różnymi chorobami. Przy okazji wycieczki do Wrocławia odwieźliśmy zakrętki dla dzieci z hospicjum. Zbieraliśmy je całymi rodzinami w domu i w pracy.  Jesteśmy szczęśliwi , że choć w taki sposób mogliśmy pomóc. W zbiórce wspierało nas  P.H.U. "DUO" ze Strzelina produkujące materiały samoprzylepne (jest daleko od naszej szkoły, ale dobroć udowadnia , że Świat jest mały). Przedsiębiorstwo to przekazało nam  po wakacjach 4 pudła zakrętek  (widoczne na drugim zdjęciu).

44 Góra grosza pomóż i ty Kolejny rok uczestniczymy w akcji „Góra grosza”. Pomożemy biednym dzieciakom, przebywającym w domach dziecka, pogotowiach rodzinnych i rodzinach zastępczych. Klasy naszej szkoły, które uzbierają najwięcej monet, otrzymają najwięcej punktów w "Lidze klas". „Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie." Pomagamy potrzebującym. Sprzedajemy cegiełki. Na konto FUNDACJI OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH wpłaciliśmy 42 zł.

45


Pobierz ppt "KRONIKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JANA BOSKO W KARCZYCACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google