Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Zdrowe odżywianie Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

2 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Jesteś tym, co jesz. Należy jeść mądrze. Twoja dieta powinna składać się z co najmniej trzech, a najlepiej pięciu posiłków dziennie. Czy wiesz, że osoby, które jedzą tylko 1-2 duże posiłki w ciągu dnia tyją szybciej niż te, które jedzą 5 małych posiłków? Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

3 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Spożywanie 5 posiłków to także najlepszy sposób, by uniknąć podjadania. Odstępy czasowe między nimi powinny wynosić 3-4 godziny. Przy trzech posiłkach dziennie należy dbać o to, by przerwy miedzy nimi nie były krótsze niż 4 godziny i nie dłuższe niż 6 godzin.  pierwsze śniadanie zjeść do 1 godzinę po przebudzeniu, kolacja nie później niż 3 godziny przed snem ponieważ w nocy organizm nie pracuje tak intensywnie jak w dzień, a więc wolniej trawi zatem następnego dnia będziemy mieć mniej energii. „opychanie” się na noc negatywnie wpłynie na samopoczucie i na jakość snu np. mogą się pojawić koszmary nocne. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

4 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Przykład , jeśli wstaniemy o 7.00, pierwsze śniadanie powinno się zjeść między 7-8, drugie śniadanie 10-11, obiad 13-14, podwieczorek 16-17, kolacja (przy założeniu, że idziemy spać o 23). Jeśli idziemy spać wcześniej, przerwy między posiłkami w trakcie dnia skracamy. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

5 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Śniadanie jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Spożywamy je po długiej nocnej przerwie. Dlatego powinno zaspokoić głód i jednocześnie dostarczyć składników odżywczych i energii potrzebnej do wykonania pracy (np. nauki) i prawidłowego funkcjonowania. Właściwie przygotowane śniadanie powinno składać się z różnych produktów. Najlepiej spożyj je w godzinach porannych późniejsza pora pierwszego posiłku prawi, że przez resztę dnia będziesz ospały niezdatny do pracy Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

6 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr II ŚNIADANIE ŚNIADANIE D O B R Z E Ź L E Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

7 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Drugie śniadanie Posiłek, który jest szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży. Powinny je jeść również osoby ciężko pracujące. Drugie śniadanie powinno być posiłkiem niewielkim. Poleca się kanapki, najlepiej z żółtym serem lub wędliną z dodatkiem warzyw. Może to być także słodka bułka (drożdżówka, rogal), owoc lub napój mleczny (np. jogurt). Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

8 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr tradycyjne śniadanie Polaka to zazwyczaj kanapki z wędliną lub serem i herbatą ok. 12% pracujących rodaków spożywa śniadanie w pracy. Polacy mają głęboko zakorzenione przekonanie, że jedzenie śniadania to coś niezbędnego, podstawa prawidłowego odżywiania się, ale mimo to aż niespełna 15% Polaków nie je śniadania w ogóle. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

9 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr OBIAD Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

10 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Obiad Podstawowy posiłek w ciągu dnia. Powinien być pełnowartościowy. Obiad powinien się składać z dwóch, trzech dań: zupy, dania głównego i ewentualnie deseru. Danie główne powinno zawierać białko zwierzęce, czyli potrawy przygotowane z mięsa, drobiu, ryb, jaj lub serów. Uzupełnieniem tych potraw powinny być ziemniaki, makaron, kluski, ryż lub kasza. W każdym daniu obiadowym powinny się znaleźć warzywa lub owoce. Warzywa gotowane i surowe powinny wchodzić w skład zup oraz jako dodatek do dania głównego. Desery najlepiej przygotowywać z owoców lub z mleka. Może to być kisiel, galaretka, budyń lub mus. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

11 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr KOLACJA PODWIECZOREK Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

12 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Podwieczorek Spożywany późnym popołudniem posiłek powinien uzupełniać przerwę między wcześnie spożytym obiadem i kolacją. podwieczorek powinien mieć formę przekąski czyli owoce, soki owocowe, ciastka, lody, desery z białego sera, twarożków i jaj (naleśniki, omlety). Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

13 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Kolację spożywamy wieczorem, jako ostatni posiłek w ciągu dnia. Należy ją zjeść najpóźniej na dwie godziny przed snem. Pokarmy spożyte wieczorem powinny być lekkostrawne, gdyż w nocy proces trawienia przebiega dużo wolniej. wskazane są różne sałatki - z warzyw, sera twarogowego lub jajek. podobnie jak na śniadanie można zjeść mieszane lub pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną lub rybą. kolacja może składać się z dania gorącego - z gotowanego ryżu z warzywami, omletów, naleśników. Kolacja Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

14 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Nowość !!! Popularne stają się obecnie posiłki przejęte z tradycji anglosaskiej - brunch i lunch. Brunch spożywa się zamiast śniadania. Ten posiłek jest połączeniem śniadania i wczesnego obiadu. Spożywa się go w późnych godzinach rannych ( ). Zamiast obiadu można spożyć lunch. Posiłek ten jedzą zazwyczaj w czasie przerwy obiadowej osoby pracujące. W jego skład wchodzą dania gorące (np. zupa, gorąca przekąska) lub kanapki. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

15 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr A co jeśli jesz… IDEALNIE ZA DUŻO! ZA MAŁO! Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

16 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Unikaj alkoholu! Alkohol jest produktem bardzo kalorycznym, nie zawiera żadnych niezbędnych składników pokarmowych, a u osób z podwyższonym stężeniem tri glicerydów sprzyja ich dalszemu wzrostowi. W nadmiarze podnosi także ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że częste spożywanie umiarkowanych nawet ilości może prowadzić do uzależnienia. Alkohol należy spożywać z umiarem. Nie powinno się przekraczać 2 drinków dziennie. Za 1 drinka uważa się kieliszek wódki, lampkę wina (75-100ml) lub szklankę piwa. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

17 Pij wodę Rola wody w organizmie:
rr Pij wodę Rola wody w organizmie: Jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla większości ważnych związków chemicznych Jest środkiem transportu- rozprowadza wszystkie składniki organiczne i nieorganiczne po całym organizmie Jest niezbędna dla procesów przemiany materii Usuwa z organizmu produkty toksyczne Uczestniczy w trawieniu Ułatwia przesuwanie się masy kałowej Reguluje temperaturę ciała (przez pot, parowanie) Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

18 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Ruch to zdrowie!  Ruch towarzyszy nam całe życie (spacery, basen, rower, rolki, praca, prace domowe), ale czy zastanawiałeś się, czy poza tym, że potrzebujemy go do codziennych obowiązków i ewentualnych “przyjemności sportowych” ma dla organizmu jeszcze jakieś znaczenie? Otóż ma, a znaczenie to jest dość znaczne. Ruch jest przyjazny dla organizmu. Wpływa korzystnie na zachowanie dobrej kondycji, a także pomaga w profilaktyce występowania chorób i zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Pęd życia coraz bardziej uniemożliwia nam poświęcanie choć kilkunastu minut dziennie na aktywność ruchową, być może też i dlatego, że nie zdajemy sobie do końca sprawy jak ważną rolę dla nas odgrywa. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

19 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Metabolizm to wykorzystanie przez nasz organizm kalorii, które pochodzą z przyjmowanych pokarmów. Niestety, po ukończeniu 20. roku życia, tempo przemiany materii zaczyna spadać, dlatego z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać linię lub zrzucić nadprogramowe kilogramy. Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!

20 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
rr Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Trzymaj Formę!


Pobierz ppt "Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google