Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 8 w ZS nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 8 w ZS nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 8 w ZS nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej
Samorząd Terytorialny – pomysł genialny Samorząd miasta Dąbrowa Górnicza – Rada Miasta

2 Informacje o naszym mieście - Dąbrowie Górniczej
To najbardziej rozległe pod względem powierzchni miasto województwa śląskiego; to dziewiąte pod względem wielkości miasto w Polsce. Stanowi część Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia", skupiającej czternaście miast regionu. W Dąbrowie mieszka około 125 tys. ludzi . Centrum miasta jest mocno zurbanizowane - oprócz budynków mieszkalnych znajdują się tu także liczne budynki użyteczności publicznej. Dąbrowa Górnicza jest miastem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Z jednej strony w miejskim pejzażu dominują zakłady przemysłowe tj. Huta Katowice i koksownia „Przyjaźń”, z drugiej malownicze krajobrazy. Wiadomości zaczerpnięte z portalu

3 Wywiady W ramach projektu „20 lat wspólnie” udało nam się porozmawiać z kilkoma osobami z różnych dzielnic naszego miasta i poznać ich poglądy na nurtujące nas tematy. Były to m.in.: Halina Piekoszewska Magdalena Koziak Anna Kędra Barbara Jędrusik

4 Osoby udzielające wywiadu
Halina Piekoszewska lat 60, aktualnie emerytka. W przeszłości była dyżurnym ruchu na dworcu PKS. Mieszka w Kuźniczce Nowej - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Magdalena Koziak 32 lata, polonistka z wykształcenia. Od urodzenia mieszka w Błędowie – dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Z ustaleń wynika, że jest przedstawicielem piątego pokolenia swojej rodziny żyjącego w tym mieście. Anna Kędra 50 lat, wykształcenie średnie, prowadzi pogotowie opiekuńcze, mężatka, syn na studiach w Poznaniu. Jest rodowitą błędowianką. Barbara Jędrusik lat 60, emerytka, kiedyś pracowała w fabryce.

5 Czy według Pani zmienił się stan dróg w pańskiej dzielnicy
Czy według Pani zmienił się stan dróg w pańskiej dzielnicy? Są to zmiany korzystne czy wręcz przeciwnie? Jak Pani myśli dlaczego tak się stało? H.P. : Za czasów mojej młodości nie było dróg asfaltowych. Była tak zwana droga bita z wielkimi dziurami, w których było błoto po kolana. W obecnym czasie mamy drogi asfaltowe lecz z duża ilością dziur. Urząd Dąbrowy Górniczej ma pod sobą dużo dzielnic i nie jest w stanie wszystkich dróg zrobić od podstaw. M.K . : Poprawił się, ale nie są to satysfakcjonujące nas drogi. Jest wiele dziur. Zwiększa się liczba samochodów i przez to jest natężony ruch. Są potrzebne konkretne remonty. A.K. : Niekorzystne. Najpierw zrobili dobrą drogę, później ją rozkopali, aby zrobić kanalizację, a teraz są one zepsute i jest wiele dziur. B.J. : Stan dróg w mojej dzielnicy częściowo uległ zmianie, gdyż stan głównej ulicy jest bardzo dobry, zmieniono nawierzchnię oraz chodniki. W innej części dzielnicy droga jest w gorszym stanie; wymaga ona położenia nowej nawierzchni.

6 Czy uważa Pani, że w ciągu ostatnich 20 lat poprawił się stan naszego środowiska, czy też jest ono bardziej zanieczyszczone? H.P. : Oczywiście, że się poprawił. Firmy takie jak ALBA czy LIPOWKA II rozdają nam worki czy kosze do segregowanie śmieci i są one utylizowane a nie wyrzucane samowolnie do lasu. M.K . : Poprawił. Bardziej zwracamy uwagę na ekologię i dbamy o środowisko. A.K. : Poprawił się. Jest oczyszczona Biała Przemsza, a ja jak 25 lat temu szłam do szkoły to z rzeki wydobywał się niemiły zapach. Teraz pojawiły się jaszczurki oraz szczeżuje, a one wymagają bardzo czystego środowiska. B.J. : Uważam, że poprawiła się ochrona środowiska w naszym mieście: systematyczny wywóz śmieci, w szkołach organizowane są Dni Ziemi i różne zajęcia promujące ekologię.

7 Czy w ciągu ostatnich 20 lat według Pani poprawił się standard życia mieszkańców? Z jakiego powodu tak się stało lub nie stało? H.P. : Tak, Poprawił się. Mamy lepsze warunki do życia, nasze środowisko jest bardziej zadbane i mamy lepsze drogi. M.K . : Poprawił się. Każdy teraz ma dostęp np. do Internetu. Wiele ludzi ma samochody. Jest to naturalne. A.K. : Ani się nie poprawił, ani nie pogorszył. B.J. : Nie mam zdania na ten temat, gdyż nie interesuje mnie życie prywatne innych ludzi.

8 Czy uważa Pani, że współczesny system władzy jest lepszy od tego sprzed 20-stu lat i na jakiej podstawie Pani tak sądzi? H.P. : Nie mam zdania na ten temat. M.K . : 20 lat temu byłam za młoda, by to oceniać, ale obecnie jakoś funkcjonuje. A.K. : Jest gorszy. Jest ciężko o pracę. System władzy jest skorumpowany, a ludzie nie mają żadnego zaufania do władzy, nawet do sądu. B.J. : Nie mam zdania na ten temat, ponieważ nie biorę udziału w wyborach.

9 Czy w ciągu ostatnich 20-stu lat stworzono więcej miejsc spotkań dla młodzieży? Może Pani wymienić kilka? H.P. : W naszej dzielnicy Dąbrowa nie stworzyła żadnych nowych miejsc spotkań. Ludzie w dawnych czasach sami wybudowali miejsce spotkań tzw. świetlice, w której obecnie teraz ma siedziba OSP oraz Świetlica Środowiskowa. W centrum Dąbrowy powstało wiele takich miejsc np. CH POGORIA, sztuczne zbiorniki wodne Pogoria, biblioteka miejska i wiele innych. M.K . : Od 65 roku istnieje Świetlica Środowiskowa, a od 70 roku – LKS Tęcza. A.K. : Większość miejsc spotkań pozamykano i nie ma nic nowego. B.J. : W ciągu ostatnich 20-stu lat nie pojawiły się żadne miejsca spotkań dla młodzieży. Jedyne jakie istnieją to biblioteka i świetlica środowiskowa.

10 Czy według Pani rolnictwo - dawnej główne zajęcie na terenach zielonych naszego miasta - zostało całkowicie wyeliminowane? Jaki ma to wpływ na zatrudnienie w pańskiej dzielnicy? H.P. : Rolnictwo w naszej dzielnicy zanika. Młode pokolenia w ogóle nie wykazuje chęci, aby kontynuować nasze tradycje związane z gospodarką. M.K . : Rolnictwo zostało wyeliminowane. Jest to obecnie nieopłacalne. Jest zła jakość gleby. Nie ma to żadnego szczególnego znaczenia, co do zatrudnienia. A.K. : Rolnictwo ulega zaniknięciu. Produkcja się nie opłaca, a przyczynia się do wysokich cen, dewastacji gleby i dużego bezrobocia. B.J. : Rolnictwo całkowicie zostało wyeliminowane - rolnictwo nie ma i nie miało wpływu na zatrudnienie w mojej dzielnicy, ponieważ każdy był zatrudniony poza rolnictwem.

11 Czy w ciągu ostatnich lat zwiększyła się ilość osób bezrobotnych
Czy w ciągu ostatnich lat zwiększyła się ilość osób bezrobotnych? Dlaczego? H.P. : Oczywiście, że liczba osób bezrobotnych zwiększyła się. Wiele firm dającym ludziom prace już nie istnieje i przez to wiele osób straciło pracę. M.K . : Trudno mi na to odpowiedzieć. Jednak dotyka nas bezrobocie. A.K. : Bezrobocie się zwiększyło. Pozamykano zakłady pracy, spółki oraz poczty. B.J. : Sądzę, że liczba bezrobotnych zwiększyła się, ponieważ likwidowane są zakłady pracy.

12 Czy w ciągu 20 lat poprawił się stan służby zdrowia w dzielnicach Dąbrowy Górniczej?
H.P. : Poprawił się, obecnie w sąsiedniej dzielnicy działa ośrodek zdrowia. M.K . : Poprawił się. Jest więcej placówek zdrowotnych. A.K. : Pogorszył się. Np. w Łośniu było wielu specjalistów np. ginekolog czy stomatolog. Nie ma żadnych ośrodków zdrowia na Błędowie. B.J. : W ciągu ostatnich 20-stu lat pogorszył się stan służby zdrowia. Powodem tego jest brak pieniędzy na leczenie ludzi.

13 Czy tereny zielone Dąbrowy Górniczej w ciągu ostatnich lat stały się bardziej atrakcyjne turystycznie? Jeśli tak, to dlaczego? H.P. : Oczywiście. Ludzie którzy mieszkają w zabudowie niskiej dbają o swoją posesje i otoczenie wokół niej. Mamy agroturystykę oraz usługi konne, które są wielka atrakcja dla osób mieszkających w miastach. M.K . : Powstał Eurocamping, a poza tym dbamy o nasze posesje. A.K. : Tak. Jest bardziej czysto. Wpuszczono bobry do rzeki. Są ścieżki rowerowe. Można zwiedzać pustynię, a kiedyś ona należała pod wojsko. B.J. : W pełni zgodzę się z tym, że tereny zielone Dąbrowy Górniczej stały się bardziej atrakcyjne, ponieważ pojawiły się ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne, a także nowy Eurocamping.

14 Czy uważa Pani, że komunikacja miejska w jakiś sposób polepszyła się w pańskiej dzielnicy? Czy warunki podróży stały się bardziej komfortowe? H.P. : Komunikacje polepszyła się z całą pewnością. Autobusy kursują prawie co godzinę i bilety nie są drogie. M.K . : Nie umiem udzielić odpowiedzi. Obecnie wielu ludzi korzysta z samochodów. A.K. : Tak. Są bezpieczne i komfortowe, ale tylko dlatego, że wielu ludzi korzysta z aut i dzięki temu odciążyła się komunikacja miejska, która nie jest najgorsza. B.J. : Komunikacja miejska w mojej dzielnicy w pewien sposób uległa zmianie: pojawiły się lepsze, bardziej komfortowe autobusy, zorganizowano więcej kursów autobusowych.

15 W skład Zespołu Projektowego wchodzą:
Klaudia Szczęsna 1994, kl. 3 Zuzanna Pierzchała 1994, kl. 3 Anna Toborek 1994, kl. 3 Daria Kępka 1994, kl. 3 Anna Nowakowska Julia Bieda Gimnazjum nr 8 w ZS nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej Opiekunowie Zespołu: mgr Patrycja Kopcińska, mgr Violetta Klamra Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 8 w ZS nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google