Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALKOHOL ŚWIADOME RYZYKO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALKOHOL ŚWIADOME RYZYKO"— Zapis prezentacji:

1 ALKOHOL ŚWIADOME RYZYKO

2 W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się wyraźny wzrost zagrożeń alkoholowych wśród młodzieży i młodych dorosłych. Wzrasta liczba młodych, którzy sięgają po alkohol, równocześnie maleje liczba abstynentów i obniża się wiek inicjacji alkoholowej. Młodzi ludzie pijący alkohol łatwiej popadają w uzależnienie niż dorośli. Następuje ono tym łatwiej, im młodszy jest pijący. Dorosły osiąga późne stadia uzależnienia w okresie pięciu do dziesięciu lat; nastolatek może osiągnąć ten sam stan w czasie od sześciu miesięcy do trzech lat. Również terapia nastolatka jest z wielu powodów znacznie trudniejsza niż leczenie dorosłego; wśród wielu innych problemów istotne jest to, że młody człowiek nie ma doświadczeń dojrzałego życia, które stanowiłyby dla niego oparcie w procesie wychodzenia z nałogu.

3

4

5 Wpływ alkoholu na organizm człowieka
Osłabienie i niewydolność serca, podwyższone ciśnienie krwi, niedokrwistość, upośledzenie krzepliwości krwi Serce Obniżona odporność, zwiększone ryzyko zapalenia płuc, gruźlica Płuca Marskość i nowotwór wątroby Wątroba Drżenie rąk i palców, zaburzenie czucia, osłabienie siły mięśni Mięśnie Częste biegunki, owrzodzenie jelit, krwawienie Jelita Zapalenie trzustki Trzustka Przebarwienia i rany na skórze, przedwczesne starzenie się Skóra Zaniki pamięci, urojenia, nieracjonalne zachowanie, przemoc, depresja, nerwowość Mózg Zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody Żołądek U mężczyzn, pod wpływem alkoholu, następuje upośledzenie sprawności seksualnej oraz zanikanie jąder. U kobiet alkohol wzmaga ryzyko deformacji płodu lub niedorozwoju niemowląt.

6 NASTĘPSTWA PSYCHICZNE

7

8 NASTĘPSTWA SOMATYCZNE

9

10 ROZWÓJ CHOROBY ALKOHOLOWEJ
Fazy uzależnienia

11

12

13 Porcja standardowa alkoholu
Porcja standardowa to 10 gramów czystego alkoholu etylowego. Taka ilość alkoholu znajduje się w: 200 ml piwa 5% 100 ml wina 10% 25 ml wódki 40%

14 Wpływ alkoholu na funkcjonowanie kierowcy
Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem. Alkohol etylowy jest usypiaczem i znieczulaczem (działa na mózg jak środek usypiający) usypianie mózgu jest stopniowe i zaczyna się od ośrodków sprawujących kontrolę nad różnymi czynnościami – powoduje chwilowe wyzwolenie niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych kieliszków przeżywane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Dopiero później ujawnia się prawdziwa natura działania alkoholu – prowadząca do uśpienia i zatrzymania kolejnych czynności mózgu, aż do stanu utraty równowagi i koordynacji, śpiączki, czasem nawet do zatrzymania procesów niezbędnych do życia.

15 Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej. Ponadto: pogarsza koordynację ruchów – trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie; Zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża się czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa; Powoduje pogorszenie wzroku – problem z dostrzeżeniem szczegółów, znaków, świateł, pieszych i innych przeszkód; Ograniczenie pola widzenia – zawęża normalne pole widzenia od kąta 180 stopni do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi; Powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.

16 REAKCJA ORGANIZMU CZŁOWIEKA NA ALKOHOL:
0,3 - 0,5 promila: upośledzenie koordynacji wzrokowo - ruchowej, zaburzenia równowagi, euforia; 0,5 - 0,7 promila: zaburzenia sprawności ruchowej, pobudliwość, gadatliwość, obniżenie samokontroli, błędna ocena możliwości; 0,7 - 2,0 promili: zaburzenia równowagi, spadek sprawności intelektualnej, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, wzrost ciśnienia krwi; 2,0 - 3,0 promili: zaburzenia mowy, przewracanie się, wzmożona senność, obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań; 3,0 - 4,0 promili: spadek ciśnienia krwi, obniżenie temperatury ciała, zanik odruchów fizjologicznych; powyżej 4 promili: śpiączka, śmierć.

17 Szybkość rozkładu alkoholu wynosi:
u mężczyzn u kobiet 10 – 12g na godzinę – 10g na godzinę Oznacza to, że w ciągu jednej godziny wątroba „spala” około jednej porcji standardowej alkoholu.

18 powyżej 0,5 promila od 0,2 do 0,5 promila
stan nietrzeźwości stan po użyciu alkoholu - prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych oraz w komunikacji publicznej jest wykroczeniem.

19 Kodeks karny Art. 178a &1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. &2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w &1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku. &3. W razie skazania za przestępstwo określone w &1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

20 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Małgorzata Karwowska-Zaradniak


Pobierz ppt "ALKOHOL ŚWIADOME RYZYKO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google