Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny CHEMIA REAKCJE ANALIZY

3 Reakcja analizy to reakcja, podczas której z jednego substratu powstaje kilka produktów. A B + C

4 REAKCJE ANALIZY DOŚWIADCZENIE Ogrzej tlenek rtęci (II) w probówce zamkniętej korkiem z rurką odprowadzającą. Gromadzący się w wyniku reakcji gaz zbieraj w probówce pod wodą. Do probówki wypełnionej gazem włóż żarzące się łuczywko. UWAGA! DOŚWIADCZENIE NIEBEZPIECZNE. WYKONYWAJ JE WYŁĄCZNIE POD NADZOREM NAUCZYCIELA! tlenek rtęci (II) woda

5 REAKCJE ANALIZY OBSERWACJE W wyniku ogrzewania probówki z tlenkiem rtęci (II) wydziela się gaz. Na ściankach probówki osadza się srebrzysta ciecz. Łuczywo zapala się jasnym płomieniem. WNIOSKI Gazem, który wydziela się w reakcji jest tlen, natomiast kropelki srebrzystej cieczy to rtęć.

6 REAKCJE ANALIZY tlenek rtęci (II) tlen + rtęć związek chemicznypierwiastki substrat produkty temperatura ZAPIS SŁOWNY REAKCJI CHEMICZNEJ

7 REAKCJE ANALIZY 2HgO O 2 + 2Hg Z 2 cząsteczek tlenku rtęci (II) powstaje 1 cząsteczka tlenu oraz 2 atomy rtęci. RÓWNIANIE REAKCJI CHEMICZNEJ

8 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google