Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzieżowa Akcja Obywatelska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzieżowa Akcja Obywatelska"— Zapis prezentacji:

1 Młodzieżowa Akcja Obywatelska
„20 lat wspólnie” Jedlińsk Jedlińsk

2 Urząd Gminy Jedlińsk Siedzibą Gminy jest Jedlińsk, wójt – Wojciech Walczak – historyczna osada położona przy trasie nr 7 w odległości 90 km na południe od Warszawy i 10 km na północ od Radomia nad rzeką Radomką i Tymianką. Od  XVI do XIX wieku przez ponad 250 lat posiadała prawa miejskie. Powierzchnia ogólna gminy wynosi 138 km 2, a zamieszkuje ją ok. 13 tys. Gminę tworzy 31 wsi sołeckich.

3 Wywiad z radnym Panem Robertem Doboszem
1. Czy są planowane jakieś inwestycje w naszej gminie i jeśli tak to jakie ? Budowa drogi powiatowej w miejscowości Mokrosęk i w miejscowości Wsola Czy jest to Pana rodzinna miejscowość? Tak. 3. Czy współpraca Rady z np. sąsiednimi miastami układała się dobrze przez ostatnie 20 lat? 4. Skąd powiat pozyskuje pieniądze i jak zmieniało się to w ciągu ostatnich 20 lat ? Budżet gminy składa się z pieniędzy pochodzących z podatków mieszkańców naszej gminy, dotacji państwowych, subwencji, a także z funduszy unijnych, tylko w tym celu samorząd musi złożyć wniosek do odpowiednich instytucji. 5. Czy w trakcie planowania różnego rodzaju inwestycji, było uwzględnione zdanie mieszkańców ? W każdej gminie jest rada gminy która wybiera społeczeństwo i to radni w terenie informują mieszkańców o planowanych inwestycjach i słuchają ich zdania i ewentualnych uwag na temat realizowanych zadań. 6. Co myśli Pan o tego typu spotkaniach i konsultacjach z mieszkańcami ? Spotkania z mieszkańcami i konsultacje powinny się odbywać często celem zdobycia informacji i uwzględnieniem ich uwag.

4 7.Czy jakiś inwestor zachęcony przez radę , wybudował zakład pracy na terenie gminy i jak wpłynęło to na mieszkańców i środowisko? Tak ta firma to Radmot. Wpływ jest następujący : wiele osób tam pracujących to mieszkańcy naszej gminy w ten sposób likwidujemy bezrobocie. 8.Czy utalentowana sportowo młodzież ma możliwość, aby się rozwijać ? Utalentowana młodzież ma możliwość rozwijania np. istnieje 4 kluby sportowe piłki nożnej gdzie każdy może sprawdzić swoje możliwości. 9.Jak zmieniła się ochrona środowiska 1989r? Selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest bardzo dobrym przykładem dbania o środowisko. Własne wysypisko śmieci w miejscowości Urbanów. 10.W jaki sposób rozwiązano problem śmieci i co się dalej z nimi dzieje ? Selektywna zbiórka odpadów. 11.Czy organizowane były jakieś kursy doszkalające osoby, które są bezrobotne, bądź nie wykształcone ? Tak np. kursy prawa jazdy kategorii C. i E.

5 Muzeum Ziemi Jedlińskiej
Muzeum Ziemi Jedlińskiej powstało w 1996 roku w Jedlińsku. 11 listopada 2000 roku Muzeum uzyskało imię Księdza Jana Kloczkowskiego. Bogactwo eksponatów muzealnych mieści się w 5 salach: - Sala Portretowa - Sala Pamiątek III Rzeczypospolitej - Sala Historyczna - Sala Zabytkowych Przedmiotów - Sala Strażacka

6 Oni niosą pomoc w Gminie Jedlińsk !
Na terenie gminy Jedlińsk działa 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.  3 jednostki: Jedlińsk, Wsola i Wielogóra położone przy międzynarodowej trasie nr 7 są zrzeszone w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Najstarsza jednostka OSP w Jedlińsku została założona w 1917 r. Najmłodsza w Ludwikowie - w 1968 r. W dniu 4 maja każdego roku OSP obchodzi swoje święto tzw. Św. Floriana. Jesteś ofiarą przestępstwa i potrzebujesz pomocy, byłeś świadkiem niepokojącego zdarzenia i nie wiesz, do jakiej instytucji należy się z tym zgłosić zadzwoń na Policję. Uzyskasz tam niezbędną pomoc i informacje jak powinieneś zachować się w danej sytuacji. Policjanci z Gminy Jedlińsk zawsze Ci pomogą.

7 Odnowa oświaty Lata to okres prowadzenia licznych zadań inwestycyjnych i remontowych w budynkach oświatowych. W 2003 r. dobiegły końca rozbudowy szkół w Jedlińsku i we Wsoli. Na wykonanie tego zadania gmina otrzymała dofinansowanie z ówczesnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Oprócz budynków modernizowane są również boiska szkolne.

8 Stawiamy na sport ! W Jedlińsku mieści się Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji (GOSiR). Na jego terenie mieszczą się: -boisko piłkarskie - główny obiekt LKS-u Jedlińsk; -boisko do koszykówki; -boisko do piłki siatkowej, plażowej; -korty tenisowe; -domki kempingowe. Na terenie miejscowości mieści się siedziba i boisko klubu piłkarski - LKS Jedlińsk, powstałego w 1946 jako LKS Berta. Klub posiada niebiesko - granatowe barwy. Gmina od lat stara się utrzymać ośrodek w jak najlepszym stanie.

9 Troska o zabytki Kościół Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku - założony przez Stanisława Witowskiego, kasztelana brzezińskiego, wzniesiony staraniem jego syna Stanisława, kasztelana sandomierskiego. W 1655 roku został zrujnowany przez Szwedów. Odnowił go Aleksander Józef Załuski, wojewoda rawski. W 1752 roku gruntownie restaurował i przekształcił biskup Andrzej Stanisław Załuski. Wszystkie zabytki są regularnie odnawiane.

10 Ulepszanie komunikacji miejskiej
Budowa drogi gminnej Południowej Obwodnicy Jedlińska współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego

11 Długoletnia tradycja „Ścięcie Śmierci”
Widowisko to głęboko zakorzenione w tradycji miejscowości, jest jedynym tego rodzaju obrzędem ludowym w Polsce, odbywające się corocznie w ostatni wtorek karnawału tzw. „kusaki”. Od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny. Wszystkie postaci, w tym również kobiece grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupa przebierańców są diabły. Są również: para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa Żydów i prostego ludu, Cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci.

12 Informacje dotyczące prezentacji
Część zdjęć oraz innych informacji zawartych w prezentacji zostały zaczerpnięte ze stron , oraz z wyszukiwarki Prezentacje wykonali uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku w składzie : -Ada Bińkowska -Natalia Szymańska -Przemysław Krzemiński


Pobierz ppt "Młodzieżowa Akcja Obywatelska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google