Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fryderyk Chopin moje spotkania z muzeami Fryderyka Chopina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fryderyk Chopin moje spotkania z muzeami Fryderyka Chopina."— Zapis prezentacji:

1 Fryderyk Chopin moje spotkania z muzeami Fryderyka Chopina

2 Pod koniec zimy 1810 roku niedaleko Warszawy w Żelazowej Woli, w pięknym dworku urodził się chłopczyk. Rodzice Justyna i Mikołaj Chopinowie nadali mu imię Fryderyk.

3 Dworek w Żelazowej Woli jest położony w otoczeniu prześlicznego parku, w którym stawiał swoje pierwsze kroki mały Fryderyczek. Nic więc dziwnego, że właśnie tu, w Żelazowej Woli powstało chyba najpiękniejsze Muzeum Fryderyka Chopina.

4 Gdy chodzimy ścieżkami po tym parku, możemy wyobrazić sobie śmiejącego się i biegającego po trawnikach małego chłopczyka. Może to właśnie tu zaczął przysłuchiwać się melodyjnym świergotom ptaków?

5 Dziś możemy oglądać i zwiedzać muzeum w starym, wiekowym Dworku Chopina, otoczonym piękną zielenią oraz …

6 … przemierzać ultra nowoczesną salę multimedialną muzeum.

7 Jak każdy młodzieniec, Fryderyk najbardziej lubił wakacje. Wówczas często wyjeżdżał do Szafarni na Kujawach. Tu zawsze notował ludowe śpiewki i melodie. Jako młodzieniec komponował pierwsze mazurki oparte na muzyce ludowej Mazowsza i Kujaw, a rytmy i melodie tych regionów towarzyszyły już mu zawsze.

8 To właśnie dlatego, tu w Szafarni powstał Ośrodek Chopinowski. Ośrodek zajmuje się głównie edukacją chopinowską dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy. Ośrodek ma swoje Muzeum Chopinowskie, jest ponadto organizatorem konkursów i koncertów.

9 Zanim nasz wielki kompozytor opuścił na zawsze Polskę, Chopinowie mieszkali w Warszawie w Pałacu Krasińskich. Fryderyk znajdował tu spokój, aby oddawać się studiom muzycznym i kompozycji. A w Salonie, odbywały się pierwsze publiczne wykonania jego wczesnych dzieł. Miejsce to możemy obejrzeć i osobiście poznać panujący tu klimat – - Salonik Chopinów to Oddział Muzeum Chopina w Warszawie.

10 Jeśli chcemy poznać życie naszego wielkiego kompozytora, historię jego twórczości powinniśmy koniecznie odwiedzić Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

11 Pamięć o naszym narodowym kompozytorze wymaga godnej oprawy. Zapewnia to piękny Pałac Ostrogskich, gdzie ma swoją główną siedzibę Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

12 Muzeum kusi aby zagłębić się w historię naszego kompozytora.

13 W muzeum możemy oglądać unikalne pamiątki po kompozytorze. Złoty zegarek podarowany Chopinowi przez Angelikę Catalani Ostatni fortepian Chopina firmy Ignace Pleyel

14 Rękopis: 24 preluda opus 28 Jest tu wiele rękopisów nut oraz listów osobistych, z których możemy odczytać do kogo kompozytor pisał i jakimi troskami się dzielił.

15 Muzeum jest niesamowite: - pobudza nasze zmysły, nie tylko dźwiękiem, - możemy ustalić indywidualną trasę zwiedzania, - pamiątki są eksponowane w sposób nowoczesny.

16

17 Chopin byłby dumny z takiego nowoczesnego muzeum.

18 Chociaż Fryderyk Chopin żył ponad 150 lat temu, to do dziś jego utwory są oceniane jako fenomenalne i mają licznych wielbicieli na całej kuli ziemskiej. Warto powracać do miejsc, które przypominają nam o naszym wielkim kompozytorze.

19 Gorąco zachęcam wszystkich do poznawania historii i pięknych dzieł naszego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina. Dziękuję za uwagę. Karolina Szot klasa VIa Podczas przygotowywania prezentacji korzystałam z materiałów ze stron www: www.pascal.pl www.chopin.pl www.polskiekrajobrazy.pl www.chopin.muzeum.pl www.ziemiadobrzanska.pl www.turystyka.interia.pl www.en.wikipedia.org


Pobierz ppt "Fryderyk Chopin moje spotkania z muzeami Fryderyka Chopina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google