Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Park Narodowy Kakadu położony jest w płn. części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 19 804 km². Park został

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Park Narodowy Kakadu położony jest w płn. części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 19 804 km². Park został"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Park Narodowy Kakadu położony jest w płn. części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 19 804 km². Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa parku wywodzi się od nieprawidłowej wymowy słowa Gagadju (nazwa plemienia Aborygenów zamieszkująca te tereny). Południe parku stanowią skaliste regiony, doskonałe miejsce dla węży i jaszczurek. Występują tam niewielkie lasy palmowe. Centrum parku to trawiaste równiny z gęstą siecią rzek, z kępami eukaliptusów. Na północy znajduje się podmokłe nadbrzeże. Park jest domem 50 gatunków ssaków, 100 gatunków gadów i 280 gatunków ptaków. Na terenie parku mieszka aborygeńskie plemię Gagudju.

4

5

6 Karlu Karlu – (ang. Devils Marbles), (pl. Diabelskie Kulki (Kości). Obszar pustynny (Tanami), ze skałami w kształcie zbliżonym do kuli. Znajduje się na południe od Parku Narodowego Kakadu. Rozmiar kamieni dochodzi do 7 m średnicy..

7

8 Karlu Karlu (Devils marbles). Przez Aborygenów uznawane za miejsce kultu religijnego.

9

10 W parku Kakadu żyje około 25 gatunków żab, 60 gatunków ssaków, 51 gatunków ryb słodkowodnych, 120 gatunków gadów, 280 gatunków ptaków (z czego jedna trzecia to endemity) oraz co najmniej 10 tys. gatunków owadów. Lista ta jest stale uzupełniana. Podmokłe obszary parku znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa, głównie ze względu na występowanie rzadkich gatunków ptaków wodnych. Turystom zazwyczaj dane jest oglądać tylko niewielki fragment tego bogatego ekosystemu – wiele zwierząt unika spotkania z człowiekiem, prowadzi nocny tryb życia albo występuje niezmiernie rzadko.

11 Old Jim Jim Road

12 Obserwację form życia wodnego umożliwiają rejsy po rzece South Alligator oraz po Yellow Water Billabong

13

14 W wodospadach Twin i Jim Jim żyją słodkowodne krokodyle, które uważa się za nieszkodliwe dla człowieka.

15

16 Krokodyl słodkowodny Crocodylus johnsoni

17

18 Na terenie parku natknąć się można na groźne, słonowodne odmiany tych gadów.

19 Bez wątpienia poznają je turyści udający się w rejs po South Water lub Yellow Water.

20 Poza tym w parku zobaczy się jaszczurki i pięć gatunków słodkowodnych żółwi. Nie brak tu i węży, które zalicza się do wyjątkowo jadowitych. Na szczęście rzadko je można spotkać.

21 Pseudechis australis

22 Pseudonaja textilis

23

24

25

26 Park zamieszkuje kilka gatunków kangurów i spokrewnionych z nimi torbaczy walaby. Prawdopodobnie tylko tutaj żyje unikający ludzi wallaroo (kangur górski )

27

28 Kangur górski (Macropus_robustus )

29 Występujące prawdopodobnie tylko w parku Kakadu pytony Oenpelli zostały odkryte przez naukę dopiero w 1977 r.

30 Skalniak szczotkoogonowy (Petrogale penicillata) - torbacz z rodziny kangurowatych.

31 Kolczatka australijska (Tachyglossus aculeatus) – gatunek stekowca z rodziny kolczatkowatych.

32 Dingo (Canis lupus dingo) – przedstawiciel rodziny psowatych.

33 Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii)

34 Widok ptaków wodnych na tle krajobrazu parku Kakadu dostarcza niezapomnianych wrażeń. To jedno z niewielu miejsc w Australii, w których schronienie znalazła duża populacja rzadkich gatunków gęsi i kaczek. Wśród innych ptaków warto wymienić pelikany oraz bociana Jabiru charakteryzującego się czerwonymi nogami i długim, prostym dziobem. Często widuje się czaple (także białe), ibisy i kormorany. Nocą słychać pohukiwania sów, przypominające trochę szczekanie psa. Szczególnie piękne są czarne papugi kakadu z czerwonymi ogonami. Czasami można ujrzeć dropa.

35 Skworczyk towarzyski(Aplonis metallica).

36 Dzikie konie

37 Jabiru,Zabiru czerwononogi (Ephippiorhynchus asiaticus)

38 Bezpłetwiec(Anseranas semipalmata)

39 Kakadu ognistoczuba (Cacatua leadbeateri)

40 Kakadu wielka, zalobnica palmowa,(Probosciger aterrimus)

41 Papugi kakadu

42 Amadyniec (Erythrura gouldiae)

43 Pelikany

44

45 Park Kakadu stanowi również schronienie dla 26 gatunków nietoperzy, w tym czterech odmian zagrożonych całkowitym wyginięciem.

46

47 Trudno nie zauważyć srebrnej barramundy. Jej obecność zaznacza się charakterystycznym zawirowaniem na powierzchni wody. Ryba ta może osiągnąć nawet metr długości, a w wieku 5 lub 6 lat zmienia płeć z męskiej na żeńską!

48 Kopiec termitów

49

50 FLORA PARKU

51 Flora W Kakadu żyje ponad tysiąc gatunków roślin, w większości wykorzystywanych przez Aborygenów do celów spożywczych i leczniczych. Brzegi rzek porośnięte są zaroślami mangrowymi, które hamują erozję oraz dają schronienie ptakom i innym wodolubnym zwierzętom w okresie lęgowym. Południową część parku stanowią suche niziny, porosłe połaciami trawy i drzewami eukaliptusowymi. Na terenie całego parku można znaleźć niewielkie obszary tropikalnych lasów deszczowych. Można tu spotkać m.in. drzewa eukaliptusowe.

52 Ma bardzo toksyczne liście

53

54

55

56 Żałobnice brunatne (Calyptorhynchus lathami)

57 Drzewo eukaliptusowe

58 Żałobnica eukaliptusowa(Calyptorhynchus latirostris)

59

60 Rdzenni mieszkańcy Australii to Aborygeni. Prowadzili koczowniczy tryb życia. Byli uzależnieni od otaczającego ich środowiska i bardzo z nim związani. Do ich podstawowych zajęć należały: łowiectwo i zbieractwo, a w rejonach nadbrzeżnych także rybołówstwo. Obecnie Aborygeni zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary Australii Zachodniej, Queenslandu i Terytorium Północnego. Liczna populacja Aborygenów zamieszkuje także slumsy w wielkich australijskich miastach. Flaga Aborygenów

61 W Parku Kakadu znajduje się bardzo duża ilość rysunków naskalnych Aborygenów.

62

63 Dla aborygenów zamieszkujących północną Australię didgeridoo jest ważna częścią ich kultury i odgrywa kluczową rolę w wielu z ich tradycyjnych ceremonii, w czasie których na didgeridoo mogą grać tylko mężczyźni

64 Didgeridoo – instrument dęty australijskich aborygenów. Czasami jest opisywany jako naturalna drewniana trąbka, muzykolodzy klasyfikują go jako aerofon. Nie istnieją żadne solidne źródła, według których można by określić dokładnie, kiedy instrument ten został wynaleziony, niemniej często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to najstarszy instrument dęty na świecie. Badania archeologiczne aborygeńskich malowideł skalnych w północnej Australii sugerują, że mieszkańcy rejonu Kakadu używają didgeridoo od przynajmniej 1500 lat

65 oprac. na podstawie WEB - jokoretsina Dźwięk: Muzyka Aborygenów z didgeridoo


Pobierz ppt "Park Narodowy Kakadu położony jest w płn. części Terytorium Północnego w Australii. Utworzony w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię 19 804 km². Park został"

Podobne prezentacje


Reklamy Google