Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny CHEMIA REAKCJE ANALIZY

3 REAKCJE ANALIZY Reakcja analizy to reakcja, podczas której z jednego substratu powstaje kilka produktów. A B + C

4 REAKCJE ANALIZY UWAGA! DOŚWIADCZENIE NIEBEZPIECZNE. WYKONYWAJ JE WYŁĄCZNIE POD NADZOREM NAUCZYCIELA! tlenek rtęci (II) woda DOŚWIADCZENIE Ogrzej tlenek rtęci (II) w probówce zamkniętej korkiem z rurką odprowadzającą. Gromadzący się w wyniku reakcji gaz zbieraj w probówce pod wodą. Do probówki wypełnionej gazem włóż żarzące się łuczywko.

5 REAKCJE ANALIZY OBSERWACJE W wyniku ogrzewania probówki z tlenkiem rtęci (II) wydziela się gaz. Na ściankach probówki osadza się srebrzysta ciecz. Łuczywo zapala się jasnym płomieniem. WNIOSKI Gazem, który wydziela się w reakcji jest tlen, natomiast kropelki srebrzystej cieczy to rtęć.

6 ZAPIS SŁOWNY REAKCJI CHEMICZNEJ
REAKCJE ANALIZY ZAPIS SŁOWNY REAKCJI CHEMICZNEJ związek chemiczny temperatura pierwiastki tlenek rtęci (II)  tlen + rtęć substrat produkty

7 RÓWNIANIE REAKCJI CHEMICZNEJ
REAKCJE ANALIZY RÓWNIANIE REAKCJI CHEMICZNEJ 2HgO  O2 + 2Hg Z 2 cząsteczek tlenku rtęci (II) powstaje 1 cząsteczka tlenu oraz 2 atomy rtęci.

8 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google