Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby podejmowania decyzji W jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru? Jak podjąć odpowiednią decyzję?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby podejmowania decyzji W jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru? Jak podjąć odpowiednią decyzję?"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby podejmowania decyzji W jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru? Jak podjąć odpowiednią decyzję?

2 Negocjacje Sposób osiągania porozumienia przez strony o sprzecznych interesach. Strony dążą do znalezienia takiego rozwiązania, które byłoby zadowalające dla uczestników sporu. Etapy negocjacji: zdefiniowanie problemu, zdefiniowanie korzyści obu stron, opracowanie możliwości, zbieranie informacji, identyfikacja interesów obu stron.

3 Kompromis Porozumienie stron konfliktu, polegające na wzajemnych ustępstwach, każdemu udaje się zrealizować swoje cele, a z osiągnięcia innych musi zrezygnować.

4 Konsensus Powszechna zgoda, jednomyślność co do tego, która droga postępowania jest najlepsza. Osiągnięcie konsensusu nie wymaga wzajemnych ustępstw. Żeby uzyskać jednomyślność trzeba często długo i mozolnie uzgadniać wspólną wersję rozwiązania.

5 Decyzja lidera Ostateczną decyzję podejmuje osoba sprawująca w danym zakresie władzę (np. dyrektor, nauczyciel, rodzic, prezydent). Decyzja podejmowana jednoosobowo nie zabiera wiele czasu, a gdy okazuje się błędna, łatwo wskazać osobę za nią odpowiedzialną.

6 Głosowanie Każdy członek grupy sam ocenia konsekwencje różnych możliwych decyzji i w jawnym bądź tajnym głosowaniu określa jakiego wyboru dokonuje. Następnie zlicza się oddane głosy i przyjęte zostaje rozwiązanie, za którym opowiedziała się większość głosujących.

7 Drzewo decyzyjne Wykorzystując tę metodę należy ustalić: Nazwać sytuację wymagającą podjęcia decyzji Ustalić cele i wartości, które chcemy osiągnąć Wymienić możliwe rozwiązania Ocenić pozytywne i negatywne skutki każdego rozwiązań

8 Burza mózgów Ważna jest liczba, a nie jakość pomysłów. Pomysły nie mogą być przez nikogo oceniane, krytykowane i komentowane. Pomysły mogą być najbardziej śmiałe i niedorzeczne. Pomysły powinny być notowane. Postawienie problemu lub zagadnienia do rozwiązania Zbieranie pomysłów. Analiza pomysłów. Dyskusja na temat każdego rozwiązania i jego ocena. Wybór najtrafniejszego rozwiązania problemu. Najlepsze rozwiązanie zostaje wprowadzone w życie i sprawdzone pod względem efektywności.

9 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z: Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "Sposoby podejmowania decyzji W jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru? Jak podjąć odpowiednią decyzję?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google