Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC

2 Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

3 Resuscytacja dorosłego
Prosimy o pomoc świadka wypadku. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, udrażniamy jego drogi oddechowe poprzez umieszczenie jednej dłoni na czole poszkodowanego i odchyleniu jego głowy do tyłu. Przez około 10 sekund staramy się wyczuć prawidłowy oddech.

4 W razie jakichkolwiek wątpliwości uznajemy oddech za nieprawidłowy.

5 Jeśli poszkodowany nie oddycha, to wykonujemy telefon pod numer alarmowy (112, 999).
Wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej poprzez ułożenie nadgarstka pośrodku jego klatki piersiowej, nałożenie drugiego nadgarstka i splecenie palców obu dłoni. Nie możemy uciskać górnej części brzucha ani dolnej części mostka.

6 Po wykonaniu 30 uciśnięć udrażniamy drogi oddechowe poszkodowanego, odchylając jego głowę i unosząc żuchwę. Zaciskamy skrzydełka nosa poszkodowanego, a jego usta zostawiamy lekko otwarte. Nabieramy powietrza i wdmuchujemy do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę obserwując, czy klatka piersiowa się unosi. Wykonujemy jeszcze jeden oddech ratowniczy i wracamy do 30 uciśnięć.

7 Resuscytację kontynuujemy do czasu:
przybycia wykwalifikowanych służb medycznych, powrotu prawidłowego oddechu poszkodowanego, wyczerpania własnych sił.

8 Resuscytację kontynuujemy do czasu:
przybycia wykwalifikowanych służb medycznych, powrotu prawidłowego oddechu poszkodowanego, wyczerpania własnych sił.

9 Pozycja boczna ustalona
Zdejmij okulary poszkodowanemu. Uklęknij przy nim i upewnij się, że obie jego nogi są wyprostowane. Rękę poszkodowanego bliższą sobie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała, a następnie zegnij w łokciu pod kątem prostym, tak aby dłoń skierowana była ku górze. Drugą rękę poszkodowanego unieś ponad klatką piersiową i przytrzymaj stroną grzbietową przy bliższym policzku.

10 Drugą ręką uchwyć dalszą nogę poszkodowanego, tuż powyżej kolana, i podciągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża. Przytrzymując dłoń poszkodowanego dociśniętą do policzka, pociągnij za jego dalszą nogę, tak aby poszkodowany obrócił się na bok w twoim kierunku. Ułóż nogę, za którą przetaczałeś poszkodowanego, tak aby kolano znajdowało się pod kątem prostym w stosunku do biodra. Odegnij głowę poszkodowanego ku tyłowi, aby się upewnić, że jego drogi oddechowe są drożne.

11

12

13 Wypadki komunikacyjne
W razie wypadku należy: Zatrzymać się. Wezwać pogotowie ratunkowe. Ustawić trójkąt ostrzegawczy za miejscem wypadku. Po sprawdzeniu własnego bezpieczeństwa podejść do uszkodzonego pojazdu. Wyłączyć zapłon w aucie, który uczestniczył w wypadku, wyjąć klucze ze stacyjki i zaciągnąć hamulec ręczny.

14 Ocenić liczbę i stan poszkodowanych, w pierwszej kolejności zająć się ciężej rannymi. Jeżeli to możliwe, należy udzielać pierwszej pomocy wewnątrz pojazdu bez zmiany pozycji ratowanych osób. Jeśli u rannych występują objawy bezpośredniego zagrożenia życia wymagające resuscytacji lub zagrożenie czynnikami zewnętrznymi, należy przeprowadzić ewakuację. Do chwili przyjazdu pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej należy pozostać przy ratowanych.

15 Projekt wykonały: Weronika Smolińska Katarzyna Czerwińska
Dominika Niemczyk Aleksandra Dobrowolska Opiekun: mgr Wojciech Penar


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google