Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska Estetyka uzębienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska Estetyka uzębienia."— Zapis prezentacji:

1 Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska Estetyka uzębienia – problem kulturowy Alicja Nowicka Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Szczecin 2014 r.

2 Piękno każdy widzi inaczej Wszystkie ludzkie tęsknoty dotyczą piękna Claude R. Rufenach

3 Uszkodzenia i inkrustacje zębów KLASYFIKACJA ROMERO 1986 Czy powróci moda sprzed tysięcy lat i popularnością będą się cieszyć inkrustacje nazębne?

4 Ryciny pochodzą z: Dentistry: An Illustrated History. Harry N. Abrams Antyczny obraz przedstawiający metodę preparowania zębów używaną przez Majów około 1000 r. n.e. Rycina pochodzi z: Dentistry: An Illustrated History. Harry N. Abrams Most Fenicjan. Most Etrusków.

5 Wszystkie kobiety bez względu na wiek, rangę, zawód, wykształcenie, czy są dziewicami, pannami czy wdowami, które po wydaniu tego prawa narzucą, nakłonią lub oszukają w celu zaślubin jakiegokolwiek poddanego Jego wysokości przy użyciu mocy płynącej z kosmetyków, zapachów, mycia, malowania, sztucznych zębów, peruk lub butów na wysokim obcasie, będą podlegać karze według prawa, które obecnie jest w mocy przeciwko czarom lub podobnym wykroczeniom. [Stomatologia estetyczna B. G. Dale, K.W. Aschheim] Oficjalny edykt jego Królewskiej Mości Króla Wielkiej Brytanii w Perth Amboy w stanie New Jersey. Estetyka – oszustwo podlegające karze

6 Zasada złotych proporcji Szerokość centralnego siekacza szczęki pozostaje w złotej proporcji do szerokości siekacza bocznego, tak jak szerokość siekacza bocznego do kła. szerokość przedniego górnego sekstansu pozostaje w złotej proporcji do szerokości uśmiechu, a ta z kolei zachowuje analogiczną proporcję do szerokości twarzy.

7 Atrakcyjny uśmiech Widoczna jest pełna wysokość sześciu przednich zębów szczęki bez ukazywania przyległego pasma dziąsła – widoczne są tylko brodawki międzyzębowe. Krzywizna sieczna zębów przednich szczęki równoległa do krzywizny wargi dolnej. Krzywizna sieczna zębów przednich szczęki jest nieznacznie oddalona od wargi dolnej lub jej dotyka. Zachowane są przednia oraz boczne przestrzenie negatywne.

8 Atrakcyjny uśmiech Linia łącząca kąciki ust równoległa do płaszczyzny siecznej i linii źrenic oraz prostopadła do linii środkowej ciała. Linia środkowa ciała pokrywa się z linią środkową zębów lub jest do niej równoległa. Podczas uśmiechu widoczne jest maksymalnie osiem przednich zębów szczęki. Kolor uzębienia Fot. Licówki porcelanowe. Galip Gürel

9 Atrakcyjny uśmiech Julia RobertsBeyonceKaty Perry

10 Zmiana ludzi ładnych w pięknych? Victoria BeckhamNicolas Cage Co z przysięgą Hipokratesa?

11 Barwienie zębów wschodnie wybrzeże Meksyku, Afryka (z wyłączeniem Afryki północnej) południowo-wschodnia Azja

12 Uszkodzenia i inkrustacje zębów Indonezyjskie Plemię MentawaiPigmeje z Afryki Środkowej

13 Problemy psychologiczne Erik Sprague – Człowiek jaszczurka Stomatolog nie jest prawnie chroniony przed zarzutami nieodpowiedniego sposobu leczenia, nawet jeśli pacjent podpisze dokument zwalniający go z odpowiedzialności. Dennis Avner – Człowiek Kot Co z przysięgą Hipokratesa?

14 Uszkodzenia i ekstrakcje zębów rdzenni mieszkańcy Australii i Nowej Gwinei mieszkańcy południowej Afryki

15 Złote uzębienie W 1970 roku zużycie złota przez stomatologów sięgało 100 ton rocznie, z czego 25% w USA

16 Fałszywy aparat ortodontyczny

17 Tseuke-yaeba W Azji hollywoodzki uśmiech to już przeszłość

18 Świecące uzębienie Motoi Ishibashi i Daito Manabe – Party in your mouth.

19 Biżuteria nazębna Biżuteria nazębna jest jednym z najnowszych osiągnięć stomatologii estetycznej. Jest całkowicie bezpieczna i odwracalna

20 Grillz nazębne zderzaki

21 Grillz można bezpiecznie nosić maksymalnie przez dwie godziny (Matt Messina z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego). Grillz nazębne zderzaki MadonnaJustin BieberKaty Perry

22 Podsumowanie Krańcowa odmienność poglądów na estetykę dotyczącą uzębienia wskazuje na znaczne różnice wynikające: kulturowych i rytualnych tradycji danej grupy wyobrażenia o idealnym pięknie, którego silnej presji poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni jednostkowych opinie o tym, co piękne chęci dostosowania się do obowiązującego ideału piękności, bez względu na funkcjonalność.

23 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska Estetyka uzębienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google