Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dawne pola powierzchni Opracował: Filip Dudewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dawne pola powierzchni Opracował: Filip Dudewicz."— Zapis prezentacji:

1 Dawne pola powierzchni Opracował: Filip Dudewicz

2 Pole powierzchni (potocznie nazywane powierzchnią figury lub polem figury) – jest miarą, przyporządkowującą danej figurze określoną liczbę charakteryzującą jej rozmiar.

3 milimetrów kwadratowych centymetrów kwadratowych decymetrów kwadratowych metrów kwadratowych arów (1 ar = 100m 2 ) hektarów (1 hektar = 100 arów) kilometrów kwadratowych

4 Ale czy zawsze w Polsce obowiązywały takie jednostki, służące do obliczania pola powierzchni figur?

5 Jedną z nich jest łan – który był jednostką podziału pól i służył pomiarom powierzchni i długości ziemi przeznaczonej pod zasiewy. Obszar 1 łana odpowiadał powierzchni średniej wielkości chłopskiego gospodarstwa. Łan dzielił się na zagony, te z kolei na skiby.

6

7 Morga (także mórg, jutrzyna) jest historyczną jednostką powierzchni używaną w rolnictwie. Początkowo oznaczała obszar, jaki jeden człowiek mógł zaorać lub skosić jednym zaprzęgiem w ciągu dnia roboczego (dokładnie: od rana do południa), a jej wielkość wynosiła – zależnie od jakości gleby, zaprzęgu i narzędzi w Europie 0,33–1,07 hektara.

8 Stopa jako jednostka długości mierzy 288 mm, 36 stóp kwadratowych to sążeń

9 Sążeń kwadratowy ? dawna jednostka miary – wprowadzona w Rosji ukazem carskim 11 października 1835, w Królestwie Kongresowym w 1849. W Rosji obowiązywał do wprowadzenia w 1918 systemu metrycznego. Sążeń kwadratowy = 36 stóp kwadratowych oraz = 4,5522 m 2.

10 Jednostki miary, które stanowią ujednolicone miary do dzisiejszych czasów, zostały wprowadzone na ziemiach zaboru pruskiego w 1872, a austriackiego 1876. Na terenie zaboru rosyjskiego można ich było używać fakultatywnie od 1875.

11 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Dawne pola powierzchni Opracował: Filip Dudewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google