Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały: Zuzia Witkowska Jagoda Stańska Julia Karpińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały: Zuzia Witkowska Jagoda Stańska Julia Karpińska"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały: Zuzia Witkowska Jagoda Stańska Julia Karpińska
„Ryś ,dziki kot” Wykonały: Zuzia Witkowska Jagoda Stańska Julia Karpińska W polskich lasach żyje już tylko 200 rysi! To za mało, by mogły przetrwać. Dlatego WWF już dziś pracuje by te dzikie koty powróciły do polskich lasów. Aby w pełni zrealizować ten projekt potrzebujemy Twojego wsparcia

2 ,,Ryś ,dziki kot”

3 W polskich lasach żyje już tylko 200 rysi
W polskich lasach żyje już tylko 200 rysi! To za mało, by mogły przetrwać. Dlatego WWF już dziś pracuje by te dzikie koty powróciły do polskich lasów. Aby w pełni zrealizować ten projekt potrzebujemy Twojego wsparcia. Występowanie na terenie Polski. Na terenie Polski wyróżnia się dwie populacje rysi. Populacja nizinna występuje w Polsce północno- wschodniej (Puszcze Augustowska, Knyszyńska, Białowieska i Borecka), a karpacka we Wschodnich i Zachodnich Karpatach oraz na Pogórzu Karpackim. Od lat 80. nielicznie spotykany jest na Roztoczu i na Polesiu Lubelskim. Niewielka, sztucznie reintrodukowana na początku lat 90. XX wieku populacja żyje w Puszczy Kampinoskiej. Według autorów raportu ZBS PAN "Czynna ochrona rysia w Polsce" w 2008 liczba rysi w Polsce oszacowana została na około 200 osobników.

4 Siedlisko Duże, zwarte kompleksy leśne ze starymi drzewostanami o gęstym podszycie, zarówno górskie jak i nizinne, iglaste i mieszane. W zależności od obfitości siedliska, areat osobniczy rysia euroazjatyckiego może się wahać od 130 km² do 1400 km² (w Polsce do 350 km²).

5 Charakterystyka ogólna
Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach, palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch czarnożółtorudy z brunatnymi plamkami (wyraźniejsze u populacji karpackich, i mniej wyraźne u nizinnych), brzuch i bokobrody białe. Stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, ogon krótki, ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest za to dobrym biegaczem, szybko się męczy.


Pobierz ppt "Wykonały: Zuzia Witkowska Jagoda Stańska Julia Karpińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google