Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Estetyka uzębienia – problem kulturowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Estetyka uzębienia – problem kulturowy"— Zapis prezentacji:

1 Estetyka uzębienia – problem kulturowy
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie Estetyka uzębienia – problem kulturowy Alicja Nowicka Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska Szczecin 2014 r.

2 „Piękno każdy widzi inaczej”
„Wszystkie ludzkie tęsknoty dotyczą piękna” Claude R. Rufenach

3 Uszkodzenia i inkrustacje zębów
Czy powróci moda sprzed tysięcy lat i popularnością będą się cieszyć inkrustacje nazębne? KLASYFIKACJA ROMERO 1986

4 Ryciny pochodzą z: Dentistry: An Illustrated History. Harry N. Abrams
Most Fenicjan. Antyczny obraz przedstawiający metodę preparowania zębów używaną przez Majów około 1000 r. n.e. Rycina pochodzi z: Dentistry: An Illustrated History. Harry N. Abrams Most Etrusków. Ryciny pochodzą z: Dentistry: An Illustrated History. Harry N. Abrams

5 Estetyka – oszustwo podlegające karze
„Wszystkie kobiety bez względu na wiek, rangę, zawód, wykształcenie, czy są dziewicami, pannami czy wdowami, które po wydaniu tego prawa narzucą, nakłonią lub oszukają w celu zaślubin jakiegokolwiek poddanego Jego wysokości przy użyciu mocy płynącej z kosmetyków, zapachów, mycia, malowania, sztucznych zębów, peruk lub butów na wysokim obcasie, będą podlegać karze według prawa, które obecnie jest w mocy przeciwko czarom lub podobnym wykroczeniom.” [Stomatologia estetyczna B. G. Dale, K.W. Aschheim] Oficjalny edykt jego Królewskiej Mości Króla Wielkiej Brytanii w Perth Amboy w stanie New Jersey.

6 Zasada „złotych proporcji”
W osiemnastym wieku stomatologia stała się samodzielną dyscypliną naukowa i powstało kilka odrębnych specjalności. Liderem tego ruchu był Francuz Pierre Fauchard ( ). Szerokość centralnego siekacza szczęki pozostaje w „złotej proporcji” do szerokości siekacza bocznego, tak jak szerokość siekacza bocznego do kła. szerokość przedniego górnego sekstansu pozostaje w „złotej proporcji” do szerokości uśmiechu, a ta z kolei zachowuje analogiczną proporcję do szerokości twarzy.

7 Atrakcyjny uśmiech Widoczna jest pełna wysokość sześciu przednich zębów szczęki bez ukazywania przyległego pasma dziąsła – widoczne są tylko brodawki międzyzębowe. Krzywizna sieczna zębów przednich szczęki równoległa do krzywizny wargi dolnej. Krzywizna sieczna zębów przednich szczęki jest nieznacznie oddalona od wargi dolnej lub jej dotyka. Zachowane są przednia oraz boczne przestrzenie negatywne.

8 Fot. Licówki porcelanowe. Galip Gürel
Atrakcyjny uśmiech Linia łącząca kąciki ust równoległa do płaszczyzny siecznej i linii źrenic oraz prostopadła do linii środkowej ciała. Linia środkowa ciała pokrywa się z linią środkową zębów lub jest do niej równoległa. Podczas uśmiechu widoczne jest maksymalnie osiem przednich zębów szczęki. Kolor uzębienia Fot. Licówki porcelanowe. Galip Gürel

9 Atrakcyjny uśmiech Julia Roberts Beyonce Katy Perry

10 Zmiana ludzi ładnych w pięknych? Co z przysięgą Hipokratesa?
Victoria Beckham Nicolas Cage Co z przysięgą Hipokratesa?

11 Barwienie zębów wschodnie wybrzeże Meksyku,
Afryka (z wyłączeniem Afryki północnej) południowo-wschodnia Azja

12 Uszkodzenia i inkrustacje zębów
Indonezyjskie Plemię Mentawai Pigmeje z Afryki Środkowej

13 Problemy psychologiczne Co z przysięgą Hipokratesa?
Dennis Avner – „Człowiek Kot” Stomatolog nie jest prawnie chroniony przed zarzutami nieodpowiedniego sposobu leczenia, nawet jeśli pacjent podpisze dokument zwalniający go z odpowiedzialności. Co z przysięgą Hipokratesa? Erik Sprague – „Człowiek jaszczurka”

14 Uszkodzenia i ekstrakcje zębów
rdzenni mieszkańcy Australii i Nowej Gwinei mieszkańcy południowej Afryki

15 Złote uzębienie O W 1970 roku zużycie złota przez stomatologów sięgało 100 ton rocznie, z czego 25% w USA

16 Fałszywy aparat ortodontyczny

17 Tseuke-yaeba W Azji hollywoodzki uśmiech to już przeszłość

18 Świecące uzębienie Motoi Ishibashi i Daito Manabe – „Party in your mouth”.

19 Biżuteria nazębna „Biżuteria nazębna jest jednym z najnowszych osiągnięć stomatologii estetycznej. Jest całkowicie bezpieczna i odwracalna”

20 Grillz „nazębne zderzaki”

21 Grillz „nazębne zderzaki”
Madonna Justin Bieber Katy Perry Grillz można bezpiecznie nosić maksymalnie przez dwie godziny (Matt Messina z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego).

22 Podsumowanie Krańcowa odmienność poglądów na estetykę dotyczącą uzębienia wskazuje na znaczne różnice wynikające: kulturowych i rytualnych tradycji danej grupy wyobrażenia o idealnym pięknie, którego silnej presji poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni jednostkowych opinie o tym, co piękne chęci dostosowania się do obowiązującego ideału piękności, bez względu na funkcjonalność.

23 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Estetyka uzębienia – problem kulturowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google