Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ etanolu na procesy poznawcze – pamięć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ etanolu na procesy poznawcze – pamięć."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ etanolu na procesy poznawcze – pamięć.
Darek to giiiiiej

2 Co to jest alkohol etylowy?
To organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi.  C2H5OH Alkohol etylowy należy do związków chemicznych, które szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego – już w ciągu 5–10 minut po spożyciu można go wykryć we krwi. W ciągu 15 minut wchłonięciu ulega 50% spożytej dawki. Po pewnym czasie stabilizacji stężenia alkoholu etylowego w tkankach, rozpoczyna się proces jego eliminacji. Jest to w 90% eliminacja enzymatyczna, a w 10% usuwanie w postaci niezmienionej z moczem i powietrzem wydychanym.

3 Rozkład alkoholu w organizmie
Pierwszy szlak obejmuje dwa etapy: Pierwszy, katalizowany przez dehydrogenazę alkoholową (ADH) przebiega w cytoplazmieetanol + NAD+ → aldehyd octowy + NADH + H+ Drugi, katalizowany przez dehydrogenazę aldehydową (ALDH) odbywa się w mitochondriumaldehyd octowy + NAD+ + H2O → octan + NADH + H+ Drugim szlakiem jest mikrosomalny system utleniający alkohol (MEOS – Microsomal Etanol-Oxidizing System) zlokalizowany w siateczce endoplazmatycznej .

4 Ogólny zarys wpływu alkoholu na organizm

5 Alkohol etylowy jest substancją psychoaktywną
Alkohol etylowy jest substancją psychoaktywną. Posiada zdolność szybkiego przenikania do mózgu. Spowalnia przepływ impulsów nerwowych wzdłuż włókien nerwów. W pierwszej kolejności tłumione są działania mózgowych ośrodków kontroli stąd uczucie rozluźnienia, lekkości czy euforii. W miarę wzrostu zawartości alkoholu we krwi pojawiają się kolejne objawy: Powyżej 0,6 promila zaczynają się objawy „negatywne” -zauważalnie upośledzona percepcja, ocena sytuacji, zdolność uczenia sie , pamięć , koordynacja, libido , czujność i samokontrola.

6 Podsumowanie wstępu W pełni zdajemy sobie sprawę ,że ciężko jest uniknąć ogólników i zbaczania z tematu przewodniego – dlatego wstęp ten , zamieszczamy oddzielnie. Temat „Wpływ etanolu na procesy poznawcze – pamięć.” jest jednocześnie zbyt szeroki i zbyt wąski. Istotnym problemem jest również dostępność materiałów , głównie w kwestii SI. W dalszej części prezentacji postaramy się skupić na zagadnieniu pamięci i kilku dziedzinach nauk kognitywnych przez których pryzmat postaramy się przybliżyć temat.


Pobierz ppt "Wpływ etanolu na procesy poznawcze – pamięć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google