Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy."— Zapis prezentacji:

1 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy”

2 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Jesteś tym, co jesz. Należy jeść mądrze. Twoja dieta powinna składać się z co najmniej trzech, a najlepiej pięciu posiłków dziennie. Czy wiesz, że osoby, które jedzą tylko 1-2 duże posiłki w ciągu dnia tyją szybciej niż te, które jedzą 5 małych posiłków?

3 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy”  Spożywanie 5 posiłków to także najlepszy sposób, by uniknąć podjadania.  Odstępy czasowe między nimi powinny wynosić 3-4 godziny.  Przy trzech posiłkach dziennie należy dbać o to, by przerwy miedzy nimi nie były krótsze niż 4 godziny i nie dłuższe niż 6 godzin.  pierwsze śniadanie zjeść do 1 godzinę po przebudzeniu,  kolacja nie później niż 3 godziny przed snem ponieważ w nocy organizm nie pracuje tak intensywnie jak w dzień, a więc wolniej trawi zatem następnego dnia będziemy mieć mniej energii. „opychanie” się na noc negatywnie wpłynie na samopoczucie i na jakość snu np. mogą się pojawić koszmary nocne.

4 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Przykład,  jeśli wstaniemy o 7.00,  pierwsze śniadanie powinno się zjeść między 7-8,  drugie śniadanie 10-11,  obiad 13-14,  podwieczorek 16-17,  kolacja 19-20 (przy założeniu, że idziemy spać o 23).  Jeśli idziemy spać wcześniej, przerwy między posiłkami w trakcie dnia skracamy.

5 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Śniadanie jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Spożywamy je po długiej nocnej przerwie. Dlatego powinno zaspokoić głód i jednocześnie dostarczyć składników odżywczych i energii potrzebnej do wykonania pracy (np. nauki) i prawidłowego funkcjonowania. Właściwie przygotowane śniadanie powinno składać się z różnych produktów.  Najlepiej spożyj je w godzinach porannych 6.00-10.00 późniejsza pora pierwszego posiłku prawi, że przez resztę dnia będziesz ospały niezdatny do pracy

6 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” ŚNIADANIE DOBRZEDOBRZE ŹLEŹLE II ŚNIADANIE

7 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Drugie śniadanie Posiłek, który jest szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży. Powinny je jeść również osoby ciężko pracujące. Drugie śniadanie powinno być posiłkiem niewielkim. Poleca się kanapki, najlepiej z żółtym serem lub wędliną z dodatkiem warzyw. Może to być także słodka bułka (drożdżówka, rogal), owoc lub napój mleczny (np. jogurt).

8 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy”  tradycyjne śniadanie Polaka to zazwyczaj kanapki z wędliną lub serem i herbatą  ok. 12% pracujących rodaków spożywa śniadanie w pracy.  Polacy mają głęboko zakorzenione przekonanie, że jedzenie śniadania to coś niezbędnego, podstawa prawidłowego odżywiania się, ale mimo to aż niespełna 15% Polaków nie je śniadania w ogóle.

9 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” OBIAD

10 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Obiad Podstawowy posiłek w ciągu dnia. Powinien być pełnowartościowy. Obiad powinien się składać z dwóch, trzech dań: zupy, dania głównego i ewentualnie deseru. Danie główne powinno zawierać białko zwierzęce, czyli potrawy przygotowane z mięsa, drobiu, ryb, jaj lub serów. Uzupełnieniem tych potraw powinny być ziemniaki, makaron, kluski, ryż lub kasza. W każdym daniu obiadowym powinny się znaleźć warzywa lub owoce. Warzywa gotowane i surowe powinny wchodzić w skład zup oraz jako dodatek do dania głównego. Desery najlepiej przygotowywać z owoców lub z mleka. Może to być kisiel, galaretka, budyń lub mus.

11 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” PODWIECZOREK KOLACJA

12 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Podwieczorek Spożywany późnym popołudniem posiłek powinien uzupełniać przerwę między wcześnie spożytym obiadem i kolacją.  podwieczorek powinien mieć formę przekąski czyli owoce, soki owocowe, ciastka, lody, desery z białego sera, twarożków i jaj (naleśniki, omlety).

13 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Kolację spożywamy wieczorem, jako ostatni posiłek w ciągu dnia. Należy ją zjeść najpóźniej na dwie godziny przed snem. Pokarmy spożyte wieczorem powinny być lekkostrawne, gdyż w nocy proces trawienia przebiega dużo wolniej.  wskazane są różne sałatki - z warzyw, sera twarogowego lub jajek.  podobnie jak na śniadanie można zjeść mieszane lub pełnoziarniste pieczywo z chudą wędliną lub rybą.  kolacja może składać się z dania gorącego - z gotowanego ryżu z warzywami, omletów, naleśników. Kolacja

14 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Nowość !!!  Popularne stają się obecnie posiłki przejęte z tradycji anglosaskiej - brunch i lunch.  Brunch spożywa się zamiast śniadania. Ten posiłek jest połączeniem śniadania i wczesnego obiadu. Spożywa się go w późnych godzinach rannych (10.00-11.30).  Zamiast obiadu można spożyć lunch. Posiłek ten jedzą zazwyczaj w czasie przerwy obiadowej osoby pracujące. W jego skład wchodzą dania gorące (np. zupa, gorąca przekąska) lub kanapki.

15 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” A co jeśli jesz… ZA MAŁO! IDEALNIEZA DUŻO!

16 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Unikaj alkoholu ! Alkohol jest produktem bardzo kalorycznym, nie zawiera żadnych niezbędnych składników pokarmowych, a u osób z podwyższonym stężeniem tri glicerydów sprzyja ich dalszemu wzrostowi. W nadmiarze podnosi także ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że częste spożywanie umiarkowanych nawet ilości może prowadzić do uzależnienia. Alkohol należy spożywać z umiarem. Nie powinno się przekraczać 2 drinków dziennie. Za 1 drinka uważa się kieliszek wódki, lampkę wina (75-100ml) lub szklankę piwa.

17 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Pij wodę Rola wody w organizmie: Jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla większości ważnych związków chemicznych Jest środkiem transportu- rozprowadza wszystkie składniki organiczne i nieorganiczne po całym organizmie Jest niezbędna dla procesów przemiany materii Usuwa z organizmu produkty toksyczne Uczestniczy w trawieniu Ułatwia przesuwanie się masy kałowej Reguluje temperaturę ciała (przez pot, parowanie)

18 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Ruch to zdrowie! Ruch towarzyszy nam całe życie (spacery, basen, rower, rolki, praca, prace domowe), ale czy zastanawiałeś się, czy poza tym, że potrzebujemy go do codziennych obowiązków i ewentualnych “przyjemności sportowych” ma dla organizmu jeszcze jakieś znaczenie? Otóż ma, a znaczenie to jest dość znaczne. Ruch jest przyjazny dla organizmu. Wpływa korzystnie na zachowanie dobrej kondycji, a także pomaga w profilaktyce występowania chorób i zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Pęd życia coraz bardziej uniemożliwia nam poświęcanie choć kilkunastu minut dziennie na aktywność ruchową, być może też i dlatego, że nie zdajemy sobie do końca sprawy jak ważną rolę dla nas odgrywa.

19 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy” Metabolizm to wykorzystanie przez nasz organizm kalorii, które pochodzą z przyjmowanych pokarmów. Niestety, po ukończeniu 20. roku życia, tempo przemiany materii zaczyna spadać, dlatego z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać linię lub zrzucić nadprogramowe kilogramy.

20 Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz z Budżetu Państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy”


Pobierz ppt "Trzymaj Formę! „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google