Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wodór– pierwiastek chemiczny o symbolu,,H’’ (łac. hydrogenium) ; niemetal z bloku s układu okresowego. Jest to najprostszy możliwy pierwiastek o liczbie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wodór– pierwiastek chemiczny o symbolu,,H’’ (łac. hydrogenium) ; niemetal z bloku s układu okresowego. Jest to najprostszy możliwy pierwiastek o liczbie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wodór– pierwiastek chemiczny o symbolu,,H’’ (łac. hydrogenium) ; niemetal z bloku s układu okresowego. Jest to najprostszy możliwy pierwiastek o liczbie atomowej 1, składający się z jednego protonu i jednego elektronu. Rozpoczyna układ okresowy. Jest wyznacznikiem w szeregu aktywności metali. Istnieje w postaci dwóch stabilnych izotopów 1 H (prot) i 2 H (deuter ) oraz niestabilnego – 3 H (tryt, T). Wodór świecący w lampie wyładowniczej Izotopy wodoru

4 Wodór jest najpowszechniej występującym pierwiastkiem we Wszechświecie. Występuje w gwiazdach i obłokach międzygwiazdowych.( Również w słońcu- wodór stanowi 72,7% masy całkowitej słońca) W stanie wolnym występuje w postaci gazowych cząsteczek dwuatomowych H 2, tworząc wodór cząsteczkowy. Na Ziemi w tej postaci występuje w górnej warstwie atmosfery. W postaci związanej wchodzi w skład wielu związków nieorganicznych (np.: wody, kwasów, zasad, wodorotlenków) oraz związków organicznych. Obłok Magellana SłońceGalaktyka Andromedy

5 Ten pierwiastek rozpoczyna układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wodór,,H’’ -niemetal A=1 Z=1 (1,008) Grupa 1 (1 elektron walencyjny) Okres 1 (1powłoka elektronowa) ( konfiguracja elektronowa [1])

6 Dawniej wodór był stosowany do napełniania balonów i sterowców( jest ponad 14 razy lżejszy od powietrza) Skroplony wodór znalazł zastosowanie jako paliwo w silnikach rakietowych Izotop wodoru – tryt – wykorzystywany jest w reakcjach termojądrowych, które mogą potencjalnie stanowić źródło taniej i czystej energii. Wodór używany jest także w elektrowniach do chłodzenia generatorów dużej mocy

7 Ładunek termojądrowy, (wodorowy )− ładunek wybuchowy w którym głównym źródłem energii wybuchu jest reakcja termojądrowa zachodząca podczas jego wybuchu. 1 listopada 1952 amerykańscy fizycy pod kierunkiem Edwarda Tellera i Polaka Stanisława Ulama, doprowadzili na atolu Eniwetok do pierwszego wybuchu bomby termojądrowej "Mike". Bomba wykorzystywała deuter i tryt jako paliwo termojądrowe. Siłę wybuchu oszacowano na 10,4 megaton (MT) czyli około 700 bomb jądrowych zrzuconych na Hiroszimę. Największą dotychczas wywołaną eksplozją była detonacja ładunku termojądrowego zawartego w radzieckiej "Car Bombie". Bomba została zdetonowana 30 października 1961 na wysokości 4 km na Nowej Ziemi. Siłę jej wybuchu oszacowano na 58 megaton (prawie 4000 bomb zrzuconych na Hiroszimę)

8 TERAZ POZNACIE 2 SPOSOBY NA POZYSKANIE WODORU DOMOWYM SPOSOBEM. Uwaga!!! Doświadczenia należy wykonywać tylko pod nadzorem kompetentnej osoby dorosłej. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane przeprowadzaniem doświadczeń na własną rękę. Pamiętaj, że wodór jest bardzo łatwo palny.

9 DOŚWIADCZENIE Aparat do elektrolizy napełnij wodą. Następnie dosyp ok. 4 łyżek soli kuchennej(aby zwiększyć przewodność wody). Elektrody połącz ze źródłem prądu stałego, na przykład prostownikiem do ładowania akumulatorów. Elektrolizę prowadź przez około 15 minut. Wodór będzie pojemniku, w którym znajdowała się katoda. Schemat : W jaki sposób prąd rozkłada wodę?

10 Elektrolizer, czyli układ składający się z dwóch przewodników metalicznych (zwanych elektrodami), zanurzonych w roztworze przewodzącym prąd elektryczny (czyli w roztworze elektrolitu), co można przedstawić schematem:

11 Al + NaOH + 3H₂O → Na[Al(OH)₄] + 3/2 H₂ Glin wchodzi w reakcję z roztworem wodorotlenku sodu. Produktem tej reakcji jest m. in. Wodór. Podczas tej reakcji wydziela się energia w postaci ciepła ( reakcja egzotermiczna). Należy o tym pamiętać o tym wykonując doświadczenie.

12 Najpierw przygotuj urządzenie do przeprowadzenia reakcji. Powinno to wyglądać mniej więcej tak: Zbiornik, w którym przeprowadzimy reakcję ( np. szklana butelka) Tzw. Płuczka(napełnij wodą) –pełni rolę filtra dzięki czemu wodór będzie,,czysty’’. Woda zatrzyma niepożądane substancje Zbiornik na wodór (np. balonik)

13 Następnie do zbiornika ( butelki) wsyp 1 zakrętkę NaOH (kreta w granulkach). Później dolej ok. 150ml wody. Teraz do pojemniczka z roztworem włóż glin( folię aluminiową zwiniętą w grubszy rulonik) i zamknij korkiem. Odczekaj kilka minut, aż balon się napełni. Następnie szybkim ruchem zdejmij go i od razu ciasno zawiąż i gotowe. Uwaga!!! Koniecznie pracuj w okularach ochronnych i rękawiczkach pod nadzorem osoby dorosłej.

14 Wykonanie: Rafał Stachura Kl. Ic


Pobierz ppt "Wodór– pierwiastek chemiczny o symbolu,,H’’ (łac. hydrogenium) ; niemetal z bloku s układu okresowego. Jest to najprostszy możliwy pierwiastek o liczbie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google