Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atakowanie przeciwnika nogami. Opracował: Dominik Pasek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atakowanie przeciwnika nogami. Opracował: Dominik Pasek"— Zapis prezentacji:

1 Atakowanie przeciwnika nogami. Opracował: Dominik Pasek
Sędzia II Ligi Głogów

2 Stopniowanie przewinienia
Gra nogami w sposób: nieostrożny, nierozważny, z użyciem nieproporcjonalnej siły, niebezpieczny. Poważny, rażący faul. Gwałtowne, agresywne zachowanie. Nieostrożność – ma miejsce wtedy, gdy zawodnik swój atak wykonuje w sposób niedokładny, nieuważny i bez zachowania należytej staranności. (Brak kary indywidualnej za przewinienie) Nierozważność – ma miejsce wtedy, gdy zawodnik swój atak wykonuje całkowicie nie zważając na bezpieczeństwo przeciwnika i konsekwencje, jakie ten atak może spowodować. (Napomnienie za przewinienie) Użycie nieproporcjonalnej siły – ma miejsce wtedy, kiedy zawodnik swój atak wykonuje z dużą siłą, rażąco wykraczając poza granice normalnej gry, narażając tym samym przeciwnika na niebezpieczeństwo odniesienia kontuzji. (Wykluczenie za przewinienie) Niebezpieczny – ma miejsce wtedy, kiedy zawodnik próbując zagrać piłkę w taki sposób, że naraża on na kontuzję samego siebie lub znajdującego się w zasięgu gry zawodnika drużyny przeciwnej, który w obawie przed skutkami tego zagrania powstrzymuje się od gry. (Brak kary indywidualnej za przewinienie) Poważny, rażący faul – ma miejsce wtedy, kiedy zawodnik używa nieproporcjonalnej siły lub brutalności w odniesieniu do zawodnika drużyny przeciwnej, kiedy walczą o piłkę będącą w grze. (Wykluczenie za przewinienie) Gwałtowne, agresywne zachowanie – ma miejsce wtedy, kiedy zawodnik używa nieproporcjonalnej siły bądź brutalności w stosunku do zawodnika drużyny przeciwnej, kiedy nie walczą o piłkę. Również kiedy zawodnik używa nieproporcjonalnej siły bądź brutalności w stosunku do współpartnera, widza, działacza lub każdej innej osoby.

3 Gra nogami w sposób niebezpieczny
Nieostrożność ma miejsce wtedy, gdy zawodnik swój atak wykonuje w sposób niedokładny, nieuważny, bez nadmiernej siły i bez zachowania należytej staranności. Nieostrożność w grze nie powoduje konieczności stosowania kar indywidualnych. Nierozważność ma miejsce wtedy, gdy zawodnik atakuje przeciwnika w sposób brawurowy, nie zważając na jego bezpieczeństwo i konsekwencje, jakie ten atak może spowodować. Nierozważność musi być karana napomnieniem. Użycie nieproporcjonalnej siły ma miejsce wtedy kiedy, atak na przeciwnika wykonany jest z dużą siłą, rażąco wykraczający poza granice normalnej gry, narażając tym samym przeciwnika na niebezpieczeństwo lub powodując jego kontuzje. Użycie nieproporcjonalnej siły, musi być karane wykluczeniem z gry.

4 Poważny, rażący faul Zawodnik popełnia poważny, rażący faul wówczas gdy, używa nieproporcjonalnej siły lub brutalności w odniesieniu do zawodnika drużyny przeciwnej, kiedy walczy o piłkę będącą w grze. Atak nogami, który narażą na niebezpieczeństwo zawodnika drużyny przeciwnej, musi być traktowany jako poważny, rażący faul. Każdy zawodnik, który gwałtownie atakuje zawodnika drużyny przeciwnej, kiedy walczą o piłkę z przodu, z boku lub z tyłu, używając jednej lub obu nóg, czyniąc to z użyciem nieproporcjonalnej siły i narażając tego zawodnika na niebezpieczeństwo popełnia poważny rażący faul. Przy poważnym, rażącym faulu korzyść nie powinna być stosowana. Chyba, że zastosowana korzyść stwarza realną szansę zdobycia bramki przez drużynę poszkodowaną. Poważny, rażący faul karany jest wykluczeniem z gry.

5 Gwałtowne, agresywne zachowanie
Zawodnik zachowuje się gwałtownie, agresywnie wtedy, gdy używa nieproporcjonalnej siły, bądź brutalności w stosunku do zawodnika drużyny przeciwnej, kiedy nie walczą o piłkę. Przy gwałtownym i agresywnym zachowaniu korzyść nie powinna być stosowana. Chyba, że zastosowana korzyść stwarza realną szansę zdobycia bramki przez drużynę poszkodowaną. Gwałtowne i agresywne zachowanie często prowadzi do masowej konfrontacji, dlatego sędziowie w takich wypadkach musza aktywnie interweniować. Zawodnik za tego typu zachowanie musi zostać wykluczony z gry.

6 Atakowanie nogami Atak wślizgiem jest dozwolonym sposobem walki o piłkę, o ile wślizgująca noga (but) zawodnika atakującego w momencie ataku na piłkę dotyka ziemi i trafia bezpośrednio w piłkę. Atakujący zawodnik, którego wślizgująca noga trafia bezpośrednio w piłkę, zaś druga noga trafia w przeciwnika lub gdy wślizgująca noga trafia równocześnie w piłkę i nogę przeciwnika, popełnia przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim, lub karnym.

7 Atakowanie nogami Atak nogami na nogi przeciwnika, który zagraża bezpieczeństwu przeciwnika i zawiera w sobie element użycia nadmiernej siły i gwałtowności, musi być traktowany jako poważny, rażący faul a winny zawodnik musi zostać wykluczony gry. Jeżeli jednak sędziowie nie zakwalifikują ataku na nogi przeciwnika (z tyłu, z boku lub z przodu) jako poważnego, rażącego (biorąc pod uwagę dynamikę i sposób jego wykonania), mogą jedynie napomnieć atakującego zawodnika, bądź zrezygnować z zastosowania kary indywidualnej.

8 Atakowanie przeciwnika
Kryteria oceny powagi przewinienia: element rozmyślności lub złośliwości, dynamika wykonanego ataku, szansa zagrania piłki przez atakującego, czy zawodnik zagraża bezpieczeństwu przeciwnika?

9 Element rozmyślności lub złośliwości

10 Atak wślizgiem jest dozwolonym sposobem walki o piłkę, o ile nie wykonany jest w sposób nieostrożny, nierozważny bądź z użyciem nieproporcjonalnej siły.

11 Szansa zagrania piłki przez atakującego

12 Zagrożenie bezpieczeństwa przeciwnika

13 Okoliczności podejmowania decyzji
Czy atak nogami był nieostrożny? Czy atak nogami był nierozważny? Czy przy użyciu nadmiernej siły?

14 Prawidłowa ocena Jednolitość w ocenie i karach,
Ochrona zawodników przed grą nieprzepisową, Konsekwencja w karaniu, Rygorystyczne karanie winnych.


Pobierz ppt "Atakowanie przeciwnika nogami. Opracował: Dominik Pasek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google