Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RINGO Olga Mokanek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RINGO Olga Mokanek."— Zapis prezentacji:

1 RINGO Olga Mokanek

2 Spis treści Czym to się je? (definicja) Co przygotować? (sprzęt)
Gdzie grać? (boisko) Cel gry. Jak grać? (zasady) Z kim grać? (ringo – zapaleńcy) Dodatki. :3

3 1. Czym to się je? Ringo (ang. ring pierścień/koło) – polska gra sportowa polegająca na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej. Została wymyślona przez znanego szermierza i dziennikarza Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959 roku. Tak, ten pan był Polakiem! Gra w ringo uprawiana jest w licznych krajach nie tylko Europy, a w wielu innych wzbudza zainteresowanie.

4 2. Co przygotować? Kółko ringo - według wzoru Włodzimierza Strzyżewskiego, wagi gramów, z otworem dekompresyjnym i ryflowaniem górnej i dolnej powierzchni, ma średnicę 17 cm, jest stabilne w locie i nie powoduje urazów palców u dzieci i dorosłych.

5 3. Gdzie grać? Boisko do ringo ma wymiary podstawowe boiska do siatkówki 9x 18 metrów. Linka ringo (sznur, taśma lub siatka) jest zawieszona na wysokości 243 cm. Wymiary boiska do gier indywidualnych zależne są od wieku i kategorii zawodników. Linia oddzielająca od siebie dwa pola boiska ringo nazywa się „Linią Pokoju” i pod karą utraty punktu nie może być naruszona w żadnym okresie gry, ani na ziemi, ani w powietrzu, przez żadnego z grających.

6 4. Cel gry. Celem gry jest zdobycie 15 punktów w wyniku obrony własnego terenu i takich rzutów kółkiem ringo z własnego pola, bądź spoza tego pola w granicach linii środkowej ponad linką ringo - by kółko upadło na boisko przeciwnika. Punkty zdobywa się za każdy błąd przeciwnika, a traci za każdy błąd własny, powodujący wypadnięcie kółka ringo z gry.

7 5. Jak grać? Zawodnicy zajmują pola wg. losowania. Zawodnik wygrywający losowanie wybiera stronę boiska i serwuje jako pierwszy. Grę rozpoczyna serwis zza końcowej linii boiska w granicach bocznej linii boiska. Po wyrzucie kółka zawodnik może wejść na własne boisko. Naruszenie końcowej linii w czasie serwu lub wyjście jakąkolwiek częścią ciała poza przedłużenia linii bocznych powoduje utratę punktu . Pierwszy serwis wykonuje kapitan drużyny, zmiana serwujących następuje w grach indywidualnych co 3 punkty a w zespołowych co 5 punktów. Jeśli po serwisie kółko ringo dotknie linki z góry i upadnie na ważne pole przeciwnika „ net” w grze pojedynczej serw powtarza się bez utraty punktu. Drugi kolejno „net” powoduje utratę punktu.

8 Uwaga: Kółko odchylone o 45o lub więcej stanowi rzut zabroniony („pion”) co powoduje utratę punktu. Odwrócenie płaszczyzny lotu kółka o 180 stopni lub więcej („koziołek”) powoduje utratę punktu. Jednakże kółko , które dotknęło w górze linki i spadło na boisko przeciwnika koziołkując , jest ważne.

9 6. Z kim grać? Polskie Towarzystwo Ringo
International Ringo Federation Białoruska Federacja Ringo Niemiecka Federacja Ringtenisa (bo u nich się musi nazywać inaczej -,-) Armeńska Federacja Ringo Cesky Klub Ringa

10 7. Dodatky Powstał hymn ringo, którego słowa napisał sam inicjator tej gry. Wykonanie należy do popularnego zespołu Dwa Plus Jeden. ( Ringo rules in English ( Cukiereczek – o ringo po rosyjsku :3 (

11 Kaniec. Oćeń spasiba za wysłuchanie, Olga. ^^


Pobierz ppt "RINGO Olga Mokanek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google