Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

J ASIELSKA L IGA N AUKOWA Z LOTOSEM Jak zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe uczniów?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "J ASIELSKA L IGA N AUKOWA Z LOTOSEM Jak zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe uczniów?"— Zapis prezentacji:

1

2 J ASIELSKA L IGA N AUKOWA Z LOTOSEM Jak zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe uczniów?

3 C ELE PROJEKTU : Poznanie nawyków żywieniowych rówieśników wskazanie produktów szczególnie wartościowych w żywieniu Zachęcenie do stosowania zaleceń piramidy zdrowia na co dzień Zachęcenie do spożywania „zdrowej żywności”

4 W YWIAD Z PRACOWNIKIEM SŁUŻBY ZDROWIA Realizację projektu rozpoczęliśmy od przeprowadzenia wywiadu z pielęgniarką szkolną. Dowiedzieliśmy się, że w pokarmach, które jemy zawarte są składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego organizmu, gdyż nasze ciało zbudowane jest z tych samych składników.

5 P OGADANKA Z PRACOWNIKIEM SKLEPU OSIEDLOWEGO W listopadzie 2013 roku wybraliśmy się do osiedlowego sklepu. Z przeprowadzonego z kierownikiem wywiadu jasno wynika, że uczniowie: - codziennie kupują słodycze - na chipsy wydają ok. 5zł dziennie - dość często kupują soki owocowe - wodę mineralną często kupują gimnazjalistki

6

7 Q UIZ WŚRÓD UCZNIÓW Wyniki: -Wszyscy uczniowie potwierdzili, że pieczywo pełnoziarniste jest zdrowsze -Jedna porcja warzyw dziennie to za mało -Połowa badanych uczniów uznała, że nie należy pić codziennie napojów gazowanych -Wszyscy wypijają ok. 1,5 litra płynów dziennie -Połowa badanych nie spożywa 2 porcji ryb tygodniowo -Połowa uczniów uważa, że paczka chipsów wystarczy na drugie śniadanie.

8 Q UIZ WŚRÓD UCZNIÓW

9 W YCIECZKA DO PIEKARNI W grudniu zapoznaliśmy się z procesem wypieku chleba. Odbyliśmy wycieczkę do piekarni w Cieklinie. Poznaliśmy tradycyjną metodę wypieku opartą na zakwasie naturalnym, bez dodatków spulchniających, pełnoziarnistej mąki żytniej lub pszennej.

10

11 Z ASADY RACJONALNEGO ODŻYWIANIA Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy. Po raz pierwszy piramidę żywienia opracowali uczeni kanadyjscy około 30 lat temu.

12 P IRAMIDA ZDROWIA

13 W YSTAWKA ZDROWYCH PRODUKTÓW W styczniu wykonaliśmy ekspozycję najbardziej wartościowych produktów spożywczych. W ekspozycji znalazły się: Pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, płatki, oliwa z oliwek, atrapy ryb, warzywa, owoce, woda mineralna, kefir, masło. Wystawkę obejrzeli uczniowie i rodzice uczestniczący w wywiadówkach i konsultacjach.

14 „Z DROWA ŻYWNOŚĆ ”

15 P RZYGOTOWANIE WARTOŚCIOWEGO II ŚNIADANIA W lutym przeprowadziliśmy degustację wartościowego II śniadania. Do zrobienia kanapek przygotowaliśmy: chleb ciemny, białe pieczywo, ser biały, żółty, wędlinę, sałatę, szczypiorek, pomidory, rzodkiewki. Poczęstowaliśmy uczniów w czasie dużej przerwy. Bardziej smakowały kanapki z białym pieczywem.

16

17 P OTRAWA Z OWOCÓW W kwietniu zaproponowaliśmy szaszłyki i sałatki owocowe, którymi poczęstowaliśmy uczniów podczas zawodów szkolnych.

18 S AŁATKA OWOCOWA

19 S AŁATKI Z OWOCÓW I WARZYW Poprosiliśmy uczniów o wyszukanie oryginalnych przepisów z owoców i warzyw. Spośród wielu wybraliśmy najwartościowsze pod względem odżywczym i zebraliśmy je w formie publikacji.

20 P ROSTE PRZEPISY NA SAŁATKI Z OWOCÓW I WARZYW Zbiór prostych przepisów na sałatki z owoców i warzyw. Wybrał i opracował Ligowy Zespół Badawczy: Katarzyna Buba Gabriela Rzońca Maciej Ochwat Smacznego!!!

21 S ZCZEGÓLNIE POLECAMY NASTĘPUJĄCY PRZEPIS Składniki: Majonez 3 łyżki sałata masłowa 1 sztuka rzodkiewki 2 pęczki szczypiorek 1 pęczek koperek 1 pęczek sól, cukier do smaku WYKONANIE: Warzywa umyć,osuszyć. Listki sałaty rozdrobnić, rzodkiewkę pokroić w półplasterki, szczypiorek i koperek posiekać. Wymieszać z majonezem, doprawić solą,pieprzem.

22 Nasza sałatka nieco odbiegała od oryginału ale smakowała wspaniale

23 P ODSUMOWANIE Realizacja zadań projektowych dała nam wiele satysfakcji. Poszerzyliśmy wiedzę o zdrowym odżywianiu. Nauczyliśmy się pracować w zespole. Zachęciliśmy rówieśników do stosowania zasad zdrowego odżywiania się na co dzień. Wskazaliśmy rówieśnikom produkty spożywcze szczególnie wartościowe.

24 S ZKOŁA P ODSTAWOWA NR 8 W J AŚLE Skład Ligowego Zespołu Badawczego: Katarzyna Buba Gabriela Rzońca Maciej Ochwat Opiekun: Zofia Czubik


Pobierz ppt "J ASIELSKA L IGA N AUKOWA Z LOTOSEM Jak zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe uczniów?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google