Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Daria Zielinska klasa 1 IM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Daria Zielinska klasa 1 IM"— Zapis prezentacji:

1 Daria Zielinska klasa 1 IM
Obrazy Salwadora dali Daria Zielinska klasa 1 IM

2 ŻYCIORYS Jedną z najbardziej ekscytujących osobowości sztuki XX wieku jest niewątpliwie Salvador Dali urodzony 11 maja 1904 roku, w Figueras. Imię otrzymał po bracie, który zmarł w wieku siedmiu miesięcy przed trzema laty. Przez to same imię życie Dalego było ciągle naznaczone piętnem jakby rozdwojenia się samego siebie, dlatego chciał udowodnić, że jest bratem żywym, a nie martwym. Dopiero w 1963r. udało mu uwolnić od tego uczucia, malując obraz "Portret mojego zmarłego brata". Pierwsze przybory malarskie otrzymał w 1914 roku od zauroczonego jego malarstwem niemieckiego malarza Siegfrida Burmanna. Mały Salvador nie był pilnym uczniem. Naprawdę interesował go tylko rysunek, dlatego w 1917 r. zapisał się na kurs rysunku do miejskiej szkoły sztuk pięknych. W 1921r. wygrał konkurs w Specjalnej Szkole Malarstwa w San Fernando, dostając pochwałą komisji. Dali był skazany na drwiny ze strony kolegów do czasu, aż odkryli iż uprawia kubizm, stał się dzięki temu pewnego rodzaju idolem. Wtedy zawiązała się gorąca przyjaźń Salvadora i Federica Garcii. W 1923r został wydalony z uczelni za udział w proteście przeciwko nominacji jednego z profesorów. W najbliższym czasie poznał Picassa, który wywarł na nim ogromne wrażenie.

3 W tym okresie zaczął pasjonować się rewolucyjnymi trędami filozoficznymi. Jego świat zapewnił się "aparatami", takimi jak helikopter, podwójny centymetr, albo dziwne maszyny połączone z przeciętymi głowami, kawałkami tułowia lub rozkładającym się osłem albo ptakiem. Po pewnym czasie Luis Bunuel zaproponował mu wspólne nakręcenie filmu, i tym sposobem w ciągu kilku dni powstał scenariusz do "Psa Andaluzyjskiego". W 1929 r. Dali odkrył miłość życia, poznał swoją muzą - Galą, która związała się z nim na zawsze. Zdania krytyków na temat filmu były skrajnie podzielone. W 1930 roku napisał wraz z Bunuelem scenariusz filmu "Złoty wiek". Pokaz filmu wywołał skandal, a prawicowi ekstremiści zniszczyli część kina. . W lutym 1997 roku artysta złożył wizytą jednemu z braci Marx, Harpo. Wspólnie napisali scenariusz do filmu "Żyrafy na koniach o grzbietach z sałaty". Wcześniej podarował mu na Gwiazdką harfą ze strunami z drutu kolczastego.19 lipca spotkał się w Londynie z Freudem, twórcą psychoanalizy, który po tym spotkaniu zmienił nieco swoje zdanie na temat surrealistów, których uważał dotąd za "zupełnych wariatów". Kolejne lata były pełne twórczości Dalego; pisał libretto i opracowywał scenografią do baletów, tworzył biżuterią, opracowywał reklamy, ilustrował książki, współpracował z Waltem Disneyem, projektował modą, wnętrza i przedmioty użytkowe, rzeźbił, interesował się optyką i innymi dziedzinami nauki. Dnia 10 czerwca 1982 roku Gala odeszła na zawsze. Był to zarazem koniec Dalego -ekstrawaganckiego surrealisty. Pozbawiony niestrudzonej podpory, swej muzy, Dali był schorowanym geniuszem, który umiał już tylko wypowiadał się wprost, bez ogródek i kamuflażu. W maju 1983 roku Dali namalował swój ostatni obraz, "Jaskółczy ogon". Zmarł 23 stycznia 1989r.

4 Salwador Dali ,,Postać przy oknie’’

5 ,, Postać przy oknie’’ to obraz Salwadora Dali, który powstał w 1925 roku . W centralnej części dzieła znajduje się kobieta , która patrzy przez okno. Jest ona ubrana w niebieski szlafrok. Na tym obrazie przed główną postacią widać morze oraz jakąś wyspę. Na dziele Salwadora Dali dominują kolory ciemne, głownie ciemno niebieskie . Na obrazie " Postać przy oknie " panuje smutna atmosfera. Kobieta jest rozmarzona oraz myśląca być może o swoim życiu. O jej rozmarzeniu i myśleniu świadczyć może to, że ta postać ma skierowaną twarz prosto na morze. Obraz Salwadora Dali " Postać przy oknie " został namalowany farbami olejnymi na płótnie. Znajduje się w muzeum sztuki , w St. Petersburg na Florydzie.

6 Salwador Dali ,,Uporczywość pamięci”

7 ,,Uporczywość pamięci,, to obraz Salwadora Dali, który powstał w 1931 roku . W centralnej części dzieła widać wszędzie rozrzucone zegarki, które są ,,miękkie”. Na tym obrazie za główną scenerią widać skały przylądka Creus , które stały się przykładem „twardych” form. Na dole widać ciemna ziemie, co sprawia wrażenie jakby każdy element kompozycji został oddzielnie oświetlony. Artysta, mający świetnie opracowany rysunek oraz znając się na perspektywie, tworzy w sposób zaskakujący. Przykładem są teoretycznie poprawnie namalowane zegary, ale dlaczego jeden z nich został przewieszony przez gałąź, a drugi spływa z blatu? Właśnie o takie zadziwienie widza chodziło artyście, który w dowolny sposób łączył różne przedmioty. Elementy obrazu tak zostały rozmieszczone na płótnie, iż mamy wrażenie dużej przestrzeni i pustki. Na obrazie dominują kolory jasne, głównie pomarańczowo- żółte. Na obrazie " Uporczywość pamięci " panuje spokój . O spokoju obrazu może świadczyć to, że nie rozgrywa się żadna walka i nie ma żadnej dynamiki w obrazie. Obraz Salwadora Dali " Uporczywość pamięci " został namalowany farbami olejnymi na płótnie . Znajduje się w muzeum sztuki , w St. Petersburg na Florydzie.

8 Salwador Dali ,,Oko”

9 ,,Oko’’ to obraz Salwadora Dali , który powstał w 1945 roku.
W centralnej części dzieła znajduje się oko, które przygląda się światu. W oddali widać skały przylądka Creus. Na tym obrazie przed głównym planem widać promienie, które padają na ziemie. Na dziele dominują kolory ciemne, głownie niebiesko-zielone. Jedynie oko jest przejaśnione odcieniem jasnym. Na obrazie "Oko” wśród panuje spokojna atmosfera. O spokoju obrazu świadczy to, że na nim się nic nie dzieje. Obraz Salwador Dali ,,Oko” został namalowany farbami olejnymi na płótnie. Znajduje się w muzeum sztuki , w St. Petersburg na Florydzie.

10 Salwador Dali ,,Urna”

11 ,,Urna’’ to obraz Salwadora Dali , który powstawał w 1922-23 roku.
W centralnej części dzieła znajduje się urna, która świadczy o kogoś śmierci. Na tym obrazie przed głównym planem widać dwie gruszki. Na tym dziele dominują kolory ciemne, głownie zielone. Jedynie urna jest biała. Na obrazie "Urna” panuje spokojna atmosfera. O spokoju obrazu świadczy to, że na nim się nic nie dzieje. Obraz Salwador Dali ,,Urna” został namalowany farbami olejnymi na płótnie. Znajduje się w muzeum sztuki , w St. Petersburg na Florydzie.

12 Salvador Dali "Chrystus św. Jana od Krzyża"

13 ,, Chrystus św. Jana od Krzyża’’ to obraz Salwadora Dali , który powstał w 1951 roku. W centralnej części dzieła widać Jezusa, który wisi na krzyżu patrząc na ziemie. Na tym obrazie pod głównym planem na dole widać dwóch rybaków, którzy chcą odbić od brzegu oraz skały prawdopodobnie od przylądka Creus. Na obrazie dominują kolory ciemne. Jedynie dół planu jest o kolorze jasnym. Na obrazie " Chrystus św. Jana od Krzyża " panuje smutna atmosfera. Znajduje się w muzeum sztuki , w St. Petersburg na Florydzie.

14 KONIEC


Pobierz ppt "Daria Zielinska klasa 1 IM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google