Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Regionalne Potrawy Podkarpacia. Spis tre ś ci Dania i potrawy Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Kapusta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Regionalne Potrawy Podkarpacia. Spis tre ś ci Dania i potrawy Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Kapusta."— Zapis prezentacji:

1 Regionalne Potrawy Podkarpacia

2 Spis tre ś ci Dania i potrawy Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Kapusta z kaszą jęczmienną po Laskowiacku Kapusta z kaszą jęczmienną po Laskowiacku Kapusta z kaszą jęczmienną po Laskowiacku Kapusta z kaszą jęczmienną po Laskowiacku Kacapoły lub klegle Kacapoły lub klegle Kacapoły lub klegle Kacapoły lub klegle Pierogi ruskie pilzneńskie Pierogi ruskie pilzneńskie Pierogi ruskie pilzneńskie Pierogi ruskie pilzneńskie Pierogi pilzneńskie z borówkami Pierogi pilzneńskie z borówkami Pierogi pilzneńskie z borówkami Pierogi pilzneńskie z borówkami Pierogi z mięsem pilzneńskie Pierogi z mięsem pilzneńskie Pierogi z mięsem pilzneńskie Pierogi z mięsem pilzneńskie Napoje Napoje Górecki kompot z suszu Górecki kompot z suszuGórecki kompot z suszuGórecki kompot z suszu Kruszon KruszonKruszon Potrawy mięsne Golonka podkarpacka z Pilzna Golonka podkarpacka z Pilzna Golonka podkarpacka z Pilzna Kiełbasa swojska pilzneńska Kiełbasa swojska pilzneńskaKiełbasa swojska pilzneńskaKiełbasa swojska pilzneńska

3 Dania i potrawy.

4 Go łą bki pilzne ń skie Charakterystyka: Liście kapusty białej wypełnione nadzieniem i uformowane w spłaszczony walec. Kształt spłaszczonego walca. Waga ok. 25-30 g każdego. Sposób przygotowania: Obrać duże liście z główki kapusty, ugotować do połowy.Obrać duże liście z główki kapusty, ugotować do połowy. Potem wziąć ½ kg ryżu, ugotować na wodzie, wrzącej z masłem, aby nie był zupełnie miękki.Potem wziąć ½ kg ryżu, ugotować na wodzie, wrzącej z masłem, aby nie był zupełnie miękki. Osobno wziąć ½ kg wieprzowiny, usiekać drobno, dać do tego cebulki, drobno siekanej i pieprzu, posolić i udusić.Osobno wziąć ½ kg wieprzowiny, usiekać drobno, dać do tego cebulki, drobno siekanej i pieprzu, posolić i udusić. Uduszone pomieszać z ryżem, brać listki kapusty każdy z osobna, nakładać łyżką wieprzowinę, zawijać dobrze, dać dużo masła w rondel, układać jedno obok drugiego, nakryć pokrywką i udusić, aby się zrumieniło, odwrócić.Uduszone pomieszać z ryżem, brać listki kapusty każdy z osobna, nakładać łyżką wieprzowinę, zawijać dobrze, dać dużo masła w rondel, układać jedno obok drugiego, nakryć pokrywką i udusić, aby się zrumieniło, odwrócić. Gdy się z drugiej strony zrumieni, wyjąć na półmisek i polać masłem osobno z cebulką zrumienionem.Gdy się z drugiej strony zrumieni, wyjąć na półmisek i polać masłem osobno z cebulką zrumienionem.

5

6 Kapusta z kasz ą j ę czmienn ą po Lasowiacku Charakterystyka: barwa potrawy beżowa, potrawa jest dość luźna, smak kwaśny, zapach kiszonej kapusty. Składniki: 1,5 kg kapusty 20 dag kaszy jęczmiennej 30 dag grochu sól pieprz ziołowy Wykonanie: Kapustę z beczki należy wypłukać 2-3 razy, aby nie była kwaśna gotować ją razem z kaszą jęczmienną. Następnie groch ugotować w osobnym naczyniu. Później miękki groch dodać do kapusty z kaszą. Pomieszać ze słoniną lub sadłem.

7

8 Kacapo ł y lub klegle Pochodzenie: Górki, to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w zachodniej części gminy Borowa. Charakterystyka: Okrągłe, kuliste. Wielkość 3-5 cm w zależności od tego czy są z nadzieniem czy bez. Barwa szara, jasna lub ciemna w zależności od wieku ziemniaków, świeżo po ugotowaniu jaśniejsza, a przy przechowywaniu ciemnieje. Smak słonawy, zapach ziemniaków. Bardzo popularne danie obiadowe, odgrzewane je odsmażając na kolację.

9

10 Pierogi ruskie pilzne ń skie Charakterystyka: Pierożki o kształcie półkolistym, na brzegu charakterystyczna falbanka w miejscu zlepienia. Na przekroju widoczne nadzienie otoczone ciastem pierogowym. Wielkość ok. 25-30 g. Powierzchnia barwy jasnokremowej do kremowej, na przekroju barwa nadzienia kremowo-szara z widocznymi przyprawami. Smak i zapach charakterystyczny dla gotowanego ciasta pierogowego i nadzienia z gotowanych ziemniaków i sera twarogowego, dobrze wyczuwalne przyprawy.

11

12 Pierogi pilzne ń skie z borówkami Charakterystyka: Pierożki o kształcie półkolistym, na brzegu charakterystyczna falbanka w miejscu zlepienia. Na przekroju widoczne borówki otoczone ciastem pierogowym. Wielkość ok. 25-30 g każdy. Powierzchnia barwy jasnokremowej do kremowej, widoczne granatowo- fioletowe prześwity owoców, na przekroju barwa granatowo-fioletowa. Smak i zapach charakterystyczny dla gotowanego ciasta pierogowego i nadzienia owocowego.

13

14 Pierogi z mi ę sem pilzne ń skie Charakterystyka: Pierożki o kształcie półkolistym, na brzegu charakterystyczna falbanka w miejscu zlepienia. Na przekroju widoczne nadzienie mięsne otoczone ciastem pierogowym. Wielkość ok. 25-30 g. Smak i zapach charakterystyczny dla gotowanego ciasta pierogowego i mięsa, dobrze wyczuwalne przyprawy.

15

16 Napoje

17 Górecki kompot z suszu Charakterystyka: Napój o barwie ciemnobrązowej. Smak w zależności od rodzaju suszonych owoców: jabłkowo-gruszkowo-śliwkowy lub jabłkowo-gruszkowy, jabłkowo-śliwkowy itp. Pochodzenie: Wieś Górki (powiat mielecki, zachodnia części gminy Borowa) położona jest na terenach, które kiedyś zamieszkiwała grupa etniczna zwana Lasowiakami. Lasowiacy to społeczność związana z terenem Puszczy Sandomierskiej odznaczająca się charakterystycznym strojem, obyczajami, gwarą i wierzeniami.

18 Kruszon Charakterystyka: Płyn o barwie słomkowej, słodkim smaku o owocowym zapachu. Zawartość alkoholu około 8%. Tradycja, pochodzenie oraz historia: Krzeszów leży w powiecie niżańskim. Nazwa miejscowości w dokumentach pojawiła się po raz pierwszy w 1390 roku. Krzeszów leży na prawym brzegu rzeki San, który był ważną drogą handlową.

19 Produkty mi ę sne

20 Golonka podkarpacka z Pilzna Charakterystyka: Upieczona golonka przednia lub tylna. Układ mięsa naturalny. Dookoła kości warstwa mięśni i tłuszczu pokryta skórą. Wielkość ok. 1 kg. Smak i zapach charakterystyczny dla mięsa pieczonego, umiarkowanie słony, lekko wyczuwalny zapach przypraw z nutą piwa.

21

22 Kie ł basa swojska pilzne ń ska Charakterystyka : Kiełbasa czysto wieprzowa z mięsa ciepłego, niepeklowanego, wędzona, pieczona, średnio rozdrobniona, w zwojach długości ok. 25 cm. Batony w osłonkach naturalnych - jelitach wieprzowych cienkich, przewieszane w odcinkach ok. 25 cm, pozostawione w zwojach. Od zawieszenia do zawieszenia długość ok. 50 cm, średnica ok. 28 mm. Powierzchnia batonu barwy brązowej z różnymi odcieniami brązu.

23

24 Koniec Wykonali: Andrzej Sowa Andrzej Sowa Andrzej Szostek Andrzej Szostek Krystian Go ń ka Krystian Go ń ka Marek Wójcik Marek Wójcik


Pobierz ppt "Regionalne Potrawy Podkarpacia. Spis tre ś ci Dania i potrawy Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Gołąbki pilzneńskie Kapusta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google