Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. ŻYCIORYS Józef Ignacy Kraszewski żył w latach 1812-1887. Ignacy Kraszewski był powieściopisarzem, poetą,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. ŻYCIORYS Józef Ignacy Kraszewski żył w latach 1812-1887. Ignacy Kraszewski był powieściopisarzem, poetą,"— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego

2 ŻYCIORYS Józef Ignacy Kraszewski żył w latach 1812-1887. Ignacy Kraszewski był powieściopisarzem, poetą, krytykiem literackim, publicystą, dziennikarzem, działaczem społecznym i politycznym.

3 W 1830 r. został aresztowany za udział w tajnym związku młodzieży. Zwolniono go w 1832 r. dzięki staraniom rodziny. Gospodarował na Wołyniu. Tworzył powieści i pisał artykuły do czasopism. W 1859 r. objął redakcję "Gazety Codziennej" (później "Polskiej"). W 1863 r. wyjechał do Drezna. Do kraju Kraszewski nadsyłał korespondencję, swoje książki, artykuły. Do 1876 r. prowadził działalność polityczną, skierowaną przeciw konserwatystom. Oskarżony o szpiegostwo, osadzony został w Magdeburgu. Ostatnie lata życia Ignacy spędził we Włoszech i Szwajcarii.

4 W licznych utworach Józef Ignacy Kraszewski zawarł obraz współczesnego mu społeczeństwa oraz naszej narodowej przeszłości. W powieściopisarstwie Kraszewskiego wyróżnić można trzy okresy: młodzieńczy (1830-1838), wołyńsko-warszawski (1838-1863) i okres drezdeński (od 1863 r.). Po cyklu powieści współczesnych i ludowych ostatni okres twórczości obfitował w powieści historyczne, dotyczące zarówno czasów starożytnych ("Rzym za Nerona"), XV wieku ("Krzyżacy 1410"), wieku XVIII (trylogia saska oraz późniejsze "Saskie ostatki"), jak i innych, np. "Sto diabłów", "Macocha", "Warszawa 1794".

5 Józef Ignacy Kraszewski został pochowany w grobach zasłużonych Na Skałce w Krakowie.

6 W sarkofagu nr IV pochowano Józefa Ignacego Kraszewskiego. W trumnie znalazło się również miejsce na ołowianą skrzynię, wypełnioną gazetami z artykułami z jego pogrzebu.

7 TWÓRCZOŚĆ Kraszewski jest autorem 586 dzieł zawartych w 600 tomach. Jego wielką zasługą jest wyparcie z obiegu czytelniczego marnych powieści francuskich i zastąpienie ich wartościową powieścią traktującą o najżywotniejszych sprawach Polaków. To on był wielkim nauczycielem historii - 100 dzieł historycznych, które napisał, stało się dla trzech pokoleń Polaków jedynymi podręcznikami, z których czerpano wiedzę o przeszłości ojczyzny.

8 Był niepoślednim znawcą spraw archeologii, której poświecił "Sztukę u Słowian". Zajmował się też etnografią i był zamiłowanym kolekcjonerem. Odbywał liczne podróże - najpierw po Kresach, później po krajach Europy i pisał dzieła podróżnicze, np. "Wspomnienia Polesia, Wołynia i Litwy". Wprost niemożliwy do oszacowania jest dorobek publicystyczny pisarza, wypowiadającego się na temat wszystkich, nurtujących wówczas społeczeństwo spraw. Korespondował Kraszewski z całym intelektualnym i artystycznym światem swojej epoki, a jego korespondencję liczą znawcy na 40 000 listów.

9 W Dreźnie prowadził własną drukarnię. W Żytomierzu prowadził niesłychanie ożywioną działalność społeczną - był kuratorem szkół, dyrektorem teatru i klubu szlacheckiego, naczelnikiem komitetu statystycznego - zajmując się między innymi inwentaryzacją zabytków Wołynia. Przez całe życie wspierał młodych adeptów literatury i sztuki - dzięki jego protekcji debiutował między innymi młodziutki Jan Kasprowicz.

10 Józef Ignacy Kraszewski uprawiał także muzykę i malarstwo. Komponował utwory fortepianowe, wypowiadał się z wielkim znawstwem na muzyczne tematy. Malarzem był bardzo utalentowanym i wszechstronnym - tworzył obrazy olejne, akwarele, rysował ołówkiem, mistrzostwo osiągnął w trudnej sztuce akwaforty.

11 Wybrane utwory J.I.Kraszewskiego -„Bajka o kurce i kogutku” -„Dziad i baba” -„Jak się dawniej listy pisały” -„Kwiat paproci” -„O królewnie czarodziejce” -„Psiarek” -„Stara baśń”

12

13 Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

14 Ekspozycja stała w Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

15 Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie

16 Ławeczka – pomnik Kraszewskiego w Białej Podlaskiej

17 Źródła: -www.ignacy.kraszewski.plwww.ignacy.kraszewski.pl -www.muzeumjik.prv.plwww.muzeumjik.prv.pl -www.zszabiele.strefa.plwww.zszabiele.strefa.pl -www.audioteka.plwww.audioteka.pl -www.lubimyczytac.plwww.lubimyczytac.pl -www.jarmila09.wordpress.comwww.jarmila09.wordpress.com


Pobierz ppt "Życie i twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego. ŻYCIORYS Józef Ignacy Kraszewski żył w latach 1812-1887. Ignacy Kraszewski był powieściopisarzem, poetą,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google