Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józefa Ignacego Kraszewskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józefa Ignacego Kraszewskiego"— Zapis prezentacji:

1 Józefa Ignacego Kraszewskiego
Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego

2 ŻYCIORYS Józef Ignacy Kraszewski żył w latach 1812-1887.
Ignacy Kraszewski był powieściopisarzem, poetą, krytykiem literackim, publicystą, dziennikarzem, działaczem społecznym i politycznym.

3 W 1830 r. został aresztowany za udział w tajnym związku młodzieży
W 1830 r. został aresztowany za udział w tajnym związku młodzieży. Zwolniono go w 1832 r. dzięki staraniom rodziny. Gospodarował na Wołyniu. Tworzył powieści i pisał artykuły do czasopism. W 1859 r. objął redakcję "Gazety Codziennej" (później "Polskiej"). W 1863 r. wyjechał do Drezna Do kraju Kraszewski nadsyłał korespondencję, swoje książki, artykuły. Do 1876 r. prowadził działalność polityczną, skierowaną przeciw konserwatystom. Oskarżony o szpiegostwo, osadzony został w Magdeburgu. Ostatnie lata życia Ignacy spędził we Włoszech i Szwajcarii.

4 W licznych utworach Józef Ignacy Kraszewski zawarł obraz współczesnego mu społeczeństwa oraz naszej narodowej przeszłości. W powieściopisarstwie Kraszewskiego wyróżnić można trzy okresy: młodzieńczy ( ), wołyńsko-warszawski ( ) i okres drezdeński (od 1863 r.). Po cyklu powieści współczesnych i ludowych ostatni okres twórczości obfitował w powieści historyczne, dotyczące zarówno czasów starożytnych ("Rzym za Nerona"), XV wieku ("Krzyżacy 1410"), wieku XVIII (trylogia saska oraz późniejsze "Saskie ostatki"), jak i innych, np. "Sto diabłów", "Macocha", "Warszawa 1794".

5 Józef Ignacy Kraszewski został pochowany w grobach zasłużonych Na Skałce w Krakowie.

6 W sarkofagu nr IV pochowano Józefa Ignacego Kraszewskiego.
W trumnie znalazło się również miejsce na ołowianą skrzynię, wypełnioną gazetami z artykułami z jego pogrzebu.

7 TWÓRCZOŚĆ Kraszewski jest autorem 586 dzieł zawartych w 600 tomach. Jego wielką zasługą jest wyparcie z obiegu czytelniczego marnych powieści francuskich i zastąpienie ich wartościową powieścią traktującą o najżywotniejszych sprawach Polaków.  To on był wielkim nauczycielem historii dzieł historycznych, które napisał, stało się dla trzech pokoleń Polaków jedynymi podręcznikami, z których czerpano wiedzę o przeszłości ojczyzny.

8 Był niepoślednim znawcą spraw archeologii, której poświecił "Sztukę u Słowian". Zajmował się też etnografią i był zamiłowanym kolekcjonerem. Odbywał liczne podróże -  najpierw po Kresach, później po krajach Europy i pisał dzieła podróżnicze, np. "Wspomnienia Polesia, Wołynia i Litwy".  Wprost niemożliwy do oszacowania jest dorobek publicystyczny pisarza, wypowiadającego się na temat wszystkich, nurtujących wówczas społeczeństwo spraw. Korespondował Kraszewski z całym intelektualnym i artystycznym światem swojej epoki, a jego korespondencję liczą znawcy na listów. 

9 W Dreźnie prowadził własną drukarnię
W Dreźnie prowadził własną drukarnię W Żytomierzu prowadził niesłychanie ożywioną działalność społeczną - był kuratorem szkół, dyrektorem teatru i klubu szlacheckiego, naczelnikiem komitetu statystycznego - zajmując się między innymi inwentaryzacją zabytków Wołynia. Przez całe życie wspierał młodych adeptów literatury i sztuki - dzięki jego protekcji debiutował między innymi młodziutki Jan Kasprowicz.

10 Józef Ignacy Kraszewski uprawiał także muzykę i malarstwo
Józef Ignacy Kraszewski uprawiał także muzykę i malarstwo. Komponował utwory fortepianowe, wypowiadał się z wielkim znawstwem na muzyczne tematy. Malarzem był bardzo utalentowanym i wszechstronnym - tworzył obrazy olejne, akwarele, rysował ołówkiem, mistrzostwo osiągnął w trudnej sztuce akwaforty. 

11 Wybrane utwory J.I.Kraszewskiego
„Bajka o kurce i kogutku” „Dziad i baba” „Jak się dawniej listy pisały” „Kwiat paproci” „O królewnie czarodziejce” „Psiarek” „Stara baśń”

12

13 Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

14 Ekspozycja stała w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

15 Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie

16 Ławeczka – pomnik Kraszewskiego w Białej Podlaskiej

17 Źródła: www.ignacy.kraszewski.pl www.muzeumjik.prv.pl


Pobierz ppt "Józefa Ignacego Kraszewskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google