Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co wiemy o tym pierwiastku ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co wiemy o tym pierwiastku ?"— Zapis prezentacji:

1 Co wiemy o tym pierwiastku ?
O Wodorze Co wiemy o tym pierwiastku ?

2 Ogólne informacje Wodór– pierwiastek chemiczny o symbolu ,,H’’ (łac. hydrogenium) ; niemetal z bloku s układu okresowego. Jest to najprostszy możliwy pierwiastek o liczbie atomowej 1, składający się z jednego protonu i jednego elektronu. Rozpoczyna układ okresowy. Jest wyznacznikiem w szeregu aktywności metali. Istnieje w postaci dwóch stabilnych izotopów 1H (prot) i 2H (deuter ) oraz niestabilnego – 3H (tryt, T). Blok s - grupa pierwiastków chemicznych w układzie okresowym, do których należą bardzo aktywne metale 1 i 2 grupy oraz wodór z grupy 1 i hel z grupy 18 Izotopy wodoru Wodór świecący w lampie wyładowniczej

3 Występowanie Wodór jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem we Wszechświecie. Występuje w gwiazdach i obłokach międzygwiazdowych.( Również w słońcu- wodór stanowi 72,7% masy całkowitej słońca) W stanie wolnym występuje w postaci gazowych cząsteczek dwuatomowych H2, tworząc wodór cząsteczkowy. Na Ziemi w tej postaci występuje w górnej warstwie atmosfery . W postaci związanej wchodzi w skład wielu związków nieorganicznych (np.: wody, kwasów, zasad, wodorotlenków) oraz związków organicznych. Wodór cząsteczkowy, wodór dwuatomowy, wodór molekularny (H2) to najprostsza dwuatomowa cząsteczka chemiczna. Składa się z dwóch atomów wodoru. Galaktyka Andromedy Słońce Obłok Magellana

4 Wodór w układzie okresowym
Ten pierwiastek rozpoczyna układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wodór ,,H’’ -niemetal A=1 Z=1 (1,008) Grupa 1 (1 elektron walencyjny) Okres 1(1powłoka elektronowa) ( konfiguracja elektronowa [1])

5 Zastosowanie Dawniej wodór był stosowany do napełniania balonów i sterowców( jest ponad 14 razy lżejszy od powietrza) Skroplony wodór znalazł zastosowanie jako paliwo w silnikach rakietowych Izotop wodoru – tryt – wykorzystywany jest w reakcjach termojądrowych, które mogą potencjalnie stanowić źródło taniej i czystej energii. Wodór używany jest także w elektrowniach do chłodzenia generatorów dużej mocy

6 Bomba wodorowa Ładunek termojądrowy, (wodorowy )− ładunek wybuchowy w którym głównym źródłem energii wybuchu jest reakcja termojądrowa zachodząca podczas jego wybuchu. 1 listopada 1952 amerykańscy fizycy pod kierunkiem Edwarda Tellera i Polaka Stanisława Ulama, doprowadzili na atolu Eniwetok do pierwszego wybuchu bomby termojądrowej "Mike". Bomba wykorzystywała deuter i tryt jako paliwo termojądrowe. Siłę wybuchu oszacowano na 10,4 megaton (MT) czyli około 700 bomb jądrowych zrzuconych na Hiroszimę. Największą dotychczas wywołaną eksplozją była detonacja ładunku termojądrowego zawartego w radzieckiej "Car Bombie". Bomba została zdetonowana 30 października 1961 na wysokości 4 km na Nowej Ziemi. Siłę jej wybuchu oszacowano na 58 megaton (prawie 4000 bomb zrzuconych na Hiroszimę)

7 Teraz poznacie 2 sposoby na pozyskanie wodoru domowym sposobem .
Pozyskiwanie wodoru Teraz poznacie 2 sposoby na pozyskanie wodoru domowym sposobem . Uwaga!!! Doświadczenia należy wykonywać tylko pod nadzorem kompetentnej osoby dorosłej. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane przeprowadzaniem doświadczeń na własną rękę. Pamiętaj, że wodór jest bardzo łatwo palny.

8 Elektroliza wody DOŚWIADCZENIE Aparat do elektrolizy napełnij wodą. Następnie dosyp ok. 4 łyżek soli kuchennej(aby zwiększyć przewodność wody). Elektrody połącz ze źródłem prądu stałego, na przykład prostownikiem do ładowania akumulatorów. Elektrolizę prowadź przez około 15 minut. Wodór będzie pojemniku, w którym znajdowała się katoda. Schemat : W jaki sposób prąd rozkłada wodę?

9 Elektrolizer Elektrolizer, czyli układ składający się z dwóch przewodników metalicznych (zwanych elektrodami), zanurzonych w roztworze przewodzącym prąd elektryczny (czyli w roztworze elektrolitu), co można przedstawić schematem:

10 Reakcja wodorotlenku sodu z Glinem
Al + NaOH + 3H₂O → Na[Al(OH)₄] + 3/2 H₂ Glin wchodzi w reakcję z roztworem wodorotlenku sodu . Produktem tej reakcji jest m. in. Wodór. Podczas tej reakcji wydziela się energia w postaci ciepła ( reakcja egzotermiczna). Należy o tym pamiętać o tym wykonując doświadczenie.

11 Doświadczenie Najpierw przygotuj urządzenie do przeprowadzenia reakcji. Powinno to wyglądać mniej więcej tak: Zbiornik , w którym przeprowadzimy reakcję ( np. szklana butelka) Zbiornik na wodór (np. balonik) Tzw. Płuczka(napełnij wodą) –pełni rolę filtra dzięki czemu wodór będzie ,,czysty’’. Woda zatrzyma niepożądane substancje

12 Następnie do zbiornika ( butelki) wsyp 1 zakrętkę NaOH (kreta w granulkach). Później dolej ok. 150ml wody. Teraz do pojemniczka z roztworem włóż glin( folię aluminiową zwiniętą w grubszy rulonik) i zamknij korkiem. Odczekaj kilka minut, aż balon się napełni. Następnie szybkim ruchem zdejmij go i od razu ciasno zawiąż i gotowe. Uwaga!!! Koniecznie pracuj w okularach ochronnych i rękawiczkach pod nadzorem osoby dorosłej.

13 Wykonanie: Rafał Stachura Kl. Ic
Dziękuję za uwagę Wykonanie: Rafał Stachura Kl. Ic


Pobierz ppt "Co wiemy o tym pierwiastku ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google