Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mistrz gier i zabaw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mistrz gier i zabaw."— Zapis prezentacji:

1 Mistrz gier i zabaw

2 Oto pierwsza śląska zabawa

3 Klipa

4 Co to jest klipa ? Klipa – typ popularnej gry podwórkowej, granej przeważnie przez dzieci. Akcesoria- Na ziemi rysuje się koło do gry służą dwa kije, jeden długi około 1m i drugi krótszy 10 cm do 15cm.

5

6 Druga śląska zabawa

7 Zuska – śląska ruletka

8 Co to jest Zuska ? Zuska – Była to obrotowa tarcza z wymalowanymi polami. Poszczególne pola, różniły się kolorami, albo miały wymalowane obrazki. A kiedy się pokręciło zuską, to kołki uderzały o umocowany na sztywno skórzany język . Kiedy tarcza zatrzymała się, to właśnie ten język wskazywał wygrane pole. Akcesoria – Z drewna koło o średnicy około 30-40cm i deska z drewna i kołek.

9 Trzecia śląska zabawa.

10 Cymbergaj

11 Co to jest cymbergaj ? Gra toczy się na boisku z zaznaczonym środkiem, polem karnym i bramkami jej celem jest strzelenie jak największej ilości goli przeciwnikowi, używając grzebienia do uderzania zawodników, tak by przesuwać nimi piłkę w kierunku bramki przeciwnika. Akcesoria – trzy monety, jednak dwie z nich z reguły są większe np. 2zł są stosowane jako zawodnicy, a trzecia o mniejszej masie np. 20 gr jako piłka i dwa grzebienie.

12 Oto czwarta śląska zabawa

13 Kulanie felgi

14 Co to jest kulanie felgi ?
Obręcz ta miała przekrój kwadratu , co powodowało , że łatwiej było ją toczyć przy pomocy patyka. Akcesoria – obręcz o przekroju kwadratu i patyk.

15

16 A teraz śląskie zabawki

17 Śląski wózek dla lalek

18 Co to jest śląski wózek ? Wózeczki dla lalek domowej roboty. Były wycinane z drewna i miały też drewniane koła. Następnie całość była malowana na jakiś jasny kolor, do czego wykorzystywano resztki farb.

19

20 Oto śląskie lalki

21 Są różne rodzaje lalek.

22 Lalki porcelanowe

23 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Mistrz gier i zabaw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google