Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZABYTKI KRAKOWA http://chomikuj.pl/basia1234/Prezentacje+multimedialne/Zabytki+Krakowa,561836914.pps.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZABYTKI KRAKOWA http://chomikuj.pl/basia1234/Prezentacje+multimedialne/Zabytki+Krakowa,561836914.pps."— Zapis prezentacji:

1 ZABYTKI KRAKOWA

2 Kraków to miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą
Kraków to miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą. Jedno z największych i najstarszych miast Polski o wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. W przeszłości Kraków pełnił rolę stolicy państwa i siedziby władców.

3 Brama Floriańska Brama w murach miejskich, chroniących średniowieczny Kraków Obrona Bramy Floriańskiej należała do cechu kominiarzy, których patronem jest Św.Florian.

4 Barbakan przed Bramą Floriańską
Barbakan to dodatkowe umocnienie bramy w murach obronnych. Krakowski Barbakan powstał za Bramą Floriańską dla ochrony arsenału miejskiego.

5 Wieża Ratuszowa Ratusz był głównym gmachem administracyjnym Krakowa, z którego, po zburzeniu w 1820 r, ocalała tylko gotycka wieża z XIV wieku. W wieży, będącej filią Muzeum Historycznego miasta Krakowa, eksponowane są pamiątki dotyczące historii miasta.

6 Kościół Mariacki Ceglano-kamienny dwuwieżowy kościół z XIII w. Z jego północnej wieży co godzinę grany jest hejnał.

7 Ołtarz Wita Stwosza Najcenniejszy zabytek w Kościele Mariackim. Potężny obiekt (11x13m), wyrzeźbiony w drewnie lipowym. Przedstawia sceny z życia Świętej Rodziny.

8 Kościół Świętego Wojciecha
Wielka osobliwość Rynku. Wedle tradycji w tym miejscu miał głosić kazania Św.Wojciech. Na pamiątkę tego faktu postawiono tu niewielki kamienny kościółek.

9 Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik znajduje się na Rynku Głównym i przedstawia poetę stojącego na postumencie, u stóp którego na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród"

10 Sukiennice Znajdują się w środkowej części Rynku. Są to gotyckie kramy, w których w dawnych czasach sprzedawano m.in. sukno. Obecnie galeria malarstwa polskiego.

11 Wawel Wzgórze o wysokości 228 m n.p.m. w Krakowie, położone na lewym brzegu Wisły Na wzgórzu znajduje się kompleks obiektów zabytkowych, z których najważniejsze to Zamek Królewski i Katedra Wawelska.

12 Zamek Królewski na Wawelu
Zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego Przebudowany na renesansowy pałac o czterech skrzydłach z krużgankami kolumnowymi, otaczającymi dziedziniec.

13 Katedra na Wawelu Ufundowana w XIV w przez Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Mieści cenne dzieła sztuki, m.in. Kaplicę Zygmuntowską. W podziemiach znajdują się groby polskich władców oraz wybitnych Polaków.

14 Dzwon Zygmunta Znajduje się na wieży katedralnej. Największy dzwon w Polsce: średnica wynosi 2,4 m, obwód – 7,5 m, serce waży 300 kg.

15 Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Najstarszy budynek Akademii Krakowskiej Kształcili się w niej wybitni uczeni, m.in. Mikołaj Kopernik Obecnie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

16 Cmentarz Rakowicki Jeden z największych cmentarzy w Krakowie, założony w latach Miejsce pochówku krakowian, zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych.

17 Kopiec Kościuszki Jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.

18 Synagoga Stara Najstarsza zachowana synagoga w Polsce i jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej. Obecnie Muzeum Historyczne miasta Krakowa. W synagodze Tadeusz Kościuszko wzywał Żydów do wzięcia udziału w powstaniu.

19 Krypta Zasłużonych na Skałce
Krypta Zasłużonych na Skałce zwana też Cmentarzem Wielkich Polaków w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce w Krakowie. Powstała w roku 1880 według projektu prof. Józefa Łepkowskiego. Spoczęli w niej m.in. Jan Długosz, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański.

20 Kraków jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, przez wiele osób tradycyjnie uważanym za stolicę kulturalną kraju. Jest również jednym z ważnych ośrodków turystycznych, kulturalnych i zabytkowych w Europie. Obszar zabytkowego Starego Miasta oraz Kazimierza wpisano w 1978 roku na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W roku 2000 Kraków został wybrany na jedno z europejskich miast kultury.

21 autor: Grażyna Sztefka
zdjęcia: WIKIPEDIA


Pobierz ppt "ZABYTKI KRAKOWA http://chomikuj.pl/basia1234/Prezentacje+multimedialne/Zabytki+Krakowa,561836914.pps."

Podobne prezentacje


Reklamy Google